پیام معصومین علیهم‌السلام به انسان‌ها و انسانیت‌ها؛ امام صادق(ع)

  از ویکی‌نور
  پیام معصومین علیه‌السلام به انسان‌ها و انسانیت‌ها؛ امام صادق(ع)
  پیام معصومین علیهم‌السلام به انسان‌ها و انسانیت‌ها؛ امام صادق(ع)
  پدیدآورانحکیمی، محمدرضا (نویسنده) حیدری، سید محمدصادق (خلاصه‌نویس)
  ناشردلیل ما
  مکان نشرقم
  سال نشر1390ش
  چاپیکم
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  پیام معصومین علیه‌السلام به انسان‌ها و انسانیت‌ها؛ امام صادق(ع)، اثر محمدرضا حکیمی (1314-1400ش)، شماره نهم از مجموعه کتاب‌های «برگرفته از آثار» می‌باشد. در این کتابچه کوچک، بعد از مقدمه‌ای کوتاه در مورد زندگانی امام صادق(ع)، شمارى از سخنان ایشان در قالب ۴۲ حدیث آورده شده است.

  روش نویسنده بر این است که روایت را با سندش نقل می‌کند و توضیحی ارائه نمی‌دهد، لکن در روایت هشتم روش ایشان تغییر کرده و به شرح و توضیحی مختصر از آن پرداخته است:

  خداوند متعال ثروتمندان و فقیران را در اموال شریک یکدیگر قرار کرده است، بنابراین، ثروتمندان حق ندارند اموال را با غیر شریکان خود مصرف کنند.

  نویسنده در ذیل این روایت شریف می‌گوید: این سخن امام صادق(ع) است، و سند حدیث هم معتبر است. حال، اغنیاء مسلمان و شیعه خود دانند؟!؟!

  این تقدیر الهی است که برخی از مردم امکانات بیشتری داشته باشند، اما بدانند که این امکانات و اموال، در قواع، ملک خالص آنان نیست، بلکه خداوند متعال نیازداران را با آنان، در این اموال و امکانات، کاخها، ویلاها، وسائل سواری و... شریک قرار داده است، و باید اسراف و ولخرجی نکنند، و ریخت و پاش‌های اشرافی و اسرافی و اترافی نداشته باشند، تا حق شرکائشان ضایع نشود، و به آنان برسد. خداوند متعال، و تقدیرکننده حکیم، در طبیعت چنان قرار داده است که کوه‌های بلند، در زمستان برف‌ها را بگیرند، تا در تابستان، به دشت‌های تشنه بدهند، نه جز این...[۱].

  این کتاب که برگرفته از کتاب‌های «امام در عینیت جامعه» و «مرام جاودانه» می‌باشد، اولین بار در سال 1390، و در 60 صفحه خشتی، به همت سید محمدصادق حیدری تدوین و توسط انتشارات دلیل ما به چاپ رسید.


  پانویس

  1. متن کتاب، ص24-25

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب

  وابسته‌ها