شکسته‌بندی به روش استاد کرمانشاهی

  از ویکی‌نور
  شکسته بندی به روش استاد کرمانشاهی
  شکسته‌بندی به روش استاد کرمانشاهی
  پدیدآورانمحلوجی کرمانشاهی، روح الله (نویسنده) اصفهانی، محمدمهدی (مقدمه‌نويس)
  ناشردانشگاه علوم پزشکی ايران، مؤسسه مطالعات تاريخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1387 ش
  چاپ1
  موضوعپزشکی اسلامی - متون قدیمی تا قرن 14

  پزشکی سنتی - متون قدیمی تا قرن 14

  شکستگی استخوان - متون قدیمی تا قرن 14
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏RD‎‏ ‎‏101‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏ش‎‏8
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE12548AUTOMATIONCODE

  شکسته‌بندی به روش استاد کرمانشاهی تأليف استاد روح الله ملحوجى کرمانشاهى پيرامون يكى از اجزاء و رشته‌هاى تخصصى علم پزشکى يعنى شكسته‌بندى است. نویسنده در اين اثر تجربيات ده‌ها ساله خود و خانواده‌اش در اين زمينه را به رشته تحرير درآورده است.

  وى معتقد است كه دانش شكسته‌بندى تجربى سنتى، دانشى است كه قرنها به ساده‌ترين و مؤثرترين شكل ممكن به درمان بيمارى‌هاى استخوانى و مفصلى مردم پرداخته است.[۱]

  ساختار

  كتاب مشتمل بر يك مقدمه و چهار بخش است كه عناوين آن عبارت است از: 1. دانش روغن و خواص آن؛ 2. دانش ماساژ و ماساژهاى سنتى ايرانى؛ 3. دانش جا انداختن مفاصل و جابه‌جا كردن استخوان‌هاى شكسته؛ 4. هنر آتل‌بندى. هر يك از بخش‌ها نيز مشتمل بر عناوين مختلفى است.

  گزارش محتوا

  نویسنده كتاب در مقدمه كتاب بر اين نقطه تأكيد دارد كه طب مدرن با وجود توانايى‌هايى كه در زمينه درمان بسيارى از بيمارى‌ها دارد، در بسيارى از موارد كارآمدى لازم را ندارد و هزينه‌هاى گزافى را بر دوش اقتصاد تحميل مى‌كند. طب مدرن مى‌تواند با استفاده از رابطه‌اى مناسب با طب بومى و سنتى از بار اين مشكلات كاسته و كارآيى خود را افزايش دهد. وى در ادامه به نقد انديشه بازدارنده تعامل ميان طب مدرن و سنتى اشاره كرده و توضيح مى‌دهد كه انديشه توهم پيشرفت و اين فكر باطل كه هر چه ما اكنون داريم بسيار بهتر از گذشتگان است، صرفاً يك اشتباه فاحش است. كتاب حاضر گزارش تجربيات يك شكسته‌بند ماهر و صاحب تجربه است، از اين‌رو نبايد انتظار داشت در آن نقل‌قولهاى فراوان از اطباى گذشته و يا نقد و كنكاش مبانى علمى طب به چشم بخورد.

  البته اين چيزى از ارزش كتاب نمى‌كاهد چراكه بارها ثابت شده در علوم تجربى آنچه حرف اول را مى‌زند تجربه است و علوم تجربى نيز پيرامون همين تجربيات شكل مى‌گيرد.

  در اين اثر مهم‌ترين مباحثى را كه در شكسته‌بندى تجربى مطرح است خصوصاً دو مبحث جا انداختن مفاصل و جبه‌جا كردن استخوان‌هاى شكسته و هنر آتل بندى- به رشته تحرير درآمده است.

  علاوه بر آن در جاى‌جاى مباحث كتاب، عكس‌هايى آمده كه فهم مطالب را ملموس‌تر و فراگيرى آن براى دانشجويان و علاقه‌مندان اين مباحث آسان‌تر مى‌نمايد.

  وضعيت كتاب

  كتاب به اهتمام مؤسسه مطالعات تاريخ پزشکى، طب اسلامى و مكمل دانشگاه علوم پزشکى ايران در دى‌ماه منتشر شده است.

  پيشگفتار و مقدمه نسبتاً مفصل اين اثر به قلم آقاى كامران محلوجى -فرزند مؤلف- است.

  پانویس

  1. شكسته‌بندى به روش استاد محلوجى کرمانشاهى، ص8


  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب