رسالة في العدالة

  از ویکی‌نور
  رسائل المحقق الکرکي
  رسالة في العدالة
  پدیدآورانحسون، محمد (محقق)

  مرعشی، محمود (اشراف)

  محقق کرکی، علی بن حسین (نویسنده)
  عنوان‌های دیگررسالةالكبائر رسالة العدالة و الكبائر
  ناشرکتابخانه عمومی آیت‌الله‌مرعشی نجفی(ره) ج: 1, 2
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1368 ش
  چاپ1
  موضوعفقه جعفری - قرن 10ق.
  زبانعربی
  تعداد جلد3
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏182‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏ر‎‏5
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  رسالة في العدالة تألیف شيخ على بن حسين كركى، معروف به محقق كركى، محقق ثانى (م 940 ه‍ ق) كتاب كوچكى است كه پس از تعريف عدالت و بيان گناهان كبيره به موارد جواز غيبت بيان شده است.

  این کتاب با نامهای دیگر رسالة العدالة و الكبائر، رسالةالكبائر شناخته می‌شود.

  اين كتاب به سبک فقه رساله‌اى نوشته شده و در مواردى نيز روايات آن ذكر شده است. از آنجائى كه از لوازم عدالت، تقوى است و تقوى با اجتناب از گناهان كبيره و اصرار نداشتن به گناهان صغيره حاصل مى‌شود، مؤلف به بيان انواع گناهان كبيره پرداخته است.

  این رساله یکی از بیست و هشت رساله‌ای است که در مجموعه‌ای سه جلدی به نام رسائل المحقق الكركي با تحقیق محمد حسون به چاپ رسیده است.

  وى در اوائل كتاب صرفا به قول شهيد اوّل در القواعد و الفوائد پرداخته است و نظر فقهاى ديگر را بيان ننموده است.

  در الذريعة(248/7، 225/15، 259/17) به چند نسخه خطى مربوط به سالهاى 954، 982 متعلق به كتابخانه‌هاى خوانسارى، شيخ مشكور در نجف، راجه فيض آباد و در نزد سيد هبةالدين اشاره نموده است.

  در مقدمه‌اى بر فقه شيعه ص 180 نيز به نسخه‌هاى خطى متعددى از دانشگاه تهران، آستان قدس رضوى، آیت‌الله مرعشى، ملك در تهران، مجلس شوراى اسلامى و غير آنان اشاره نموده است.

  در مقدمه كتاب نيز به 2 نسخه از كتابخانه آیت‌الله مرعشى مربوط به سالهاى 1128، 964، و دو نسخه مجهول التاريخ از كتابخانه مسجد جامع گوهرشاد اشاره شده است.

  وابسته‌ها