امامت (ابهام زدایی)

  از ویکی‌نور

  امامت ممکن است عنوان برای نرم‌افزار یا کتاب‌های ذیل باشد:


  • امامت و مهدویت اثر آيت‌الله لطف‌الله صافى گلپايگانى، مجموعه مباحثى است پيرامون شخصيت، غيبت و ظهور حضرت مهدى(عج) كه به زبان فارسی و در سال 1412ق، به منظور پاسخگويى به شبهات مطرح شده درباره امامت و ظهور امام زمان(عج)، نوشته شده است.  • امامت‌پژوهی به قلم جمعى از نويسندگان، زير نظر دكتر محمود يزدى مطلق (فاضل) نگارش يافته كه عبارتند از: آقايان عبدالكريم رضايى، اسحاق عارفى، مير حسین ضيائى، محمد قربان‌نيا، على قربانى فشكچه.


  • امامت حضرت مهدی(عج) در اعتقاد ما اثر عليرضا على نورى، مجموعه مباحثى درباره زندگانى، امامت، غيبت و ظهور امام مهدى(عج) بوده كه به زبان فارسی و در سال 1379ش، نوشته شده است.

  • امامت و دلایل انتصابی بودن آن تألیف سلیمان امیری، به موضوع دلایل لزوم نصب امام و چگونگی دلالت آنها بر نصب وی می‌پردازد. همچنین شبهات و پاسخ‌های مطروحه در این موضوع را بیان می‌دارد. این کتاب به زبان فارسی و در یک جلد تألیف شده است.


  • امامت و امامان(ع) اثر ابراهیم امینی، کتابی است که در آن به معرفی امامان شیعه اثناعشری و بیان ادله امامت ایشان پرداخته شده است. کتاب به زبان فارسی و پیشگفتار آن در سال 1387ش، نوشته شده است.


  • امامت و غیبت اثر فارسی على اصغر رضوانى، به اثبات مسأله امامت از ديدگاه شيعه دوازده امامى پرداخته و امر غيبت امام دوازدهم(ع) و امكان طول عمر آن حضرت را بررسى نموده است.

  • بررسی مسائل کلی امامت اثر ابراهیم امینی، پژوهشی است پیرامون مسائل کلی مربوط به امامت، از جمله عصمت و علم امام که به زبان فارسی و در دوران معاصر نوشته شده است.  • امامت در پرتو کتاب و سنت ترجمه «الإمامة في ضوء الكتاب و السنة» مهدی سماوی، به قلم حمیدرضا آژیر و حسین صابری است. نویسنده در این اثر با استناد به کلام خدا و سنت نبوی در منابع اهل سنت به دفاع از حقانیت ائمه(ع) شیعه و پاسخ به شبهات پرداخته است.

  • فرقه‌های اسلامی و مسئله امامت مشتمل بر ترجمه دو اثر ارزشمند به نام‌هاى الاوسط فى المقالات و كتاب مسأله امامت منسوب به ناشى اكبر، متوفاى اواخر قرن سوم هجرى، از معدود آثار مربوط به سده‌هاى نخست شكل‌گيرى فرق و مذاهب اسلامى است كه چالش‌هاى فرقه‌اى درباره مسئله امامت و ديگر مسائل كلامى را به تصوير مى‌كشد.  • ترجمه جلد هفتم بحارالانوار: بخش امامت از مجموعه‌ى بيست و پنج جلدى، و مطابق جلدهاى 23 تا 27 از مجموعه‌ى 110 جلدى بحارالانوار علامه مجلسى مى‌باشد كه توسط آقاى موسى خسروى به زبان فارسى طى پنج جلد ترجمه شده است.وى اين پنج جلد را در سال 1359ش به پايان رسانيده است.


  • بحث حول الإمامة گفتگو و مصاحبه‌ای با سید کمال حیدری پیرامون مباحث مروبط به امامت است که توسط جوادعلی کسار انجام گرفته و به قلم وی، به رشته تحریر درآمده است.

  • إثبات الإمامة نوشته احمد بن ابراهیم نیشابوری، کتابی است به زبان عربی و با موضوع کلام، که به بررسی اهمیت موضوع امامت از دیدگاه امامیه و اسماعیلیه و جایگاه والای امام می‌پردازد. این کتاب، در یک جلد تألیف و توسط دکتر مصطفی غالب تحقیق و مقدمه‌نگاری شده است.

  • الإفصاح في الإمامة یکى از كتب شيخ مفيد است كه در موضوع امامت تألیف شده است.بنابر اشارۀ مؤلف در ابتداى كتاب، هرآنچه كه در موضوع امامت لازم بوده مفصلا بيان كرده است و اين موضوع مهم تا آن زمان به اين گستردگى مورد بررسى قرار نگرفته بود.از طرفى نياز مبرم به طرح موضوع امامت و اشكالات پيرامون آن و آراء و نظراتى كه در اين مورد، از تمام فرق اسلامى مانند معتزليها-حشويه‌ها و خوارج و...و بيان مى‌شد و جواب به آنها با استفاده از استدلالات محكم و ادله اربعه لازم بود.  • الإمامة الإلهية تقریرات درس شیخ محمد سند، پیرامون موضوع امامت در تشیع که توسط شاگردان ایشان تقریر شده است. نویسنده در این کتاب ضمن تبیین دیدگاه تشیع در رابطه با امامت و طرح موضوعاتی چون توسل و شفاعت به شبهات مخالفان پاسخ گفته است.  • امامت در عقاید شیعه اثر آیت‌الله سید علی حسینی میلانی(متولد 1327ش)، در تشریح موضوع امامت از دیدگاه شیعه، یک دوره مباحث امامت را با دو نگاه ایجابی و سلبی، ارائه نموده است. در نگاه اول، جایگاه امامت و مسائل مهم آن و نیز اثبات امامت امیرالمؤمنین(ع) از منابع معرفتی قرآن، سنت و عقل را در اختیار دانش‌پژوهان قرار داده و در نگاه دوم، نقش شورا در امامت و ادله خلافت خلفا در دیدگاه اهل سنت را به بوته نقد و بررسی سپرده است.


  • امامت و انسان کامل از دیدگاه امام خمینی(س) (دفتر 42 آثار موضوعی تبیان)، برگزیده 467 مطلب (نوشته، سخنرانی، پیام و درس) از ‌امام خمینی به زبان فارسی و عربی است که انواع ولایت (تکوینی و تشریعی) را با دیدگاه فلسفی و عرفانی تبیین می‌کند و به برخی از پرسش‌ها، به‌ویژه شبهات کتاب اسرار هزارساله و برداشت‌های نادرست از انتظار فرج، به‌صورت علمی و مستند پاسخ می‌دهد.