صفحهٔ اصلی

مقالهٔ برگزیده
حياة الإمام المنتظر عجل‌الله‌فرجه‌الشريف المصلح الأعظم: دراسة و تحليل

حياة الإمام المنتظر المصلح الاعظم، كتابى است به زبان عربى، نوشته شيخ باقر شريف القرشى، از نويسندگان شيعى معاصر كه به بررسى موضوع زندگانى حضرت صاحب الزمان عليه‌السلام و نيز موضوع غيبت و علائم ظهور مى‌پردازد.

انديشه مهدویت در جهان‌بينى اسلامى از جايگاه ويژه‌اى برخوردار است، از اين‌رو توجه و اهتمام مضاعف بدان امرى مطلوب است، چرا كه امام مهدى(ع) حقيقتى نورانى است كه با سيره خود، كه همانا سيره و روش پيامبر اكرم(ص) است، كرانه‌هاى زندگى انسانى را روشن مى‌سازد؛ از اين رو بر مومنان در زمان غيبت لازم است، در انتظار فرج به سربرده و زمينه را براى ظهور مصلح جهانى فراهم نمايند.

بنا به گفته مؤلف، موضوع مهدویت و انتظار بيش از آن كه در آثار علماى شيعه انعكاس يافته باشد، در منابع اهل سنت مورد بررسى قرار گرفته است؛ از اين‌رو انكار مهدى(ع) از جانب برخى افراد نظير ابن‌ خلدون يا احمد امين مصرى جز از سر عناد و لجاج ايشان نيست، بدين جهت است كه هيچ يك از خوانندگان آثار اينان، وقعى به ديدگاه‌هاى ايشان نمى‌نهند.

مؤلف در اين كتاب، به معرفى برخى صفات و ويژگى‌هاى شخصيتى حضرت امام مهدى(ع) پرداخته و درباره بلايا و مشكلاتى كه از جانب حكّام جور متوجه سادات علوى و شیعیان اهل‌بيت طى قرون و اعصار گرديده سخن مى‌گويد. همچنين از زمان و مكان ظهور حضرت كه در روايات بدان اشاره شده، سخن گفته و درباره سياست امام و روش حكومت ايشان، پس از ظهور مطالبى را با استفاده از روايات بيان مى‌نمايد. سخن درباره اصحاب خاص حضرت و مجاهدان در ركاب آن امام منتظر و نيز علائم ظهور حضرتش مطالب ارزنده ديگرى است كه در اين كتاب بيان گرديده است.

تمام فرق اسلامى در ضرورت ايمان به ظهور مهدى(ع) اتفاق نظر دارند؛ اما درباره ولادت حضرت و وجود ايشان اختلاف ديدگاه وجود دارد. مؤلف در اين بخش به معرفى شخصيت‌هاى بسيارى از اهل سنت و شیعیان كه قائل به ولادت حضرت و وجود ايشان هستند، پرداخته و از كسانى؛ چون: محمد بن طلحه شافعى، ابن عربى، ابن اثير، ابن جوزى، ابن خلّكان، بيهقى، بخارى كه همگى از علماى اهل سنت هستند، نام مى‌برد و در ادامه از كتاب‌هايى كه درباره حضرت نگاشته شده، نام برده و اشعارى را از شاعرانى كه به وجود حضرت ايمان داشته‌اند، نقل مى‌كند.ادامه ...

مقالهٔ برگزیده
انتخابات در اندیشه امام خمینی(س)

انتخابات در اندیشه امام خمینی(س)، عنوان دفتر اول از مجموعه آثار موضوعی تبیان است که در آن به بیان اندیشه‌های امام خمینی(ره) در موضوعات مختلف پرداخته شده است. این اندیشه‌ها در ضمن سخنرانی‌ها و پیام‌های امام خمینی بیان شده و تدوین آن در قالب این دفتر به‌صورت نوشتاری توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) انجام شده است. در این دفتر، به بیان نظریه امام(ره) درباره بحث انتخابات پرداخته شده است.

در مقدمه کتاب در توضیح درباره محتوای آن چنین می‌خوانیم: به جهت ضرورت شناخت نسل جوان امروزى از افکار امام(ره) و در پاسخ به شبهات جمهوریت یا اسلامیت و به جهت تسریع و تسهیل در دسترسى به نظریات حضرت امام خمینى در تبیین نظریه جمهورى اسلامى، اقدام به تدوین نظریات ایشان شد.

مطالب این مجموعه به‌صورت موضوعى ضمن چهار فصل گردآورى شده است؛ فصل اول منحصر به انتخابات مجلس شوراى اسلامى یا انتخابات خاص نمى‌‏باشد؛ در این فصل فرازهایى از رهنمودهاى امام(ره) در رابطه با «اهمیت انتخابات و نقش مردم»، «معیارهاى انتخاب» و «تبلیغات انتخاباتى» تنظیم گردیده است. در آغاز این فصل، فرازهایی در زمینه لزوم متابعت همگان از قوانین اسلامى ارائه شده است. فصل دوم، به انتخابات و رفراندوم‌هاى عام یا فراتر از قوه مقننه اختصاص یافته و فصل سوم، به قوه مقننه، اعم از مجلس شوراى اسلامى و شوراى نگهبان و انتخابات مربوط به آن پرداخته شده است. در فصل چهارم، منظور، ارائه قطعات کوتاه و به اصطلاح کلمات قصار حضرت امام در مجموعه موضوعات مربوط به انتخابات و مجلس بوده است که نوعاً در فعالیت‌هاى تبلیغاتى مورد نیاز است؛ بدیهى است مطالب این فصل، برگرفته از مجموعه مباحث سایر فصول است و تفصیل آنها در جاى خود آمده است.ادامه ...

چگونه ویکی‌نویس شویم
افتخارات
نشان «زرین سرآمد» پایگاه ویکی نور
نشان زرین سرآمد پایگاه ویکی نور در دهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال
زبان