الإمام الصادق عليه‌السلام

  از ویکی‌نور
  الإمام الصادق علیه‌السلام
  الإمام الصادق عليه‌السلام
  پدیدآورانمظفر، محمد حسین (نویسنده)
  ناشرجماعة المدرسين في الحوزة العلمیة بقم، مؤسسة النشر الإسلامي
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1421 ‌‎ق
  چاپ2
  شابک964-470-275-1
  موضوعجعفر بن محمد(ع)، امام ششم، 80 - 148ق. - احادیث جعفر بن محمد(ع)، امام ششم، 80 - 148ق. - سرگذشت‌نامه
  زبانعربی
  تعداد جلد2
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏45‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏6‎‏الف‎‏8
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الإمام الصادق عليه‌السلام، تألیف محمدحسین مظفر (1312-1381ق)، کتابی است که از جنبه‌های مختلف به زندگی ششمین پیشوا و امام شیعیان؛ امام جعفر صادق(ع) پرداخته است.

  ساختار

  این کتاب دو جلدی است که نویسنده در جلد اول، بعد از معرفی بنی‌امیه و بنی‌عباس، برخی از مذاهب اسلامی را معرفی نموده سپس به زندگی علمی، مناظرات، سیره اخلاقی و عملی آن حضرت اشاره کرده است. در جلد دوم برخی از مواعظ و خطابه‌های آن حضرت به همراه زندگی‌نامه، فرزندان، شاگردان و غلامان ایشان آمده است.

  گزارش محتوا

  نویسنده در پیشگفتار چنین می‌نویسد: ازآنجاکه اطلاع از زندگانی امام صادق(ع) بستگی به شناخت ماهیت دو حکومت اموی و عباسی دارد که امام در دوران سلطه سیاسی آنان می‌زیسته است و نظر به اینکه لازم است چگونگی رفتار این امام را با امام ششم و به‌طورکلی با اهل‌بیت بازشناخته شود و بدانیم اهل‌بیت(ع) کیستند؟ مباحثی را در جهت دست‌یابی به همین شناخت‌ها مطرح می‌کنیم برای اینکه در پرتو آن بررسی و تحقیق کوتاه خواننده به این نکته وقوف یابد که چرا امام ششم از امامان دیگر در رشد علوم و معارف گوناگون توفیق یافته و به بسط و شرح آن پرداخته است؟ و چرا امام صادق(ع) بیش از امامان قبل و بعد خود مردم را به‌سوی اخلاق نیکو و فضایل انسانی فراخوانده است؟ و چرا این امام بزرگوار دوستان و مریدان خاصش را هم از اظهار دوستی و حتی رفت‌وآمد علمی که ما تقیه‌اش می‌نامیم بازداشته است.

  مرحوم مظفر بااینکه كتاب را به شيوه سنتى نوشته، لیکن سعى كرده مآخذ خود را چه به‌طور غالب در متن و چه در پاورقى نام ببرد. درعین‌حال موارد زيادى هم هست كه وى از منبع خود ياد نكرده و مطالب را آورده است.

  وابسته‌ها