أخبار الحسن بن علي بن أبي‌طالب

  از ویکی‌نور
  أخبار الحسن بن علي بن أبي‌طالب
  أخبار الحسن بن علي بن أبي‌طالب
  پدیدآورانضیف الله، محمد شجاع (محقق) طبرانی، سلیمان بن احمد (نویسنده)
  ناشردار الأوراد
  مکان نشرکویت - کویت
  سال نشر1412 ق
  چاپ1
  موضوعحسن بن علی(ع)، امام دوم، 3 - 50ق.
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏40‎‏ ‎‏/‎‏ط‎‏2‎‏الف‎‏3‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  أخبار الحسن بن علي بن أبي‌طالب درباره زندگانی امام حسن مجتبی(ع)، و جایگاه اهل بیت (علیهم‌السلام) است، این کتاب نوشته ابوالقاسم سليمان بن احمد طبرانى محدث مشهور اهل سنت است و برگرفته از المعجم الكبير می‌باشد.

  جایگاه کتاب

  کتاب أخبار الحسن بن علي بن أبي‌طالب برگرفته از معجم طبرانى است، گرچه طبرانى کتابى به این نام نداشته است. کتاب مفصل المعجم الكبير از جمله منابع مهم حديثى اهل سنت است كه ابوالقاسم سليمان بن احمد طبرانى محدث مشهور اهل سنت آن را تدوین كرده است. کتاب‌هاى معجم نوعى از مسانيد حديثى به شمار مى‌رود كه در آن حديث بر پايه اشخاص طبقه بندى شده است. طبرانى نيز در معجم كبير خود، آثار و روايات را به ترتيب نام صحابه تنظيم كرده است. طبرانى در تدوین این کتاب نخست روايات تاريخى موجود پيرامون شخصيت افراد را آورده و سپس به ذكر منقولات آنان از رسول خدا(ص) می‌پردازد. بخش امام حسن(ع) از معجم طبرانى كه مستقلاً چاپ شده است، در جلد سوم صفحه 5 تا 97 را در برگرفته و مؤلف، شرح حال حسنين(عليهما‌السلام) را در رديف حرف «ح»، بر ديگران مقدم داشته است. کتاب بر اساس روايات صحابه و ديگران كه از امام نقل روايت كرده‌اند تنظيم شده و بر اساس نام ناقل روايت مرتب شده است. مجموعا 241 روايت درباره امام حسن(ع) در این مجموعه گرد آمده و گزارشها همراه با ذكر سند است.

  محتواى کتاب

  محور مباحث این کتاب عبارتند از: ولادت امام[۱]، شباهت به رسول خدا(ص)[۲]، آرايش و پوشش، صلح با معاویه، ازدواج ها[۳]، محبت پيامبر(ص) به او در گفتار و رفتار[۴]، احاديث صلح بين دو فرقه[۵]، ازدواج ام كلثوم با عمر به خاطر تازيانه عمر[۶]، مناقب حسنين مانند اهل كسا[۷]، آيه تطهير[۸]، مسموم شدن امام توسط معاویه، راویان از ايشان. طبرانى اختلافات میان صحابه را كتمان نكرده و اختلاف حسنين با معاویه يا سب و لعن على(ع) نزد معاویه را ذكر كرده است. نگاه طبرانى به اخبار بشرى است و جز موارد انگشت شمار نگاه معجزه‌اى به حوادث ندارد. اخبار الحسن بن على بن ابى طالب، ابوالقاسم طبرانى (م360)، تحقيق محمد شجاع ضيف الله، الكویت: دارالاوراد، 1412ق1992/م.

  پانويس

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب


  وابسته‌ها