سترستین، کارل ویلهم

  از ویکی‌نور
  سترستین، کارل ویلهم
  نام سترستین، کارل ویلهم
  نام‎های دیگر زت‍رس‍ت‍ن‌

  زت‍رس‍ت‍ی‍ن‌

  س‍ت‍رس‍ت‍ن‌

  Karl Vilhelm Zetterstéen

  نام پدر
  متولد 18 آگوست 1866م
  محل تولد  اورشا در دالارنا، از توابع سوئد
  رحلت اول ژوئن 1953م
  اساتید
  برخی آثار طرفة الأصحاب في معرفة الأنساب
  کد مؤلف AUTHORCODE06384AUTHORCODE

  كارل ويلهلم سترستين (يا زترستين) (1866- 1953م)، از خاورشناسان نامدار سوئدى و مسافر مشرق‌زمين و متخصص در زبان و ادبيات عربى

  ولادت

  او در 18 آگوست 1866م در شهر  اورشا در دالارنا، از توابع سوئد متولد شد.

  تحصیلات

  وى تحصيلات خود را در مدرسه عالى «فالون» به پايان رسانيده و زبان عبرى را در آنجا فراگرفته، ولى زبان عربى را بدون معلم ياد گرفته است.

  وى در سال 1884 به اخذ ديپلم عالى نائل شد، در دارالعلوم اوپسالا وارد گرديد و پس از گذراندن دوره آن در سال 1895 به درجه دكترا در ادبيات نائل گرديد. آن‌گاه به آلمان عزيمت كرد و در فراگيرى زبان فارسى و تركى در مؤسسه شرقى برلين همت گماشت و در تمام زبان‌هايى كه فراگرفت تسلّطى كامل يافت و تحت نظر پروفسور ساخائو (1845 - 1930) در ادبيات عربى استاد گرديد. پس از آن به‌عنوان پروفسور السنه سامى در دانشگاه لوند وارد شد و تا 1904 در آنجا تدريس مى‌كرد. سپس به‌عنوان استاد به دانشگاه اوپسالا منتقل گرديد و تا بازنشستگى در آنجا به كار تدريس اشتغال داشت.

  از كارهاى بزرگ او نگارش تاريخ ادبيات شرقى (1892 - 1901) است. همچنين در نگارش مقالات علمى و ادبى در دايرةالمعارف اسلامى ليدن و نيز با تعدادى از مجله‌هاى خاورشناسى، به‌خصوص «مجله جهان شرقى» همكارى مى‌كرد و از سال چهارم تا پانزدهم آن سردبيرش بود.

  پروفسور سترستين در بسيارى از كنگره‌هاى جهانى خاورشناسى شركت كرده كه از جمله آنها سيزدهمين كنگره خاورشناسان در 1902 در هامبورگ به نمايندگى دولت سوئد بوده است. همچنين دولت سوئد و دانشگاه اوپسالا او را به سمت نماينده در پانزدهمين كنگره خاورشناسان جهان كه در 1908 در شهر كپنهاگ داير گرديده، مأمور كرده است.

  اين دانشمند بزرگ براى مطالعه به برلين، اسكوريال، آكسفورد، پاريس، روم، كپنهاگ، لايپزيگ و خاورزمين سفر كرده و در كتابخانه‌هاى نقاط مزبور به بررسى نسخه‌هاى خطى شرقى پرداخته و نيز با زبان‌هاى عاميانه در تونس، مصر، شام و كشورهاى ديگر عربى كه در مسافرت‌هايش ديدار مى‌كرده، آشنا شده است.

  انجمن‌هاى علمى متعدّدى از جمله انجمن علمى عربى دمشق او را به عضويت هيئت نويسندگان خود انتخاب كردند. و مجله جهان شرقى، جشنى براى بزرگداشت او برپا كرد و با دعوت كردن دانشمندان و خاورشناسان ممالك مختلف و ايراد سخنرانى‌هاى علمى و ادبى و تاريخى، او را تجليل كردند و مجموع سخنرانى‌ها را در كتابى به چاپ رساندند و نسخه‌اى از آن را به ايشان تقديم نمودند.

  وفات

  وی پس از 87 سال عمر، در اول ژوئن 1953م در «اوپسالا» بدرود حيات گفته است.

  آثار

  1. ترجمه قرآن به زبان سوئدى با حواشى و توضيحات و يادداشت‌هاى فاضلانه (1917)؛
  2. ترجمه قسمت‌هايى از قرآن به زبان اسپانيولى (مجله جهان شرقى، 1911)؛
  3. چاپ بخش پنجم و ششم از «طبقات الكبير» ابن سعد و كاتب واقدى، مورخان صدر اسلام، (ليدن، 1906 - 1909)؛
  4. فهرست كتب خطى فارسى، عربى و تركى موجود در كتابخانه دانشگاه اوپسالا (مندرج در مجله جهان شرقى، 1922 - 1928)؛
  5. فهرست نسخه‌هاى خطى عثمانى در كتابخانه سراى مصرى (اوپسالا، 1945)؛
  6. معاهده‌هاى شرقى در كتابخانه‌هاى سوئد (به مناسبت تجليل از گلدسيهر خاورشناس مجارستانى، 1948)؛
  7. چاپ قسمت‌هايى از تاريخ سلاطين مماليك و شام از سال 1291 تا 1341م يا فهرست اسامى رجال و قبايل و اماكن و امم (ليدن، 1919) كه مؤلفش ناشناخته است؛
  8. مشارق الأنوار النبوية يا محل طلوع روشنايى‌هاى حضرت محمد(ص)؛ و...

  منابع مقاله

  1. پايگاه مركز بين‌المللى قرآنى جوانان در تاريخ 9 ارديبهشت 1392
  2. ویکی پدیای انگلیسی

  وابسته‌ها