أعلام الهداية: الإمام علي بن الحسين زين‌العابدين عليه‌السلام

  از ویکی‌نور
  أعلام الهداية: الإمام علي بن الحسين زين‌العابدين عليه‌السلام
  أعلام الهداية: الإمام علي بن الحسين زين‌العابدين عليه‌السلام
  پدیدآورانالمجمع العالمی لاهل البیت(ع) (نویسنده)
  ناشرمجمع جهانی اهل بیت(ع)
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۴۲۲ق
  چاپاول
  زبانعربی
  کد کنگره
  ‏BP36/الف6

  أعلام الهداية: الإمام علي بن الحسين زين‌العابدين عليه‌السلام پژوهشی است تاریخی ـ کلامی درباره زندگانی و بیان شخصیت علمی و سیاسی امام سجاد(ع) امام چهارم شیعیان که با قلمی روان و با رعایت اختصار، نگارش یافته و امامت امام سجاد را معرفی و به پرسش‌های مقدر درباره آن امام پاسخ داده است. نویسندگان کتاب، تلاش کرده‌اند تا اثری جامع درباره امام سجاد فراهم آورند و شخصیت، و جایگاه معنوی و میراث فرهنگی و علمی آن امام همام را به پویندگان علم و دانش و به کسانی که در پی شناخت آن امام هستند عرضه کنند.

  کتاب در پنج باب تدوین شده و هر بابی دارای چند فصل و عنوان است:

  باب نخست سه فصل دارد که در آن با نگاه اجمالی به زندگانی امام سجاد و بیان بازتاب شخصیت وی در نگاه دیگران و نمودهای شخصیت آن حضرت همانند حلم و سخاوت، همزیستی با فقرا، صدقه دادن، زهد، انابه و رفتار خانوادگی گزارش شده است.

  باب دوم، به گزارش و تحلیل حیات معنوی و سیاسی ـ اجتماعی امام سجاد(ع) اختصاص یافته و در آن دوران کودکی و مراحل حیات ایشان از کودکی تا امامت و دوران امامت وی بررسی شده است. در همین بخش، اوضاع سیاسی در زمان مرگ معاویه، نصوص مربوط به امامت امام سجاد، حضور امام در عاشورای امام حسین(ع)، و برخوردش با یزید در مجلس وی و بازگشت امام از کربلا به مدینه و فعالیت‌هایش در مدینه پس از ماجرای شهادت امام حسین و سرانجام شهادت آن حضرت، گزارش و تحلیل شده است.

  در باب چهارم، با نگاهی به نقش رساله اهل‌بیت در تداوم حیات اسلام و وقوع انحراف‌هایی که در میان امت اسلامی واقع شده، آغاز می‌شود و دوران امام سجاد از نگاه یاد شده تحلیل و مبارزات فکری و اجتماعی و علمی امام تبیین می‌شود، و در همین فصل، شماری از ویژگی‌های عبادی امام در نماز و حج و روزه و دعا تشریح می‌گردد.

  فصل پنجم کتاب، در میراث فرهنگی و علمی امام سجاد درباره قرآن، حدیث، اعتقادات، فقه، و احتجاجات است و در سه فصل از همین باب، به رساله حقوق امام و صحیفه سجادیه نگاهی تحلیلی شده و مدرسه امام سجاد(ع) و تربیت و آموزش شاگردان گزارش گردیده است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص38-39


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.


  وابسته‌ها