ادب مناجات (فرهنگ موضوعی دعای ابوحمزه ثمالی)

  از ویکی‌نور
  ادب مناجات (فرهنگ موضوعی دعای ابوحمزه ثمالی)
  ادب مناجات (فرهنگ موضوعی دعای ابوحمزه ثمالی)
  پدیدآورانیوسفی، یوسفعلی (نويسنده)
  عنوان‌های دیگردعای ابوحمزه ثمالی. فارسی - عربی
  ناشرکوثر غدير
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1397ش
  چاپ1
  شابک978-964-8024-82-1
  موضوعدعای ابو حمزه ثمالی
  زبانعربی - فارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  268/041 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ادب مناجات، فرهنگ موضوعی دعای ابوحمزه ثمالی، کتابی است که به همت یوسف‌علی یوسفی (معاصر) فراهم آمده است.

  تنظیم موضوعی دعای ابوحمزه ثمالی، با هدف تحقیق و پژوهش برای طالبان علوم دینی و فرهنگ اهل‌بیت(ع) آماده شده تا به‌راحتی و با انگیزه بهتری بدان مراجعه نمایند. گزاره‌های انتخابی (185 گزاره) متن دعای ابوحمزه ثمالی بدین‌صورت است که تا جایی‌که امکان داشته جمله‌های موضوعی معناداری که از متن دعا ممکن بود، جدا شده و به‌صورت بخش و فصل تنظیم شده است[۱]‏.

  نویسنده در توضیح ضرورت تهیه این فرهنگ موضوعی با توجه به حجم کم دعای ابوحمزه ثمالی، می‌نویسد: «شاید در ذهن مخاطب این مسئله ایجاد شود که متن دعای ابوحمزه ثمالی و متونی مثل آن، که حجم کمی دارند و آن‌قدر مفصل نبوده که نیازی به موضوعی شدن یا تنظیم موضوعی باشد، ولی ما این امر را با نگرش و هدف والاتری توجه کردیم که همانا تحقیق و پژوهش اکتشافی است. به همین منظور هنگامی‌که پژوهشگران در موارد خاصی به این متون مراجعه نمایند موارد خاصی را متوجه خواهند شد که مسلماً در امر تحقیق و پژوهش بدان دست می‌یابند و آنگاه درمی‌یابند که تلاش آنان با سرعت بالا به نتیجه خواهد رسید. نیز در موضوع‌بندی متون والایی که از آیات و روایات و ادعیه که سرمایه معنوی ماست با انگیزه و نگرشی ژرفانه بدان بپردازیم»[۲]‏.

  متن کتاب در هفت بخش ارائه شده است. بخش اول با عنوان «در محضر خداوند»، مشتمل بر پنج فصل (عرض ادب، حمد الهی، فتح راه، حاجات و طلب و طلب رأفت) است. شکوایه بندگی، رزق بندگی، استخاره، تا خدا با خدا، سائل درگاه الهی و نفس مطمئنه، عناوین دیگر بخش‌های کتاب است که هریک مشتمل بر فصولی است. در آخرین فصل کتاب با عنوان «قبولی طاعات» در شماره 185 چنین می‌خوانیم: «خداوندا! من از تو ایمانی درخواست می‌کنم که قلبم همیشه با آن همراه باشد و یقینی می‌طلبم که در پرتو آن بدانم هیچ امری برایم پیش نمی‌آید مگر اینکه تو آن را برایم مقرر داشته‌ای»[۳]‏.

  در انتهای کتاب، ابتدا متن کامل و سپس ترجمه دعای ابوحمزه ثمالی به‌تفکیک ارائه شده است[۴]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ص8
  2. ر.ک: همان، ص9
  3. ر.ک: متن کتاب، ص50
  4. ر.ک: متن کتاب، ص78-51

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها