طب الإمام الصادق علیه‌السلام (محسن عقیل)

  از ویکی‌نور
  طب الإمام الصادق علیه‌السلام
  طب الإمام الصادق علیه‌السلام (محسن عقیل)
  پدیدآورانعقیل، محسن (نویسنده)
  ناشرمؤسسة الأعلمي للمطبوعات
  مکان نشربیروت - لبنان
  سال نشر1418 ق یا 1998 م
  چاپ1
  موضوعپزشکی اسلامی جعفر بن محمد(ع)، امام ششم، 80 - 148ق. - احادیث
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏45‎‏/‎‏45‎‏ ‎‏/‎‏ط‎‏2‎‏ق‎‏4‎‏*
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  طب الإمام الصادق علیه‌السلام (محسن عقیل) تألیف محسن عقيل از جمله كتاب‌هاى طب روايى شيعى است. مؤلف در مقدمه پس از ذكر عنايت و اهتمام امام صادق(ع) به دانش طب مى‌نويسد: «ممكن است كسى بپرسد هدف از نگارش اين‌گونه كتاب‌ها (طب‌هاى روايى) چيست، در حالى كه از زمان صدور اين روايات قرن‌ها گذشته است و امروزه ما در عصر علم و تكنولوژى قرار داريم. در جواب اين سؤال بايد بگوييم: ما مدعى اين نيستيم كه دوايى ناشناخته يا راه علاج جديدى را معرفى كنيم، بلكه هدف ما معرفى گوشه‌اى از اعجاز علمى اهل‌بيت(ع) است. البته ممكن است با تحقيق و پژوهش حول اين احاديث و روايات به نتائج سودمندى حتى در عصر امروز نيز دست پيدا كنيم.»

  ساختار

  مؤلف در اين اثر ابتدا عناوينى از اطعمه و موضوعات طبى و طبيعى را مطرح مى‌كند، سپس احاديثى از امام صادق(ع) پيرامون آن موضوع را كه مؤلف به آن دست يافته است ذكر مى‌كند. پس از ذكر احاديث، مؤلف به بيان توضيحات و تفصيلاتى پيرامون موضوع مى‌پردازد كه اين تفصيلات بيشتر از كتاب‌هاى طب سنتى است. آنگاه به ذكر مباحثى از طب جديد نيز اشاره مى‌كند.

  گزارش محتوا

  مؤلف در اين اثر از انار، سيب، انگور، خربزه، زيتون، گلابى، خرما، سنجد، گردو، آلو، نارنج و نيز درمان بعضى از بيمارى‌ها از جمله تب، بيمارى‌هاى چشم، بيمارى خاصره، بيمارى‌هاى شكم و زكام مباحثى را مطرح مى‌نمايد.

  چنان كه گفتيم اين اثر از جمله نگاشته‌هاى طب روايى است. اين اثر تنها به روايات طبى نقل شده از امام صادق(ع) نظر دارد. از سوى ديگر وى براى نقل روايات آن حضرت تنها به منابع شيعى روايى استناد مى‌كند.

  خصوصيت ديگر اين اثر -كه به ارزش آن افزوده است- نقل مباحثى در شرح و توضيح روايات امام صادق(ع) و برگرفته از مباحث طب سنتى و طب جديد است. اين امر در بسيارى از نگاشته‌هاى طبى روايى به چشم نمى‌خورد؛ از اين رو مى‌توان اين اثر را يك نگاشته طبى تطبيقى بين مبانى طب اسلامى، طب سنتى و طب جديد دانست.

  وضعيت كتاب

  پاورقى‌هاى اين اثر به استخراج منابع و مصادر روايى و منابع پزشکى اختصاص دارد. فهرست مطالب كتاب نيز در انتهاى اثر آمده است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب

  وابسته‌ها