صفحهٔ اصلی

به ویکی‌نور خوش آمدید
دانشــنامهٔ تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه
مقالهٔ برگزیده
امام علی علیه‌السلام

ابوالحسن، على بن ابى‌طالب بن عبدالمطلب بن هاشم بن عبدمناف بن قصى بن كلاب (۱۳ رجب سال ۲۳ قبل از هجرت - ۲۱ رمضان سال ۴۰ق)، نخستين امام از امامان دوازده‌گانه، دومين معصوم از چهارده معصوم(ع) و از ديدگاه اهل‌سنت خليفه چهارم از خلفاى راشدين است. آن حضرت دومين شخص عالم اسلام -پس از رسول اكرم(ص)- و وصى و ولى مطلق هستند و اعتقاد به امامت (ولایت و رهبری آن حضرت و يازده امام بعد از او) يكى از اصول مذهب اماميه است.

کنیه‌های علی بن ابی‌طالب عبارتند از ابوالحسن، ابوالحسین، ابوالسبطین، ابوالریحانتین، ابوتراب و ابوالائمه. همچنین در منابع القاب و صفات متعددی برای ایشان برشمرده شده است از جمله: امیرالمؤمنین، یعسوب الدین والمسلمین، حیدر، مرتضی، قسیم النار و الجنة، صاحب اللواء، صدّیق اکبر، فاروق و ...

علی بن ابی‎طالب(ع) به ابوتراب نيز معروف بود اين كنيه را حضرت رسول(ص) به ایشان داده بودند لذا بسيار دوست مى‌داشت و آن را بر كنيه‌ها و القاب ديگر ترجيح مى‌داد. اما بنى‌اميه و دیگر دشمنانش در اين كنيه نوعى تحقير و توهين مى‌ديدند و به كسان خود دستور داده بودند كه آن را همچون دشنام و ناسزايى درباره او بكار برند. زياد بن ابيه و پسرش عبيداللّه بن زياد و حجاج بن يوسف ثقفى اين كنيه را درباره او بسيار بكار مى‌بردند.

امام علی(ع) روز سيزدهم ماه رجب سال سى‌ام عام الفيل، در خانه كعبه متولد شد. مى‌گويند كسى پيش از آن حضرت و پس از ايشان در خانه كعبه متولد نشده است.

اگر تولد حضرت رسول(ص) در عام‌الفيل اتفاق افتاده باشد و عام‌الفيل بنا بر بعضى محاسبات با سال 570م. منطبق باشد، بايد تولد حضرت امام علی(ع) در حدود سال 600م. اتفاق افتاده باشد، يعنى 21 سال قبل از هجرت (با در نظر گرفتن اختلاف سالهاى قمرى و ميلادى اين تاريخها تقريبى است). ادامه ...

مقالهٔ برگزیده
موسوعة الإعتكاف

موسوعة ‎الاعتكاف: دراسة قرآنية، روائية، فقهية، أخلاقية و تاريخية، اثر محمدامین پورامینی، پیرامون اعتکاف (که موضوعی است با جنبه‌های مختلف فقهی و اخلاقی و روایی و...)، به زبان عربی.

در فصل اول، موضوع اعتکاف در قرآن کریم و سخنان مفسران پیرامون آن مطرح شده است. در این فصل، آیات قرآنی مرتبط با بحث ذکر گردیده و در ذیل آنها سخنان مفسران شیعه و سنی بر اساس سال درگذشت آنها، بدون دسته‌بندی آنها بر اساس مذهبشان، آورده شده است. البته برخی توضیحات یا مناقشات، تحت عنوان «توضيح» یا «وقفة للتأمل» ذکر گردیده یا در حاشیه کتاب، بیان شده است. سپس پاره‌ای از آیاتی که با موضوع بحث در ارتباط بوده، گرچه دخلی در اصل و متن موضوع نداشته، خاطرنشان گردیده است.

فصل دوم، به موضوع اعتکاف در احادیث و آثار مسلمانان پرداخته است. بیان روایات و آثار همه مسلمین در موضوع اعتکاف، بیان روایات شیعیان به‌صورت جداگانه و مستقل از غیر ایشان (به جهت ترتب آثار عملی فقهی بر آن در مقام استنباط و تطبیق)، ذکر اخبار به‌صورت مستند و تقطیع و توزیع پاره‌ای از آنها در جایگاه خودشان (به جهت احتراز از حجیم شدن کتاب)، توضیح پاره‌ای مفردات و لغات و شرح برخی فقرات اخبار با مراجعه به کتب مربوطه و... همگی در همین فصل دنبال شده است. ادامه ...

چگونه ویکی‌نویس شویم
افتخارات
نشان «زرین سرآمد» پایگاه ویکی نور
نشان زرین سرآمد پایگاه ویکی نور در دهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال
زبان