رسالة في السهو و الشک في الصلاة

  از ویکی‌نور
  رسائل المحقق الکرکي
  رسالة في السهو و الشک في الصلاة
  پدیدآورانحسون، محمد (محقق)

  مرعشی، محمود (اشراف)

  محقق کرکی، علی بن حسین (نویسنده)
  ناشرکتابخانه عمومی آیت‌الله‌مرعشی نجفی(ره) ج: 1, 2
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1368 ش
  چاپ1
  موضوعفقه جعفری - قرن 10ق.
  زبانعربی
  تعداد جلد3
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏182‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏ر‎‏5
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  رسالة في السهو و الشک في الصلاة تألیف شيخ على بن حسين كركى، معروف به محقق كركى، محقق ثانى (م 940 ه‍ ق)

  در اين كتاب احكام سهو و نسيان در اركان و واجبات نماز بيان شده است.

  سبک نگارش آن فقه رساله‌اى است و گاهى نيز به نظريات شيخ طوسى اشاره شده است.

  مؤلف در آن تلاش نموده است كه اصول اساسى اين احكام نوشته شود و در خاتمه آن مى‌نويسد: قد ذكرت ايها الطالب المسترشد اصول هذين الاثنين او اكثر فروعهما بعبارة تقرب الى فهمك و تزيل عنك و همك، لان الجزئيات فروع الفقه لا تنحصر بعدد و لا تنضبط بحد و محصّلها ما ذكرناه.

  در دو جاى الذريعة(ج 212/14، 267/12) اين كتاب به محقق كركى نسبت داده شده است و در ذ247/12/ اين كتاب به خط شيخ محمود بن طلاع جزائرى همراه با كتاب السؤال و الجواب وى ذكر شده است. امّا در ذ248/7/ نسبت اين كتاب به وى را استظهار نموده است و نوشته است: و من اتصاله بسائر تصانيف الكركى فى هذه النسخ المكتوبات فى قرب عصره يظن كونه ايضا من تصنيفه.

  این رساله یکی از بیست و هشت رساله‌ای است که در مجموعه‌ای سه جلدی به نام رسائل المحقق الكركي با تحقیق محمد حسون به چاپ رسیده است.


  نسخه‌ها

  در الذريعة267/12، 212/14، اين آدرس در الذريعة براى كتاب «رسالة فى السهو و الشك فى الصلاة» ذكر شده است.

  نسخه‌اى به خط شيخ محمود بن طلاع جزائرى مربوط به سال 1086 ذكر شده است.

  مؤلف الذريعة در اين آدرس به كتاب الخلل اشاره نموده كه مؤلف آن مشخص نيست. نسخه‌اى به خط شيخ موسى بن رحلة بريهى مربوط به سال 975 ق متعلّق به كتابخانه آستان قدس رضوى اشاره شده است اين نسخه به همراه حاشيه مختصر النافع كركى است. همچنين به نسخه‌هائى به همراه حاشيه بر شرايع وى در كتابخانه شيخ محمد سلطان المتكلمين در تهران، و نسخه خط محمد بن على بن خوبیار مربوط به 954 ق به همراه کتاب‌هاى ديگرش الجعفرية و العدالة و الكبائر متعلق به كتابخانه شيخ مشكور نجفى اشاره شده است.

  در كتاب مقدمه‌اى بر فقه شيعه ص 176 و 177 به نسخه‌هاى متعدد منتخبى از آستان قدس رضوى، گوهرشاد مجلس شوراى اسلامى، و غير آنان اشاره شده است. و در مقدمه ناشر نيز نسخه‌هايى از كتابخانه‌هاى آیت‌الله مرعشى، مجلس شوراى اسلامى، كتابخانه ملى ذكر شده‌اند.

  اين كتاب در سال 1322 ق در تهران در آخر كتاب البيان شهيد أول چاپ شده است. اين عبارت در الذريعة(248/7) براى كتاب الخلل ذكر شده است.

  وابسته‌ها