رسالة في خروج المقيم عن حدود البلد

  از ویکی‌نور
  رسائل المحقق الکرکي
  رسالة في خروج المقيم عن حدود البلد
  پدیدآورانحسون، محمد (محقق)

  مرعشی، محمود (اشراف)

  محقق کرکی، علی بن حسین (نویسنده)
  ناشرکتابخانه عمومی آیت‌الله‌مرعشی نجفی(ره) ج: 1, 2
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1368 ش
  چاپ1
  موضوعفقه جعفری - قرن 10ق.
  زبانعربی
  تعداد جلد3
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏182‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏ر‎‏5
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  رسالة في خروج المقيم عن حدود البلد تألیف شيخ على بن حسين كركى، معروف به محقق كركى، محقق ثانى (م 940 ه‍ ق)

  در اين مقاله مسئله مسافرى كه قصد اقامت كرده و از آن شهر خارج شده و در فاصله بين حد ترخص و مسافت واقع مى‌شود و قصد برگشتن دارد ولى قصد نيت 10 روز ديگرى را ندارد، بررسى شده است. در اين مسئله دو قول وجود دارد يكى نظر شيخ طوسى (م 460 ه‍ ق)، ابن براج (م 481 ه‍ ق) و علامه حلّى (م 726 ه‍ ق) اين است كه وظيفۀ وى نماز شكسته است و نظريه شهيد اول (م 726 ه‍ ق) و گروهى از فقهاء نماز تمام است و مؤلف نيز نظر شهيد اوّل را كه نماز تمام است انتخاب مى‌كند. اين نوشته به سبک فقه استدلالى است امّا آيات و روايات مطرح نشده و بيشتر نظريات فقها مطرح گرديده است.

  این رساله یکی از بیست و هشت رساله‌ای است که در مجموعه‌ای سه جلدی به نام رسائل المحقق الكركي با تحقیق محمد حسون به چاپ رسیده است.

  اين كتاب در دو جا از الذريعةذكر شده است. در جلد 11، صفحه 180 مؤلف به نسخه مربوط به سال 1100 به خط مولى على بن محمد امين ساروى در نزد سيد هادى شكورى اشاره كرده است.

  و در جلد 21 صفحه 400 به نوشته‌اى به نام مقالة فى الخروج عن حد الترخص من محل الاقامة اشاره شده است كه مؤلف آن را براى شاگردش مى‌گفته است و وى آن را مى‌نوشته است كه در نزد سيد محمدباقريزدى بوده است.

  وابسته‌ها