كشف الأسرار

  از ویکی‌نور
  كشف الأسرار
  كشف الأسرار
  پدیدآوراننسفی، عبدالله بن احمد (نويسنده) ملاجیون، احمد بن ابی سعید (شارح)
  عنوان‌های دیگرشرح المصنف على المنار ** شرح‌ نور الأنوار علی‌ المنا‌ر
  ناشردار الکتب العلمية
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر13سده
  چاپ1
  موضوعنسفی‌، عبدالله‌ بن‌ احمد،، ۷۱۰ ق‌. المنا‌ر - نقد و تفسیر - اصول‌ فقه‌ حنفی‌ - قرن‌ ۷ق‌.
  زبانعربی
  تعداد جلد2
  کد کنگره
  ن5 م802 155/8 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  كشف الأسرار شرح مزجی فقیه و اصولی حنفی ابوالبرکات عبدالله بن احمد نسفی (متوفی 710ق) معروف به حافظ‌الدین نسفی بر کتاب خودش «المنار فی اصول الفقه» است که متن موجزی است و به «اصول نسفی» هم شرح دارد. «شرح نورالانوار علی المنار» نوشته ملاجیون احمد بن ابوسعید حنفی (متوفی 1130ق) نیز در این کتاب ارائه شده است.

  نسفی در ابتدای کشف‌الاسرار سبب نگارش این شرح را درخواست فراوان برای شرح ابهام و توضیح پیچیدگی‌های آن دانسته است.[۱]ملاجیون نیز در ابتدای شرحش سبب و نیاز به نگارش این شرح را توضیح داده که به‌اختصار چنین است: ازآنجاکه کتاب المنار مختصرترین کتاب اصولی از جهت متن و عبارت و کامل‌ترین آنها به لحاظ نکته و عمق است... تصمیم گرفتم که شرحی در توضیح پیچیدگی‌های و توضیح مشکلاتش -بدون اشاره به اشکالات و پاسخ‌ها- بنویسم. کثرت مشاغل مانع از این تصمیم بود تا اینکه در مدینه منوره در پاسخ به درخواست برخی دوستان و برادران به این کار اقدام کردم و نامش را «کشف‌الاسرار فی شرح المنار» نامیدم[۲]

  در این کتاب، متن «کشف‌الاسرار» در صدر صفحه و «نورالانوار» در ذیل صفحه ارائه شده است؛ بدین ترتیب که در هر دو، بخشی از عبارت ماتن در پرانتز ذکر و شرح و توضیح شارح به دنبال آن آمده است.

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص4، صدر صفحه
  2. ر.ک: همان، ص4-3، ذیل صفحه

  منابع مقاله

  متن کتاب.


  وابسته‌ها