زندگانی امام حسن عسکری علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  زندگانی امام حسن عسکری علیه‌السلام
  زندگانی امام حسن عسکری علیه‌السلام
  پدیدآوراناسلامی، حسن (مترجم) قرشی، باقر شریف (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرحیاة الامام الحسن العسکری علیه‌السلام. فارسی
  ناشرجامعه مدرسین حوزه علمیه قم، دفتر انتشارات اسلامی
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1375 ش
  چاپ4
  موضوعحسن بن علی(ع)، امام یازدهم، 233 - 260ق. - سرگذشت‌نامه
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏50‎‏ ‎‏/‎‏ق‎‏4‎‏ ‎‏ح‎‏9041
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  زندگانی امام حسن عسکری علیه‌السلام تألیف باقر شريف القرشى نویسنده معاصر عراقى

  این نویسنده مجموعه‌اى از زندگى ائمه را به زبان عربى تأليف كرده كه همه آنها با عنوان «حياة الامام...» آغاز مى‌شود. از اين جمله، كتابى درباره حيات امام عسكرى است كه توسط سيد حسن اسلامى با عنوان «زندگانى امام حسن عسكری‌ عليه‌السلام» ترجمه شده است.

  ویژگی‌ها

  ويژگى اين مجموعه و از جمله كتاب حاضر، تتبع فراوانى است كه مؤلف انجام داده و به منابع بسيارى مراجعه كرده است. اين منابع، منحصر به كتب تاريخ و حديث يا فقط منابع معتبر نيست همانگونه كه به مآخذ كهن و دست اول اكتفا نكرده و آثار متأخران را نيز ديده است. نام اين منابع در پاورقى‌ها ذكر شده است. همچنين منابع وى در فرقه‌اى خاص منحصر نشده و كتب شيعه و سنى را ديده است. از اين رو ارجاع به منابع متعدد و متنوع از ويژگى‌هاى ديگر آثار اين نویسنده است. از خصوصيات ديگر، تنوع در عناوين است. مؤلف همه موضوعات و مباحث مربوط به زندگى يك امام را به خوبى گزارش كرده و عنوانى خاص براى هر يك قرار داده است. لذا تنوع تيترها و سرفصل‌ها در دستيابى خواننده به زندگى هر امام مؤثر است. پس از بيان شرح كاملى از زندگى هر امام و نگاه ديگران به جايگاه آن حضرت، روايات منقول از آن امام در موضوعات مختلف را به تفصيل نقل كرده و گاه بخش قابل توجهى از يك مجموعه را به اين روايات اختصاص مى‌دهد. كتب و آثار منسوب به ائمه نيز بخش ديگرى از اين مجموعه‌ها را تشكيل مى‌دهد. همچنين در هر مجموعه به تفصيل از ياران و راويان ائمه نام برده و شرح حال مختصرى از آنان ارائه مى‌دهد. مؤلف به شرح حال امام و يارانش اكتفا نكرده و از اوضاع دوران معاصرش نيز سخن می‌گوید.

  باقر شريف تلاش كرده از تحليل و اظهار نظر درباره روايات فروگذار نكند و بخصوص در مواردى كه يك خبر با مسلمات تاريخى و گاه با اصول مذهبى شيعه سازگار نيست به بررسى آن بپردازد.

  به رغم دقت و تحقيق مؤلف، به نظر مى‌رسد در مواردى هم به قلم‌فرسايى و توضيح واضحات دچار شده و هم نگاه غالب سنتى در آثار مربوط به ائمه را از دست نداده و جنبه جمع‌آورى كتاب بيشتر آشكار شده است. چنانكه در خصوص معرفى اصحاب و راويان، به ذكر نام آنان بسنده شده و بررسى كافى انجام نشده و مشتركات تفكيك نشده‌اند.

  مترجم در اين اثر، متن عربى روايات و متون مهم را آورده و از ذكر نام منابع در پاورقى‌ها غفلت نكرده است.

  وابسته‌ها