نوربخش، جواد

  از ویکی‌نور
  نوربخش، جواد
  نام نوربخش، جواد
  نام‌های دیگر نوربخش کرمانی، جواد
  نام پدر شیخ اسداله نوربخش کرمانی
  متولد 19 آذر 1305ش
  محل تولد کرمان
  رحلت 19 مهر 1387ش در پمبری، آکسفورد، انگلستان
  اساتید
  برخی آثار حق الیقین فی معرفة رب العالمین (رساله حق الیقین)

  رسالة القدس و رسالة غلطات السالكين

  تحفة أهل العرفان

  کد مؤلف AUTHORCODE04865AUTHORCODE

  جواد نوربخش (1305-1387ش)، ملقب به نورعلیشاه، پیشوای سلسله صوفیان نعمت‌اللهی (شاخه ذوالریاستینی)، استاد روان‌پزشکى دانشگاه تهران

  ولادت

  وى در نوزدهم آذرماه 1305ش در شهر کرمان پا به عرصه وجود نهاد.

  تحصیلات

  به سال 1313ش پس از فراگيرى قرآن كريم و ديوان حافظ در مكتب‌خانه، به دبستان رفت و پس از طى دوره دوازده ساله تحصيلات دبستانى و دبيرستانى در مدت ده سال، خرداد ماه 1323ش در رشته ادبى و شهريور ماه همان سال، در رشته طبيعى موفق به دريافت ديپلم گرديد. سال بعد با شركت در آزمون ورودى رشته‌هاى حقوق و پزشکى دانشگاه تهران و پذيرش در هر دو رشته، از کرمان به تهران عزيمت و در رشته پزشکى دانشگاه تهران ثبت نام نمود.

  ورود به عالم تصوف

  با ورود به عالم فقر و تصوف، به شوق ديدار پير طريقت وقت، مونس‌على‌شاه حاج ميرزا عبدالحسين ذوالرياستين، به ديدار او شتافت و پس از چندى حسب‌الامر پير طريقت، در خانقاه نعمت‌اللهى تهران ساكن گرديد. با گذشت زمانى كوتاه، مسؤوليت نگه‌دارى كتاب‌خانه و اداره امور خانقاه و پذيرايى از درويشان در شب‌هاى جمعه به او محول گرديد و پس از چندى به مقام شيخ المشايخى سلسله نعمت‌اللهى منصوب شد.

  پس از تكميل دوره پزشکى، به سال 1331ش، در سمت معاون اداره بهدارى به شهرستان بم اعزام و پس از چندى به رياست بهدارى منصوب گرديد. همزمان، رسيدگى به دراويش نعمت‌اللهى نواحى همجوار را مونس على‌شاه به او واگذار كرد. وى به تهيه زمين و احداث خانقاه در آن شهر اقدام نمود، كه پس از تكميل در سال 1332ش، بر دروايش سلسله نعمت‌اللهى وقف گرديد.

  با مرگ مونس على‌شاه در بيست و چهارم خردادماه 1332ش و حسب وصيّت آن وى، هدايت سلسله نعمت‌اللهى به عهده جواد نوربخش (نورعلى‌شاه) سپرده شد.

  او در سال 1333ش با پروانه دانشور، از نوادگان وفاعلى‌شاه، ازدواج كرد و به سال 1335ش پس از پايان خدمت پزشکى در شهرستان بم، به اتفاق خانواده به تهران بازگشت. با اشتغال در بيمارستان روزبه، فعاليت علمى و تخصصى او در رشته پزشکى دانشگاه تهران آغاز شد؛ پس از طى مراحل علمى، در سال 1350ش به مقام استادى تمام وقت رشته روان‌پزشکى دانشگاه تهران نائل و در سال 1356ش بازنشسته گشت.

  طى اين دوران، علاوه بر رياست انجمن روان‌پزشکى- به مدت دو سال- رياست بيمارستان روزبه و رياست گروه روان‌پزشکى دانشگاه تهران را نيز عهده‌دار بود؛ و براى ساخت بيمارستان اوين در تهران، تلاش نمود. از سال 1331ش به بعد، افزون بر خدمات پزشکى و روان‌پزشکى، آثار و تأليفات و نتايج تحقيقات چندى در زمينه علم روان‌پزشکى نيز از او انتشار يافته است.

  پس از مرگ مونس‌على‌شاه، دكتر جواد نوربخش در قالب زعيم و پير سلسله نعمت‌اللهى، نزديك به 60 سال- پيش و پس از زعامت- تلاش‌هايى را براى ايجاد دگرگونى و اصلاح حال و كار پيروان طريقت و گسترش آن در تمام نقاط جهان انجام داده‌اند.

  سفر به غرب

  در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۵۸ شمسی بعد از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ ایران جواد نوربخش ایران را برای همیشه ترک گفت و ابتدا حدود ۴ سال در آمریکا بسر برد و سپس عازم لندن شد و تا ۱۹۹۳ میلادی در لندن ساکن بود. از سال ۱۹۹۳ میلادی تا پایان عمر در خانقاهی درمنطقه‌ای در نزدیکی شهر آکسفورد انگلستان اقامت گزید و به تألیف و انتشار کتاب‌های متعددی دربارهٔ تصوف پرداخت. با مهاجرت جواد نوربخش به مغرب زمین فعالیت‌های سلسله نعمت‌اللهی بیشتر به مغرب زمین توسعه یافت.

  وفات

  دکتر جواد نوربخش در روز ۱۹ مهر ماه 1387ش در خانقاهی که در نزدیکی شهر آکسفورد بنیان نهاده بود، در گذشت.

  آثار

  1. ديوان نوربخش

  2. فرهنگ نوربخش (دوره 8 جلدى)

  3. در خرابات

  4. در بهشت صوفيان

  5. دل و نفس

  6. چهل كلام و سى پيام(دفتر اول و دوم)

  7. جوانمردى

  8. فقر و فقير

  9. كشكول نور

  10. سگ از ديدگاه صوفيان

  11. شيطان بزرگ "ابليس"

  12. مسيح در چشم صوفيان (به زبان انگليسى)

  13. زندگى و آثار شاه نعمت‌الله ولى کرمانى

  14. پيران طريقت

  15. بايزيد بسطامى

  16. حلاج (شهيد عشق الهى)

  17. حسن بصرى

  18. جنيد

  19. شبلى (مست حق و مجذوب حقيقت)

  20. ابوالحسن خرقانى

  و چندين كتب ديگر تحت عنوان: چهار پير طريقت، مردان صوفى، زنان صوفى، پيران خراسان (دوره 6 جلدى)، پيران بلخ، ذوالنون مصرى، پيران و صوفيان نامى کرمان، گلستان جاويد، گلزار مونس، احاديث نبوى، تفسير منظوم سوره‌هاى الحجرات، ق، الحشر، تصحيح گلشن راز- شيخ محمود شبسترى، تصحيح رساله حقّ اليقين- شيخ محمود شبسترى، تصحيح تحفة أهل العرفان- شرف‌الدين ابراهيم بن صدرالدّين روزبهان ثانى، تصحيح عبهرالعاشقين- روزبهان بقلى شيرازى، تصحيح رسالة القدس و رساله غلطات السالكين- روزبهان بقلى شيرازى، تصحيح رساله سوانح و رساله‌اى در موعظه- شيخ احمد غزالى، تصحيح رساله‌هاى سيد نورالدين شاه نعمت‌الله ولى- شاه نعمت‌الله ولى، تصحيح مونس السالكين- ميرزا عبدالحسين ذوالرياستين "مونس‌على شاه "، تصحيح ديوان مونس- ميرزا عبدالحسين ذوالرياستين "مونس‌على شاه"، تصحيح مجمع البحار- مظفرعلى شاه کرمانى، تصحيح كليات اشعار شاه نعمت‌الله ولى- شاه نعمت‌الله ولى، تصحيح ديوان مشتاقيه - مظفرعلى شاه کرمانى، تصحيح جنات الوصال- نورعلى شاه، رونق‌على شاه، نظام‌على شاه‌و...  وابسته‌ها