رسالة في السجود على التربة المشويّة

  از ویکی‌نور
  رسائل المحقق الکرکي
  رسالة في السجود على التربة المشويّة
  پدیدآورانحسون، محمد (محقق)

  مرعشی، محمود (اشراف)

  محقق کرکی، علی بن حسین (نویسنده)
  ناشرکتابخانه عمومی آیت‌الله‌مرعشی نجفی(ره) ج: 1, 2
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1368 ش
  چاپ1
  موضوعفقه جعفری - قرن 10ق.
  زبانعربی
  تعداد جلد3
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏182‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏ر‎‏5
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  رسالة في السجود على التربة المشويّة تألیف شيخ على بن حسين كركى، معروف به محقق كركى، محقق ثانى (م 940 ه‍ ق)

  در اين نوشته جواز سجده بر تربت امام حسين(ع) پس از پخته شدن آن بررسى شده است و مؤلف پس از رد نظريات شيخ ابراهيم قطيفى در حرمت سجده بر آن، نظر مشهور علماء بر جواز سجده را پذيرفته است.

  وى علّت تأليف كتاب را حمايت علماى اهل تسنن از فتواى حرمت سجده و درخواست فضلاء و ناراحتى علماء و فقهاء آن زمان ذكر نموده است.

  این رساله یکی از بیست و هشت رساله‌ای است که در مجموعه‌ای سه جلدی به نام رسائل المحقق الكركي با تحقیق محمد حسون به چاپ رسیده است.

  اين كتاب به سبک فقه استدلالى نوشته شده است و در آن پس از بيان اطلاقات و عمومات روايى، اجماع علماء، اصل استصحاب و نظائر آن به نظرات فقهاى بزرگى همچون شيخ مفيد (م 413 ه‍ ق) در المقنعه، شيخ طوسى (م 460 ه‍ ق) در النهاية، ابن ادريس (م 598 ه‍ ق) در السرائر، محقق اوّل (م 676 ه‍ ق) در المعتبر، علامه حلّى (م 726 ه‍ ق) در المنتهى، التذكرة، نهاية الأحكام، و شهيد اوّل (م 786 ه‍ ق) در الذكرى استناد شده است.

  پس از تأليف اين كتاب فقهاى بزرگ به آن استناد نموده و به عنوان مثال صاحب جواهر در جلد 8 صفحه 414، و جلد 10 صفحه 406 به آن استناد نموده است.

  در ميان فقها، فقط سلاّر (م 448 ه‍ ق) در المراسم فتواى به كراهت سجده بر تربت پخته‌شده داده است كه مؤلف به علّت نادر بودن اين فتوا و نداشتن دليل فقهى آن را رد نموده است.

  تاريخ تأليف

  اين كتاب در 11 ربيع الاوّل سال 933 ق در نجف اشرف پايان يافته است و در الذريعة148/12 به نسخه‌اى از آن مربوط به سال 935 به نقل از رياض العلماء اشاره نموده است؛ در مقدمه كتاب نيز به دو نسخه خطى مربوط به سالهاى 964 و 1280 متعلّق به كتابخانه آیت‌الله مرعشى اشاره شده است.

  در مقدمه‌اى بر فقه شيعه ص 175 و 176 به نسخه‌هائى از كتابخانه آیت‌الله مرعشى، دانشگاه تهران ملك در تهران، دار الكتب و غير آن اشاره نموده است.

  منابع مقاله

  الذريعة148/12

  اعيان الشيعة 210/8

  امل الآمل 121/1

  وابسته‌ها