أعلام الهداية: الإمام حسن بن علي العسکري عليه‌السلام

  از ویکی‌نور
  الإمام حسن بن علي العسکري عليه‌السلام
  أعلام الهداية: الإمام حسن بن علي العسکري عليه‌السلام
  پدیدآورانالمجمع العالمي لأهل البيت عليهم‏السلام. لجنة البحوث و الدراسات (نویسنده)
  ناشرالمجمع العالمي لاهل البيت علیهم‌السلام. مرکز الطباعة و النشر
  مکان نشرايران - قم
  سال نشر1422ق.
  چاپيکم
  شابک964-5688-29-9
  موضوععلي بن محمد(ع)، امام دهم، 212 - 254ق.
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏8الف / 50 BP

  أعلام الهداية: الإمام حسن بن علي العسکري عليه‌السلام کتابی است تاریخی درباره امام حسن عسکری(ع)، یازدهمین امام معصوم، که با روش کلامی و با قلمی روان و به دور از هرگونه درازنویسی نوشته شده است تا زندگی‌نامه امام عسکری و شخصیت و امامت آن حضرت را معرفی کند. نویسندگان برای دستیابی به اهداف خود، با بهره‌گیری از منابع کهن و جدید اهل سنت و شیعه تلاش کرده‌اند تا مقام امامت امام حسن عسکری و برتری شخصیت وی را جهت پیشوایی مسلمانان و نیز ابعاد شخصیت ایشان را ترسیم و اثبات کنند.

  کتاب در چهار باب و هر بابی در سه فصل سامان یافته است: فصل نخست به زندگی امام حسن عسکری در یک نگاه و بازتاب شخصیت ایشان در کلام الاهی و بزرگان دینی و نمودهای بارز فضایل انسانی امام، مانند گذشت و کرامت و زهد و عبادت و علم پرداخته است.

  در باب دوم، به تفصیل زندگی نامه امام از تولد تا شهادت بررسی شده است و مراحل زندگی امام از کودکی تا امامت و دوران امامت تا پایان با بررسی و تحلیل حوادث و تحولات و رخدادهای مهم، و از جمله رویدادهای دوران پدرش امام هادی(ع) که امام عسکری در آنها حضور داشته و یا شاهد آنها بوده، و نیز رویارویی امام با حاکمان و سیاستمداران معاصر خود، مبارز طلبی علمی امام، مسئله خلق و یا حدوث قرآن، توجه امام به شیعیان و مواجهه ایشان با غالیان، و شورش‌ها و قیام‌های آن دوران، نصوص امامت امام و شهادت آن حضرت، در این باب آمده است.

  باب سوم، مربوط به جریانات و خطوط سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، و موضع امام درباره آنها و تحلیلی از شخصیت و حکومت حاکمان دوران امام و شورش زنگی و قیام علی بن زید در کوفه و چگونگی برخورد امام با آنها و سر انجام شهادت امام است.

  باب چهارم در نیازهای دوران امام و فعالیت امام در چارچوب آن‌ها، جهت پیشوایی مردم و امت اسلامی است. دقت در برقراری ارتباطات خود با حاکمان وقت که بتواند در چارچوب آن ارتباطات، وظیفه خود را به انجام برساند و پرسش‌های دینی را پاسخ دهد و از رسالت اسلامی خود حمایت کند و در برابر فرقه‌های منحرف ایستادگی و زمینه را برای پذیرش امام غایب پس از خود فراهم سازد، از مباحث این باب است. در همین باب، وکلا و مدرسه فقهی امام، اصحاب امام، و رویارویی با واقفیه و مفوضه مورد بحث قرار گرفته و فصل پایانی هم به میراث علمی ـ فرهنگی امام، از قبیل میراث تفسیری، توقیعات، نامه‌های مباحث کلامی، سیره نبوی، فقهی و دعایی اختصاص یافته است. [۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص33-34


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.


  وابسته‌ها