نقش امام سجاد(ع) در رهبری شیعه

  از ویکی‌نور
  نقش امام سجاد(ع) در رهبری شیعه
  نقش امام سجاد(ع) در رهبری شیعه
  پدیدآورانرنجبر، محسن (نویسنده)
  ناشرمؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۳۸۰ش
  چاپاول
  زبانفارسی
  تعداد جلد۱
  کد کنگره
  ‏BP 43/ر۹ب۴

  نقش امام سجاد(ع) در رهبری شیعه تألیف محسن رنجبر، این اثر، پایان‌نامه تحصیلی مؤلف در دوره کارشناسی ارشد رشته تاریخ و درباره فعالیت‌های سیاسی امام سجاد(ع) است که به شیوه توصیفی و کتابخانه‌ای گردآوری شده است. هدف وی از این تحقیق، بررسی ابعاد گوناگون فعالیت‌های امام سجاد(ع) و از جمله موضع گیری و فعالیت سیاسی آن حضرت است.

  کتاب از سه بخش تشکیل شده است. در بخش نخست که دو فصل دارد، به سیره امامان شیعه به طور کلی و به ویژگی‌های اخلاقی و علمی امام سجاد(ع)، به تفصیل پرداخته شده است.

  بخش دوم، ارائه دورنمای کلی عصر امامت امام سجاد(ع) و اوضاع سیاسی و اجتماعی آن بزرگوار است.

  در بخش سوم، به مهم‌ترین فعالیت‌های حضرت سجاد(ع) در عرصه‌های اعتقادی، علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و تربیتی می‌پردازد.

  نویسنده، کوشیده است تا مطالبی در باره رهبری و شیوه مبارزاتی امام سجاد(ع)، موضع‌گیری‌های وی در برابر قیام‌های عمر خویش علیه امویان، گریه آن حضرت بر امام حسین(ع)، اسرار دعاهای صحیفه سجادیه، توجه امام سجاد(ع) به محرومان و مبارزه آن حضرت با انحراف‌ها، به شیوه تحلیلی ارائه دهد و در پایان، نتیجه‌گیری کرده است که امام سجاد(ع) با بهره‌گیری از اصل تقیه، هستی و دوام شیعه را حفظ، و معارف دینی را در قالب دعا و اندرز تبیین و ماندگار کرد و همین امر، زمینه ساز انقلاب فرهنگی دو امام پس از وی شد.

  نقل چهل حدیث از امام سجاد(ع) و ذکر منابع مورد استفاده، پایان بخش کتاب است. [۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص387


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها