زندگانی علی بن الحسین علیهماالسلام

  از ویکی‌نور
  زندگانی علی بن الحسین علیهماالسلام
  زندگانی علی بن الحسین علیهماالسلام
  پدیدآورانشهیدی، سید جعفر (نویسنده)
  ناشردفتر نشر فرهنگ اسلامی
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1367 ش
  چاپ3
  موضوععلی بن حسین(ع)، امام چهارم، 38 - 94ق.
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP ۴۳ ‎‏/‎‏ش‎‏9‎‏ز‎‏9‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  زندگانى على بن الحسين عليهما‌السلام، چهارمين كتاب از سلسله كتاب‌هاى سيره پيغمبر و فرزندان معصوم و بزرگوار او(ع) است كه توسط دكتر سيد جعفر شهيدى نوشته شده است.

  ايشان كه سال‌ها در شبهات و گره‌هاى نسبتا كور فرازهاى زندگى معصومين(ع) غور كرده تا بلكه پاسخى درخور بيابد و گرهى از راه صحيح خود بگشايد، آثار و تلاش خود، از جمله كتاب حاضر را بر پايه‌ها و اصولى چند استوار ساخته است كه از زبان خود در مقدمه همين كتاب آنها را مى‌خوانيم:

  - كوششى فراوان به كار رفت كه بر منطق و مدرک تكيه كنم، نه بر عاطفه و احساس.

  - در اين كتاب‌ها آنچه نوشته‌ام، چيزى است كه تاريخ‌نويسان و جامعه‌شناسان اسلامى و حتى غير مسلمان، آن را پذيرفته‌اند.

  - چيزى ننوشته‌ام كه درك واقعيت آن براى مردم روزگار ما آسان نباشد و از سوى ديگر نتيجه عملى بر آن مترتب نگردد.

  - از ميان همه نوشته‌ها آن را گزيده‌ام كه تاريخ درست يا نزدیک به درست را ضبط كرده است.

  همچنين فهرست توصيفى مطالب كه به‌راحتى مى‌توان به محتواى هر بخشى و نظريات نویسنده پيرامون موضوع پى برد و نيز فهرست واژگان، نثر شيوا، ترجمه روان و به‌دور از ابهام از آيات شريفه قرآن و احاديث معصومين(ع) و اشعار شاعران، از امتيازات ارزشمند آثار وى است.نویسنده طبق مشى و سنت خود در هر قطعه‌اى از زندگى امام سجاد(ع) سعى كرده تا پس از نقل روايت‌ها و اقوال مختلف با تحليل و استدلال بر اسناد تاريخى به قضاوت بنشيند و آنچه را صحيح و يا نزدیک به صحيح و يا به‌كلى اشتباه است، نمايان كند؛ آن‌هم با حساسيتى فراوان كه گويا خود را هم در برابر آنچه گذشته است، مسئول و امانت‌دار مى‌داند و هم در برابر آنچه كه از كژى‌ها و نادرستى‌ها نبايد در دامن تاريخ و تاريخ‌نگارى به وقوع بپيوندد. به همين لحاظ، با سبکی نو و جالب توجه، مطلع هر قطعه را با آنچه خود پس از تجزيه و تحليل به‌درستى يافته است، با آيه‌اى از آيات قرآن كريم آغاز كرده است و به‌خوبى مى‌توان روح آنچه را در آن حادثه يا موضوع تاريخى يافته است، از آيه‌اى كه در ابتداى آن مطلب نگاشته است، دريافت.

  و اما بخشى از آنچه را وى مورد بررسى قرار داده، از اين قرار است:

  القاب امام سجاد، مادر و تولد امام، اوضاع مناطق اسلامى و گروه‌هاى مسلمان در دوره نوجوانى امام، همراهى امام با كاروان كربلا و نقش آن حضرت در نهضت عظيم كربلا، حوادث پس از نهضت كربلا از جمله واقعه حره، قيام مختار، انحطاط جامعه اسلامى و مواضع امام، فضائل و مكارم اخلاقى امام (تربيتى، عبادى، اقتصادى و...)، سخنان و احاديث كوتاه امام، رساله حقوق امام و معرفى ترجمه‌ها و شرح‌هاى آن، درباره صحيفه سجاديه و قرآن به خط امام، رحلت امام و معرفى فرزندان آن حضرت[۱]

  مؤلف درباره مادر امام زين‌العابدين مى‌گويد: «آرى داستان شهربانو را نخست پندارها و افسانه‌ها پديد آورده، سپس واقعيت خارجى در پوشش خيال از ديده‌ها پنهان مانده است. آنگاه تذكره‌نويسان و مورخان بعد، بى هيچ جستجو گفته‌هاى پيشينيان را پذيرفته‌اند... من داستان شهربانو را باور نمى‌كنم؛ چون سندهايى كه اين داستان در آن آمده، درست نيست...»[۲]


  پانويس

  1. مجله فرهنگ كوثر، ص140 و 141
  2. متن كتاب، ص9 و 10

  منابع مقاله

  1. متن كتاب.

  2. براتى، عبدالعلى، «سيرى در كتاب‌شناسى امام سجاد(ع)»، پايگاه مجلات تخصصى نور، مجله: فرهنگ كوثر، بهار 1383، شماره 57، از ص140 تا ص150، به آدرس اينترنتى: http://www.noormags.ir/view/fa/articlepage/470803.