جهاد اکبر

  از ویکی‌نور
  جهاد اکبر
  جهاد اکبر
  پدیدآورانموسوی خمینی، سید روح‌الله (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرجهاد اکبر، یا، مبارزه با نفس (تقریر بیانات امام خمینی(س)) مبارزه با نفس
  ناشرمؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1378 ش
  چاپ9
  شابک964-335-010-X
  موضوعاخلاق اسلامی

  خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - پیام‏ها و سخنرانی‏ها

  خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - نظریه درباره خود سازی (اسلام)

  خود سازی (اسلام)
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏250‎‏ ‎‏/‎‏خ‎‏8‎‏ج‎‏9
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  جهاد اكبر يا مبارزه با نفس، اثر امام خمينى(ره)، تقریر بیانات ایشان در نجف اشرف در آستانه ماه مبارک رمضان و دیگر ایام اقامتی ایشان در آن شهر است. روی سخن حضرت امام با جوانان است و بدین طریق آنان و نظام تربیت - آموزشی حوزه‌ها را به تربیت و تهذیب و آموختن معارف الهی و پرورش عالمان اخلاق و مربیان مهذب و آراسته و مردان الهی فرا می‌خواند.

  ساختار

  كتاب، داراى باب‌بندى و فصل‌بندى خاصى نيست، بلكه مباحثى ارزشمند در ذيل عناوينى كلى، با زبانى ساده بيان شده است. مباحث مزبور، تقرير بيانات و رهنمودهاى امام خمينى(ره) در نجف اشرف است كه توسط سيد حميد روحانى تقرير و تنظيم گرديده است.

  گزارش محتوا

  درباره محتوا و ويژگى‌هاى اين اثر، توجه به نكات زير مفيد است:

  1. امام خمينى، در سال‌هايى كه در نجف اشرف، در حال تبعيد به سر مى‌بردند، از رسالت مقدس سازندگى، غفلت نورزيده و در فرصت‌هاى مناسب، به پند و اندرز دانش‌پژوهان روحانى پرداخته، با سخنان سازنده و بيداركننده خويش، جامعه روحانیت را به خودسازى، تقويت قواى روحانى و مبارزه با نفس دعوت می‌كردند.
   بخش‌هايى از بيانات شيوا و سازنده ايشان در زمينه مسائل اخلاقى كه در فرصت‌هاى مناسب در نجف اشرف ايراد كرده است، به‌وسيله سيد حميد روحانى جمع‌آورى و به اسم «مبارزه با نفس يا جهاد اكبر» چاپ و در دسترس عموم قرار گرفته است.
  2. مخاطب كتاب، بيشتر طلاب و روحانیون هستند، امّا مطالب ساده و روان و درعين‌حال عميق كتاب، مى‌تواند مورد استفاده تمام افرادى باشد كه در مسير خودسازى و مبارزه با نفس گام برمى‌دارند.
  3. عناوين كلى مباحث كتاب، عبارت است از: «سفارش به حوزه‌هاى علميه»؛ «سفارش به طلاب»؛ «اهميت تهذيب و تزكيه نفس»؛ «عنايات الهى»؛ «نكاتى از مناجات شعبانيه»؛ «حجاب‌هاى انسان»؛ «علم و ايمان»؛ «قدم اوّل در تهذيب» و «هشدار ديگر».
  4. در بخش پايانى كتاب، نكاتى برجسته تحت عنوان «فرازهاى برگزيده» به خواننده ارائه شده است.

  وضعيت كتاب

  در پانوشت‌ها منابع روايات همراه با ترجمه فارسى و متن كامل روايت، همچنين تكميل آياتى كه در متن آمده همراه با ترجمه و آدرس آيات و توضيحات مفيد ديگرى آورده شده است.

  كتاب در قطع رقعى با جلد شميز، در 71 صفحه به چاپ رسيده و فاقد فهرست است و عناوين بحث‌ها در داخل كروشه [ ] آمده است.

  كتاب حاضر بارها چاپ شده است و در سال 1372، توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)(ره)، بازنگرى و همراه با نوشته‌هاى توضيحى مجددا به چاپ رسيده است.

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن كتاب.

  2. بررسى تحليلى از نهضت امام خمينى(ره)، سيد حميد روحانى (زيارتى)، چاپ يازدهم، تهران، انتشارات راه امام، 1360، سه جلد، جلد اوّل.