سبط اکبر، روايتی تحليلی از زندگانی الهی - سياسی امام حسن مجتبی عليه‌السلام

  از ویکی‌نور
  سبط اکبر، روايتی تحليلی از زندگانی الهی - سياسی امام حسن مجتبی عليه‌السلام
  سبط اکبر، روايتی تحليلی از زندگانی الهی - سياسی امام حسن مجتبی عليه‌السلام
  پدیدآورانمروجی طبسی، محمد جواد (نويسنده)
  ناشرآستانه مقدسه قم. انتشارات زائر
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1388ش
  چاپ2
  شابک978-964-180-061-3
  موضوعحسن بن علی(ع)، امام دوم، 3 - 50ق. - سرگذشت‌نامه
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏م‎‏4‎‏س‎‏2 40 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  سبط اکبر؛ روایتی تحلیلی از زندگانی الهی- سیاسی امام حسن مجتبی علیه‌السلام اثر محمدجواد مروجی طبسی، کتابی است که به روایت تحلیلی از زندگانی الهی و سیاسی امام حسن مجتبی(ع) می‌پردازد.

  امام حسن مجتبی(ع)، اسوه اخلاق و فضیلت است که زندگی سراسر افتخارش، بیان‌کننده چهره پاک و معصومانه و محبوب اوست. ایشان نمود واقعی اخلاق حسنه، تقوا، پرهیزکاری، صداقت و راستی، جود و بخشش، ایثار و کرامت و اخلاص و فداکاری است. مورخان شیعه و سنی، در کتاب‌های خویش، برای امام حسن(ع) القاب فراوانی را برشمرده‌اند که هر یک از آن اوصاف، بیانگر عمق شخصیت آن امام هدایت است. او امین بود و مورد اعتماد، حجت و دلیل بود بر یگانگی خدا و نبوت پیامبر(ص) و امیر مؤمنان(ع)، موقعیت بسیار خوب و جایگاه رفیعی را در بین امت اسلامی کسب کرده بود[۱].

  انتظار آن می‌رفت تا امت اسلامی از این چهره مقدس علمی، سیاسی، اخلاقی و اجتماعی، کاملاً استفاده کنند، اما متأسفانه براثر غفلت و جهل و نادانی، بی‌مهری‌هایی که به امیر مؤمنان نشان دادند، به این امام مجاهد و بزرگوار نیز نشان داده و خود را از رهبری حکیمانه آن حضرت، محروم ساختند. دشمنان اهل‌بیت پیامبر(ص)، برای کنار گذاشتن آن امام هدایت از صحنه سیاست و خلافت مسلمین، اقدامات رذیلانه‌ای را انجام دادند و با فریب دادن یاران امام، به مقاصد اصلی خود که حکومت بر مردم بود، رسیدند[۲]. کتاب حاضر، تلاشی است مجدانه تا سیمای ملکوتی این امام همام را در حد توان، ترسیم کند و به دفاع از مظلومیت آن حضرت بپردازد[۳].

  مطالب در دوازده فصل تنظیم‌شده که شامل دوران تولد و حوادث پس‌ازآن (مانند حضور پیامبر(ص) در خانه فاطمه(س)، حضور فرشته‌ها جهت تبریک و...)، دوران کودکی، شخصیت اجتماعی و سیاسی، اخلاقی و معنوی، خلافت و رهبری، جنگ و صلح، دفاع از اتهامات و دروغ‌پردازی‌ها، دوران مسمومیت و شهادت و بررسی وقایع پس از شهادت و محل دفن آن حضرت است[۴].

  مهم‌ترین ویژگی کتاب، آن است که نگارنده تلاش کرده که مباحث یادشده را از منابع تاریخی و روایی دست‌اول آورده و به تحلیل و بررسی آن بپردازد[۵].

  پانویس

  1. مقدمه، ص22
  2. همان، ص22- 23
  3. همان، ص23
  4. ر.ک: همان
  5. ر.ک: همان

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها