پرتوی از زندگانی امام صادق علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  پرتوی از زندگانی امام صادق(ع)
  پرتوی از زندگانی امام صادق علیه‌السلام
  پدیدآورانعلیدوست خراسانی، نورالله (نویسنده)
  ناشردفتر نشر فرهنگ اسلامی
  مکان نشرتهران
  سال نشر1377
  چاپدوم
  موضوعتاریخ و سیره
  زبانفارسی
  کد کنگره
  BP 45/ع۷۶،پ۴‏

  پرتوی از زندگانی امام صادق علیه‌السلام تألیف نورالله علیدوست خراسانی، پژوهشی در زندگانی، حیات علمی و سیاسی امام صادق(ع) و حکومت‌های بنی‌امیه و بنی‌عباس است. کتاب که زیر نظر مهدی پیشوایی و با بهره‌گیری از کتاب‌های حدیثی، تاریخی، سیره‌نگاری، تفسیری، رجالی و شرح‌های نهج‌البلاغه تألیف شده، با هدف تبیین شخصیت علمی امام صادق(ع) و جایگاه معنوی و امامت آن حضرت و دوران پرتلاطم او و مواضع ایشان در برابر آنها، به نگارش در آمده است.

  سبک نگارش کتاب، آمیخته‌ای از گزارش و تحلیل است و نویسنده آن را در دو بخش کلی سامان داده است. بخش نخست با نگاهی گذرا به زندگی‌نامه امام صادق(ع) و اشاره به دانش آن حضرت شروع شده است.

  در این بخش، رویارویی امام با بنی‌امیه و معرفی ماهیت بنی‌امیه و خلفای این طایفه در دوران امام صادق(ع) تشریح شده و به مناسبت، از زید و قیام او نیز، سخن به میان آمده است. دلایل انقراض سلسله بنی‌امیه و نمونه‌هایی از فساد و ستم بنی‌امیه و انحراف آنها نیز از جمله مباحث این بخش است.

  بخش دوم کتاب، به رویارویی امام صادق(ع) و تعامل امام با بنی‌عباس و شخصیت علمی و شاگردان و سخنان امام اختصاص دارد. در این بخش، روی کار آمدن بنی‌عباس، خلفای آنها، اوضاع سیاسی ـ اجتماعی دوران امام صادق(ع) نیز، بررسی شده است. مناظرات امام صادق(ع) و تعامل او با خلیفه، منصور عباسی و موقعیت شیعه در این دوران نیز، از جمله مباحث کتاب است. پایان بخش کتاب، به گزارش شهادت امام صادق(ع)، فرزندان و سخنان آن حضرت اختصاص دارد.

  مآخذ کتاب و چند فهرست فنی در پایان کتاب آورده شده است. کتاب با مقدمه‌ای از جعفر سبحانی همراه است که در آن در باره ائمه، امام صادق(ع) و این کتاب سخن گفته است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص92


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها