صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور
مقالهٔ برگزیده
في ظلال شهر رمضان

فی ضلال شهر رمضان‌المبارک نوشته شیخ مهدی تاج‌الدین کربلایی(معاصر)، مشتمل بر محتوای سخنرانی‌های مذهبی نویسنده در ماه مبارک رمضان است که به زبان عربی در یک جلد منتشر شده است.

سی مجلس بر حسب مناسبات دینی و حوادث تاریخی که در این ماه بافضیلت واقع شده، مرتب شده است».

نویسنده، این سخنرانی‌ها را برای سخنرانان –و به‌ویژه تازه‌کاران- نوشته است، تا اینکه مدد آن‌ها در انجام این مسئولیت مقدس در راه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر و دعوت مردم به خیر و هدایت و صلاح باشد؛ چراکه این مسئولیت عظیم و مهمی است که لازم است خطیب نهایت تلاشش را در راه ادای آن به بهترین شیوه بنماید.

مجالس حاوی موضوعات و مطالب مختلف اما مرتبط با وقایع ماه مبارک رمضان است. اولین مجالس به اهمیت ماه رمضان و انقطاع الی الله در آن؛ خطبه نبی(ص) در استهلال ماه مبارک رمضان و دعا و ارتباطش با روزه اختصاص‌یافته است. سپس به هلاک چنگیزخان در چهارم ماه مبارک رمضان و تاج‌گذاری ولایتعهدی امام رضا(ع) در پنجم ماه رمضان پرداخته شده است.

موضوع دو مجلس دیگر، نزول تورات بر موسی(ع) در روز ششم ماه رمضان و نزول انجیل در سیزدهم ماه رمضان است. وفات ابوطالب(ع)، یادبود وفات خدیجه کبری(س) و پس از آن ذکر منزلت زن در اسلام نیز از مجالس خواندنی است. ولادت امام حسن(ع) و واقعه صلح آن حضرت با معاویه و همچنین وقایع بدر، حفر خندق و جنگ احزاب نیز هر یک در مجالس دیگری مطرح شده است. مجالس شب‌های نوزدهم تا بیست ویکم به امیرالمؤمنین(ع) از ضربت خوردن تا شهادت آن حضرت و مسئله امامت ایشان اختصاص دارد. مباحث با شب قدر و نزول قرآن، موضوع امتحان و ابتلای انسان، وفات علامه محمدباقر مجلسی، وداع با ماه مبارک رمضان و ولادت امام مهدی(عج) ادامه یافته و با ذکر مقام حضرت فاطمه زهرا(س) و شهادت آن حضرت به پایان آمده است. ادامه ...

مقالهٔ برگزیده
شیخ مفید

محمد بن محمد عکبری (336-413ق)، معروف به شيخ مفيد و ابن المعلّم، فقیه و متکلم، از علمای برجسته شیعه قرن ۴ هجری قمری.  از معروف‌ترین آثار وی، المُقنَعَة در علم فقه، اوائل المقالات در دانش کلام و الاِرشاد در شرح حال‌ امامان شیعه است.

محمَّد بن محمَّد بن نعمان بن عبدالسَّلام حارثی مذحجی عکبری، در ۱۱ ذی‌القعده سال ۳۳۶ق یا ۳۳۸ق در قریه «سویقه ابن بصری» از توابع روستای عکبرا در ده فرسخی بغداد در خانواده‌ای اصیل به دنیا آمد. سراسر وجود خاندان او مالامال از عشق به اهل‌بيت رسالت عليهم‌السلام بود. پدرش شغل معلمی داشت و به همین خاطر شیخ مفید به «ابن المعلم» مشهور بوده است.

شيخ طوسى، شاگرد ارزندۀ مكتب او، در بارۀ استاد در «فهرست» مى‌نويسد: «محمد بن محمد بن نعمان، معروف به ابن المعلم، از متكلمان اماميه است. در عصر خويش رياست و مرجعيت شيعه به او منتهى گرديد. در فقه و كلام بر هر كس ديگر مقدم بود. حافظۀ خوب و ذهنى دقيق داشت و در پاسخ به سؤالات، حاضرجواب بود او بيش از 200 جلد كتاب كوچك و بزرگ دارد.»

شيخ مفيد در روز جمعه، دوم یا سوم ماه رمضان سال ۴۱۳ق پس از 75 سال تلاش و خدمت ارزنده در بغداد درگذشت و مورد تجليل فراوان مردم و قدردانى علما و فضلا قرار گرفت. ادامه ...

چگونه ویکی‌نویس شویم
افتخارات
نشان «زرین سرآمد» پایگاه ویکی نور
نشان زرین سرآمد پایگاه ویکی نور در دهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال