زندگانی امام حسن مجتبی علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  زندگانی امام حسن مجتبی(ع)
  زندگانی امام حسن مجتبی علیه‌السلام
  پدیدآورانرسولی، هاشم (نويسنده)
  ناشردفتر نشر فرهنگ اسلامی
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1373ش
  چاپ4
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ر5ز9 40 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  زندگانی امام حسن مجتبی(ع)، تألیف سید هاشم رسولی محلاتی (1308-1398ش)، بررسی زندگانی آن امام همام از ولادت تا شهادت به‌همراه ذکر فضایل و مکارم اخلاق و سخنان گهربار ایشان است. این کتاب به زبانی ساده برای عموم مردم به رشته تحریر درآمده است.

  کتاب، بدون مقدمه در دوازده فصل نگارش شده است. مطالب با اشاره به تاریخ ولادت امام حسن مجتبی(ع) آغاز شده است. مشهور آن است که این مولود فرخنده در شب نیمه ماه رمضان متولد شده و البته در این‌باره در کتاب‌های شیعه و سنی اقوال دیگری هم نقل شده که خلاف مشهور است[۱]‏.

  در فصل دوم کتاب، از شدت علاقه پیامبر(ص) به حسنین(ع) سخن رفته است. براء بن عازب روایت کرده، می‌گوید: پیغمبر را دیدم که حسن را بر شانه خود داشت و می‌فرمود: «خدایا من او را دوست دارم؛ تو هم او را دوست بدار»[۲]‏.

  در فصل سوم، شمه‌ای از فضایل حسنین(ع) در دوران کودکی و نوجوانی ذکر شده است. درباره امام حسن(ع) و برادرش حسین(ع) که آن دو سید جوانان اهل بهشت هستند، زیاده از سیصد روایت فقط در کتاب‌های اهل سنت با تعبیرات و مضمون واحد از صحابه رسول خدا(ص) روایت شده است[۳]‏.

  زندگانی آن حضرت پس از رسول خدا(ص) تا زمان خلافت عثمان در فصل چهارم مطرح شده است[۴].‏ سخنان و فعالیت‌های آن حضرت در زمان حکومت پدر، در فصل پنجم، مطرح شده است. پاسخ تند امام به فرستاده معاویه، عبیدالله بن عمر و معجزه خبر دادن از سرنوشت ذلت‌بار او، از جمله مطالب این فصل است[۵]‏.

  در فصل‌های ششم و هفتم، از صلح امام(ع) با معاویه بحث شده است. آنچه معاویه داشت شیطنت و نیرنگ بود، نه سیاست به معنای صحیح[۶]‏.

  در فصل‌های نهم و دهم، شمه‌ای از فضایل و مکارم اخلاق امام حسن(ع) و نیز سخنان حیات‌بخش و روایات آن حضرت مطرح شده است. در روایتی از آن حضرت، مکارم اخلاق، ده چیز شمرده شده که سرسلسله همه آنها شرم و حیاست[۷]‏.

  در فصل یازدهم، ماجرای غم‌انگیز شهادت آن حضرت و دیگر شیعیان امام علی(ع) و در آخرین فصل کتاب نیز به نام زنان و فرزندان امام(ع) اشاره شده است.

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص3
  2. ر.ک: همان، ص14-13
  3. ر.ک: همان، ص82
  4. ر.ک: همان، ص97
  5. ر.ک: همان، ص144-143
  6. ر.ک: همان، ص277
  7. ر.ک: همان، ص359

  منابع مقاله

  متن کتاب.  وابسته‌ها