حکومت اسلامی و ولایت فقيه در انديشه امام خمينی(س)

  از ویکی‌نور
  ‏حکومت اسلامی و ولايت فقيه در انديشه امام خمینی(س)
  حکومت اسلامی و ولایت فقيه در انديشه امام خمينی(س)
  پدیدآورانموسوی خمینی، سید روح‌الله (نویسنده)
  ناشرمؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1389 ش
  چاپ4
  شابک964-335-730-9
  موضوعخمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - پیام‏ها و سخنرانی‏ها

  خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - نظریه درباره اسلام و دولت

  خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - نظریه درباره ولایت فقیه
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏DSR‎‏ ‎‏1574‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏5‎‏ح‎‏7
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  حكومت اسلامى و ولايت فقيه در انديشه امام خمينى(س)، دفتر چهل و پنجم از آثار موضوعى تبيان است كه توسط مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينى(س) استخراج و تنظيم شده و توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج به چاپ رسيده است.

  اين اثر، شامل شش بخش، از جمله: دين و سياست در سه فصل، حكومت در اسلام در هفت فصل، ولايت فقيه در هفت فصل، ويژگى‌هاى حكومت اسلامى در ده فصل، نهادهاى حكومتى و مردمى در ده فصل و مردم در حكومت اسلامى در هشت فصل است.

  فصل دوم از ويژگى‌هاى حكومت اسلامى، به قانون‌گرايى اختصاص داده شده است. در اين بخش با بيان اينكه قانون‌گذارى حق خداوند است و در اسلام نيز قانون‌گذار خداست، شرايط مجلس و قوه مقننه و قانون‌گذار در حكومت اسلامى بيان مى‌شود و گفته شده كه قانون، تنها حاكم، در حكومت اسلامى است و در اين بين فرقى بين انبيا و ائمه و ديگران نمى‌باشد.

  امام خمينى(ره) در نفى حكومت اشخاص در اسلام چنين فرموده‌اند: «در اسلام آن چيزى كه حكومت مى‌كند يك چيز است و آن قانون الهى. پيامبر اكرم هم به همين عمل مى‌كرده است، خلفاى او هم به همان عمل می‌كردند... فرقى مابين اشخاص نيست در قانون اسلام. فرقى مابين گروه‌ها نيست. بااينكه پيغمبر اكرم عرب بوده است و با عرب صحبت مى‌فرموده است، مى‌فرمايد كه هيچ عربى بر عجم شرافت ندارد و هيچ عجمى هم بر عرب شرافت ندارد»[۱]ايشان در مورد كسانى كه با قانون مخالفت مى‌كنند چنين سخن گفته است: «كسانى كه با قانون مخالفت مى‌كنند اينها با اسلام مخالفت مى‌كنند...»[۲]

  اين مجموعه دربردارنده همه مطالبى است كه در آثار امام به «حكومت اسلامى» ارتباط دارد (به‌جز انسان‌شناسى و ولايت الهى)؛ به‌عبارت‌ديگر، مباحث مختلفى كه مرتبط با «حكومت اسلامى» است، مثل اقتصاد، سياست خارجى، فرهنگ و تمدن، انتخابات، مجلس، قوه قضائيه و...، در اين مجموعه، در حد نياز به آن‌ها پرداخته شده است.

  در مباحثى مانند «ولايت فقيه» و «دلايل تشكيل حكومت اسلامى»، همه مطالب امام، به‌طور كامل گردآورى شده است.

  براى نشان دادن سيره عملى امام، در باب اعمال ولايت و روشن‌تر شدن ديدگاه ايشان، نمونه‌هايى از احكام ولايى ايشان در فصل پنجم، بخش سوم گردآورى شده است؛ چون جمع‌آورى تمامى احكام، حجم وسيعى را به خود اختصاص مى‌دهد. نمونه‌ها به‌گونه‌اى انتخاب شده كه بتواند تمام موارد را در بر گيرد و آنچه نيامده، فقط موارد مشابه باشد.

  متن تمامى مطالب از حضرت امام مى‌باشد، ولى مقدمه و پاورقى‌ها و فهرست‌ها و ترجمه متن‌هاى عربى از تهيه‌كنندگان مى‌باشد.

  براى بهره‌بردارى بهتر و افزون‌تر، افزون بر فهرست تفصيلى و اجمالى مطالب، فهرست آيات قرآن و روايات معصومين و منابع و مآخذ متن و تعليقات ذكر شده است.[۳]

  پانويس

  1. متن، ص358 و 359
  2. همان ص373
  3. مقدمه، صفحه ب و ج

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب.