فرهنگ عوام

  از ویکی‌نور
  فرهنگ عوام
  فرهنگ عوام
  پدیدآورانام‍ی‍ن‍ی‌، ام‍ی‍رق‍ل‍ی‌ (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرتفسیر امثا‌ل‌ و اصطلاحا‌ت‌ زبا‌ن‌ پا‌رسی‌ ** فولکلر ایران‌
  ناشرمؤسسه مطبوعاتی علمی
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر13سده
  چاپ1
  موضوعضرب المثل‏های فارسی - فارسی - اصطلاحهای عوامانه - فارسی - اصطلاحها و تعبیرها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  PIR ۳۹۹۶/الف۸۲و۴ ۱۳۶۹
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  فرهنگ عوام یا «تفسیر امثال و اصطلاحات زبان پارسی»، گردآوری امیرقلی امینی (1276-1357ش)، مشتمل بر بیش از ده‌هزار مثل و اصطلاح عامیانه با تفسیر و توضیحی مختصر است.

  این کتاب همان گونه که نویسنده در مقدمه نوشته، به تشویق پیتراوری (استاد زبان فارسی دانشگاه کامبریج) نوشته شده است؛ بدین‌ترتیب که کتاب «امثال پارسی» را با اصطلاحات عامیانه تکمیل کرده است: «نظر او را پذیرفتم و کتابی را که از هر جهت برای چاپ آماده بود دوباره زیرورو و شاید متجاوز از دوهزار اصطلاح در ظرف مدت دو سال جمع‌آوری کردم و بر آن افزودم و به همین مناسبت نام «امثال پارسی» را به نام «فرهنگ عوام» تغییر دادم[۱]‏.

  نویسنده در سرآغاز کتاب، فرهنگ عامیانه ایران را سرشار از امثال، حکمت‌ها و اصطلاحات دانسته است: «مطالعات چهل‌ساله این ناچیز در زمینه فرهنگ عوام ایران، بر من مدلل داشته است که در هیچ‌یک از زبان‌های زنده دنیا به‌اندازه زبان پارسی امثله حکمت‌آمیز، اصطلاحات پرمغز، کنایات پرمعنی و درعین‌حال غالباً آمیخته به شوخی و مزاح دیده نمی‌شود[۲]‏.

  استاد محمدعلی جمال‌زاده پس از وصول این کتاب به دستش در ضمن نامه‌ای به امینی می‌نویسد: «کتاب بسیار گران‌بهایی است. دارای 693 صفحه بزرگ است و در هر صفحه در دو ستون، اصطلاحات و امثال آورده‌اید و حساب کردم در حدود ده‌هزاروپانصد مثل و اصطلاح آورده‌اید و عموماً برای هریک تفسیر و معنی ذکر فرموده‌اید»[۳]‏.

  در خلال سطور این کتاب مکرر به امثالی برمی‌خوریم که دارای یک مفهوم و حتی اغلب دارای یک نوع کلمات هستند، ولی با جابه‌جا شدن یا با تغییر برخی کلمات آنها صورت دیگری به ‌خود گرفته‌اند. نویسنده به ثبت و ضبط آنها به صور مختلفشان اقدام کرده است که اگر کسی به هر شکلی از اشکال مثلی برخورد و برای فهم معنی آن به این کتاب مراجعه کرد، نپندارد که از قلم افتاده است[۴]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: سرآغاز، صفحه نهم
  2. ر.ک: همان، صفحه چهارم
  3. ر.ک: نواب‌‌صفا، اسماعیل، ص229‌
  4. ر.ک: سرآغاز، صفحه سیزدهم و چهاردهم

  منابع مقاله

  1. سرآغاز.
  2. نواب‌صفا، اسماعیل، «کلک یاد و یادبودها: امیرقلی امینی و فرهنگ عوام، معرفی و نقد»، کلک، مرداد 1373، شماره 53، ص223 تا 234.

  وابسته‌ها