الرسالة النجمية

  از ویکی‌نور
  رسائل المحقق الکرکي
  الرسالة النجمية
  پدیدآورانحسون، محمد (محقق)

  مرعشی، محمود (اشراف)

  محقق کرکی، علی بن حسین (نویسنده)
  ناشرکتابخانه عمومی آیت‌الله‌مرعشی نجفی(ره) ج: 1, 2
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1368 ش
  چاپ1
  موضوعفقه جعفری - قرن 10ق.
  زبانعربی
  تعداد جلد3
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏182‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏ر‎‏5
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الرسالة النجمية تألیف شيخ على بن حسین كركى، معروف به محقق كركى، محقق ثانى (م 940 ه‍ ق) دربردارنده مباحث كلامى اصول پنجگانه مذهب شيعه (توحيد، نبوت، امامت، عدل، معاد) و احكام فقهى نماز به صورت بسيار مختصر است. این رساله یکی از بیست و هشت رساله‌ای است که در مجموعه‌ای سه جلدی به نام رسائل المحقق الكركي با تحقیق محمد حسون به چاپ رسیده است.

  اگرچه اين كتاب از نظر حجم كوچك و مختصر است و مباحث فقهى آن به سبک فقه رساله‌اى نوشته شده است، امّا از نظر محتوا و مباحث مطرح شده در آن عميق و گسترده است.

  در قسمت فقه آن در ابتداى ورود به بحث نماز آمده است: يجب على كل مكلف ان يعرف ما كلّف به من العبادات و اعظمها الصلاة: بر هر مكلفى، شناختن آن عباداتى كه به آنها مكلّف شده است واجب است و بزرگترين اين عبادات نماز است. اين كتاب توسط شاگرد مؤلف شيخ حسین بن على أو الى هجرى (زنده در 950 ه‍ ق) شرح زده شده و آن را الكواكب الدريّة فى شرح الرسالة النجميّة نام نهاده است. (ز228/11/، 291/13، 297/18، مقدمه‌اى بر فقه شيعه ص175)

  گزارش محتوا

  در ابتداى شروع مسائل نماز، هفت نماز واجب و سپس تعداد نمازهاى يوميّه و علل شكسته شدن نماز ذكر شده است.

  پس از آن به مباحث مربوط به طهارت (وضوء، غسل، تيمم) و برطرف كردن نجاست به صورت مختصر پرداخته شده است. سپس پنج مقدمه ديگر نماز (پوشانيدن بدن، وقت نماز، مكان نمازگزار، آنچه سجده بر آن صحيح است، قبله) مطرح شده است و مستحباتى مثل اذان و اقامه ذكر نشده است.

  پس از بحث مقدمات نماز، مسائل مربوط به كارها و واجبات نماز ذكر شده و در آخر نيز نماز جمعه، نماز آيات، نماز ميت، نماز نذر و شبيه آن مختصرا بيان شده است.

  نسخه‌ها

  در الذريعة72/24 به نسخه خطى موجود در آستان قدس رضوى مربوط به سال 955 ق اشاره نموده است در مقدمه‌اى مرجعه شيعه ص175 نيز به 4 نسخه خطى كتابخانه‌هاى آیت‌الله گلپايگانى، آستان قدس رضوى، اصغر مهدوى، و لوس آنجلس اشاره نموده است. در چاپ كتاب موجود از نسخه خطى كتابخانه آستان قدس رضوى به شماره 888 استفاده شده است.

  وابسته‌ها