آل یاسین، راضی

  از ویکی‌نور
  آل یاسین، راضی
  نام آل یاسین، راضی
  نام‌های دیگر آل یاسین، راضی بن عبدالحسین
  نام پدر شيخ عبدالحسين
  متولد دوشنبه سوم محرم سال 1314ق
  محل تولد کاظمین
  رحلت 15 ذى قعده سال 1372ق.
  اساتید شیخ محمد کاظم شیرازی

  شیخ محمدرضا آل یاسین

  برخی آثار صلح الحسن علیه‌السلام (آل یاسین)

  صلح امام حسن علیه‌السلام (پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه تاریخ)

  کد مؤلف AUTHORCODE01389AUTHORCODE

  راضى آل ياسين (1314-1372ق)، مجتهد، فقیه، مورخ، عالم بزرگ شیعه اهل عراق، از مشهورترین اساتید او برادرش محمدرضا آل یاسین و شیخ محمد کاظم شیرازی، معروفترین اثر او صلح الحسن علیه‌السلام (آل یاسین)

  ولادت

  او فرزند شيخ عبدالحسين بن شيخ باقر از علما و محققان و مورخان نجف بود كه روز دوشنبه سوم محرم سال 1314ق. در کاظمین به دنیا آمد. اصولاً خاندان آل ياسين یکى از خاندان‌هاى علمى بزرگ نجف است كه نه تنها شيخ راضى بلكه عالمان، فقيهان و مورخان برجسته‌ى ديگرى هم داشته و دارد. شيخ محمدحسن بن شيخ محمدرضا بن شيخ عبدالحسين یکى از بزرگان آن خاندان است. او كه از فاضل‌ترين مورخان معاصر عراق بود كه در سال‌هاى اخير و پس از انتشار کتاب با ارزش خود در تاريخ زندگى امامان عليهم‌السلام با عنوان "الائمةالأثنى عشر:سيرة و تاريخ" درگذشت. عزالدين فرزند شيخ راضى نيز از نویسندگان و مدافعان مكتب تشيع است.

  اساتید

  او درس نحو، منطق و معانی و بیان را نزد اساتید کاظمین مانند شیخ راضی شیخ محمد حاج کاظم و سید احمد کیشوان و درس اصول و فقه را نزد اساتیدی مانند شیخ محمد رضا زنجانی و سید محمد مهدی صدر و سید حسن صدر خواند، سپس در نجف اشرف در درس برادرش شیخ محمد رضا آل یاسین و شیخ محمد کاظم شیرازی حاضر گردید.

  اجازه اجتهاد

  او توانست در سال 1356ق از برادرش شیخ محمد رضا آل یاسین و سید ابوالحسن اصفهانی اجازه اجتهاد را دریافت کند.

  وفات

  در 15 ذى قعده سال 1372ق. يعنى درست سال انتشار کتابش "صلح‌الحسن" درگذشت.

  آثار

  1. صلح الحسن معروف‌ترین اثر شیخ راضی است که در سال ۱۳۷۲هق به چاپ رسید. این کتاب به نام صلح امام حسن علیه‌السلام پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه تاریخ توسط آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۱۳۴۸ش و به همت انتشارات آسیا منتشر شد.
  2. مجموعه آثار شعر و منظومات ادبی
  3. تدوین «دیوان جابر ابی النوادر»: جابر بن عبدالحسین بغدادی از شعرای عراقی است و شیخ راضی دیوان او را تنظیم و تدوین کرده است.
  4. اوج البلاغه: شامل خطبه‌های امام حسن و امام حسین (ع) است.
  5. تاریخ الکاظمیه فی القدیم و الحدیث: در یک جلد بزرگ تاریخ زادگاه خود را به تصویر کشیده است. برخی از مطالب این اثر نفیس در مجلة الاصلاح در بغداد منتشر شد. این کتاب تمام خصوصیات و ویژگی‌های شهر کاظمین را به همراه جدیدترین اطلاعات تا عصر مؤلف به سبک جذاب بیان می‌کند، اما با کمال تأسف این کتاب در دسترس نیست.
  6. تحقیق و احیای کتاب الغُرّه فی شرح الدرّه: اصل این کتاب در موضوعات علم کلام است و توسط شیخ عبدالنبی کاظمی نوشته شده است.

  منابع مقاله

  1. ویکی شیعه
  2. موقع العتبةالکاظمیةالمقدسة

  وابسته‌ها