تفسير فاتحة الكتاب از امام حسن عسکری سلام‌الله‌علیه و پژوهشی پیرامون آن

  از ویکی‌نور
  تفسیر فاتحة الکتاب از امام حسن عسکری سلام‌الله‌علیه و پژوهشی پیرامون آن
  تفسير فاتحة الكتاب از امام حسن عسکری سلام‌الله‌علیه و پژوهشی پیرامون آن
  پدیدآورانامام حسن عسکری(ع) (نویسنده) حسینی شاهمرادی، قدرت الله (مترجم)
  ناشرکعبه
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1363 ش یا 1404 ق
  چاپ1
  موضوعتفاسیر (سوره فاتحه)

  تفاسیر شیعه - قرن 3ق.

  تفاسیر ماثوره - شیعه امامیه
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏102‎‏/‎‏12‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏5‎‏ت‎‏7
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  تفسير فاتحة الكتاب از امام حسن عسکری سلام‌الله‌علیه و پژوهشی پیرامون آن، توسط آقاى قدرت‌الله حسینى شاهمرادى در عصر حاضر از عربى به فارسى ترجمه گشته است. تفسير إمام عسكرى(ع)، شامل تفسير فاتحۀ الكتاب و بخشى از سوره بقره است، كه إمام(ع)، إملاء كرده و شيخ أبو جعفر محمّد بن علىّ بن بابويه قمى - ساكن رى - آن را از طريق (روايى) خودش، روايت كرده است.

  اما ترجمه حاضر، فقط ترجمه‌اى از تفسير سوره حمد است كه بر طبق ادبيات روز، به زبان سليس و روان به همراه توضيحاتى ترجمه گشته است.

  در ضمن، مترجم محترم در پايان كتاب تحت عنوان (بحثى پيرامون تفسير امام حسن عسکری(ع)) مطالبى را درمورد صحت صدور اين تفسير ذكر كرده‌اند.

  گرچه؛ متن تفسير إمام(ع) در سوره فاتحه، از لحاظ دلالت آن، كاملا بى‌إشكال است، أمّا؛ در صحّت صدور آن، همه پژوهشگران و بزرگان، متّفق و هماهنگ نيستند گروهى؛ به تحقيق سندش پرداخته و بر آن اعتماد كرده‌اند. و عدّه‌اى بى‌نظر، و گروهى؛ مردّد و أحيانا به نقد و ردّ آن پرداخته‌اند. از اين ميان، دشمنان شيعه نيز، براى «گل آلود كردن آب و ماهى گرفتن» فرصت را غنيمت شمرده درباره رجال سند آن، مانند محمّد بن قاسم استرآبادى، يا دو فرزند - راوى - كه؛ مستقيما از إمام(ع) روايت كرده‌اند (يعنى: يوسف بن محمّد بن زياد، و علىّ بن محمّد بن سيّار) مسموماتى پخش كرده‌اند. برخى از بزرگان، نيز، سهوا آن را تكرار نموده‌اند

  منابع مقاله

  متن و مقدمه كتاب.

  وابسته‌ها