جهاد امام سجاد علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  جهاد امام سجاد علیه‌السلام
  جهاد امام سجاد علیه‌السلام
  پدیدآورانحسینی جلالی، سید محمدرضا (نویسنده) دانش، موسی (مترجم)
  عنوان‌های دیگرجهاد الامام السجاد زين العابدين
  ناشرآستان قدس رضوی. بنياد پژوهشهاي اسلامى
  مکان نشرايران - مشهد مقدس
  سال نشر1382ش.
  چاپچاپ يکم
  شابک964-444-583-x
  موضوععلی بن حسین(ع)، امام چهارم، 38 - 94ق. - سرگذشت‌نامه
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏ح‎‏5‎‏ ‎‏ج‎‏9041 / 43 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  جهاد امام سجاد(ع)، ترجمه‌ای روان به قلم موسی دانش از کتاب «جهاد الإمام السجاد(ع)» محمدرضا حسینی جلالی (معاصر) است. بررسی شیوه سیاسی و مبارزاتی زین‌العابدین(ع) در مبارزه با حکومت‌های ستمگر زمان، موضوع اصلی کتاب است.

  کتاب، گذشته از مقدمه مترجم، همانند اصل آن مشتمل بر مقدمه نویسنده، پنج فصل (بخش) و چند پیوست است.

  در بخش پیوست‌ها «رساله حقوق امام سجاد(ع)» ارائه شده و گزارش کوتاهی از مسابقه با موضوع امام زین‌العابدین(ع) ارائه شده است.

  کتابی که با عنوان «مبارزه سیاسی امام سجاد(ع)» فرا روی شما قرار دارد، ترجمه کتاب: «جهاد الإمام السجاد» اثر گران‌بها و ارزنده دانشمند فرهیخته اسلامی سید محمدرضا حسینی جلالی است. او پژوهشگر برجسته‌ای است که تاکنون آثار ارزشمندی از وی چاپ و منتشر شده است. کتاب حاضر از مهم‌ترین آثار این پژوهشگر گرامی بشمار می‌رود و در مسابقه کتاب درباره امام زین‌العابدین(ع) که در سال 1414ق در بیروت برگزار گردید، از میان چندین کتاب که از سوی نویسندگان برجسته و پرآوازه‌ای چون استاد سلیمان کتانی و دکتر شلتاغ عبود و... عرضه شده بود، رتبه نخست را به‌ دست آورد و بالاترین جایزه را به خود اختصاص داد[۱]‏.

  نویسنده درباره انگیزه‌اش از نوشتن این رساله می‌گوید: «ناگهان متوجه شدم که عده‌ای از پژوهشگران... بر کناره‌گیری امام سجاد(ع) از «مبارزه سیاسی» تأکید می‌کنند و زندگی او را از هر نوع عملکرد سیاسی خالی می‌دانند و این، در حالی است که این محققان از لحاظ گرایش‌های فکری و وابستگی‌های دینی با یکدیگر هم‌داستانی ندارند؛ زیرا در میان آنان، سنی، شیعی، لائیک، زیدی و حتی دوازده‌امامی به چشم می‌‌خورند...»[۲]‏.

  نویسنده گرامی با دیدی محققانه و واقع‌گرایانه به مراحل مختلف زندگی امام سجاد(ع) نگریسته و ثابت کرده است آن بزرگوار، نه‌تنها از صحنه سیاست کناره‌گیری نکرد، بلکه زندگی‌اش سرشار از فعالیت‌های سیاسی بود. او در این زمینه می‌گوید: «اگر سیاست به معنای رهبری انسان‌ها و اداره امور کشور باشد، در این ‌صورت، جزیی از معنای امامت است که ما باید این مقام را برای امام در نظر بگیریم». سپس می‌افزاید: «درصورتی‌که امامت، مفهوم سیاست را هم در خود داشته باشد، باید پرسید: چگونه امام سجاد(ع) می‌خواهد از این مقام دوری گزیند؟ یا اینکه این نویسندگان بخواهند امامت او را از سیاست جدا سازند و یا امامت او را به رهبری معنوی و علمی منحصر کنند»؟[۳]‏.

  پانویس

  منابع مقاله

  مقدمه مترجم و متن کتاب.

  وابسته‌ها