أعلام الهداية: الإمام جعفر بن محمد الصادق علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  أعلام الهداية: الإمام جعفر بن محمد الصادق علیه‌السلام
  أعلام الهداية: الإمام جعفر بن محمد الصادق علیه‌السلام
  پدیدآورانالمجمع العالمی لاهل البیت(ع) (نویسنده)
  ناشرالمجمع العالمی لاهل البیت(ع)
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۴۲۲ ق
  چاپاول
  زبانعربی
  کد کنگره
  BP36/الف6‏

  أعلام الهداية: الإمام جعفر بن محمد الصادق(ع) اثری است تاریخی درباره امام ششم، امام جعفر صادق(ع)، که با روش کلامی به نگارش در آمده و در آن تلاش شده است تا با بهره‌بری از منابع تاریخی و حدیثی اهل سنت و شیعه، مقام معنوی و امامت امام صادق(ع) برای خوانندگان تبیین شود.

  کتاب که با قلمی روان و به دور از مباحث زاید، به رشته تحریر در آمده، در صدد است تا شخصیت و زندگانی و جایگاه امام صادق را به عنوان تداوم بخش نفش معنوی اهل بیت(ع) و امامِ منصوص از سوی پیامبر، معرفی نماید.

  کتاب در چهار باب و هر بایی در سه فصل تنظیم شده است:

  در باب نخست امام صادق(ع) در یک نگاه معرفی و سخنان بزرگان دینی درباره ایشان نقل می‌شود و جلوه‌ها و ویژگی‌های معنوی ایشان، مانند گستردگی دانش، کرامت، مهمان نوازی، تواضع، شکیبایی و عبادت، بازگو می‌گردد.

  باب دوم به خانواده، و تولد و مراحل حیات او و زندگی‌اش در کنار امام باقر(ع) و خطوطی از دوران امام سجاد(ع) و امام باقر(ع) و خطوطی را که امام مشی کرده است؛ مانند پرهیز از درگیری با حاکمان، تربیت نسلی صالح و تأسیس جامعه‌ای مبتنی بر آرمان‌های اهل بیت(ع)، اختصاص یافته است.

  باب سوم درباره اوضاع سیاسی ـ اجتماعی دوران امام صادق(ع) و موضع امام در برابر قیام زید، و رخدادهای سیاسی و رویارویی فکری با تحریف‌گران و بدعت‌گذاران است و در همین باب، فعالیت‌های سیاسی ـ اجتماعی و اخلاقی امام، ترسیم و از نقش امام در تشکیل جمعیت شایستگان و تلاش تربیتی امام صادق(ع) بازگو می‌شود.

  باب چهارم، به وقایع پایانی عصر بنی امیه و آغاز دوران بنی عباس و تحولات حاد سیاسی می‌پردازد و شیوۀ امام، تلاش‌های علمی آن حضرت و فعالیت‌ها و مبارزات بنی الحسن و موضع امام درباره آنها گزارش شده و در پایان همین باب، میراث علمی و فرهنگی امام از قبیل مرجع علمی بودن برای اهل سنت و شیعیان و بنیادگذاری مذهب تشیع و بنای اصول و قواعد کلی برای فقه و مبارزه با بدعت‌ها و فهم نادرست از دین و ارائه راه درست استنباط فقهی، آورده شده است. [۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص32-33


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها