صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور
مقالهٔ برگزیده
زیارت در نگاه شریعت

زيارت در نگاه شريعت: پاسخ به شبهات وهابيت، اثر عباسعلى زارعى، قسمتى از كتابِ در پرتو شريعت است كه در پاسخ به شبهات وهابيّت به رشته تحرير درآمده است. در اين نوشته به مهم‌ترين شبهات وهابيت در باب زيارت و زيارت قبور پاسخ داده شده است.

بخش اول كتاب، درباره زيارت قبور است. در اين بخش دو شبهه مطرح شده است. شبهه اول اين است كه وهابيون مى‌گويند: شما شیعیان به زيارت قبرهاى مردگان مى‌رويد و گريه مى‌كنيد و اين زيارت را براى مردان و زنان مستحب و يكسان مى‌دانيد؛ درحالى‌كه پيامبر(ص) از رفتن زنان به كنار قبرها نهى نموده و فرموده است: «خداوند زنانى را كه به زيارت قبرها مى‌روند، نفرين كرده است».

شبهه دوم اين است كه شيعیان مسافرت نمودن به قصد زيارت پيامبر(ص) و امامان و امامزادگان را مستحب مى‌دانند؛ درحالى‌كه پيامبر(ص) شدّ رحال (بار بستن) براى زيارت خود و ديگران را اجازه نداده است.

مؤلف در پاسخ به شبهه اول چنين مى‌گويد: در مورد حكم زيارت قبور توسط زنان، چهار نظريه وجود دارد: حرمت، كراهت، جواز و استحباب. نظريه اول، نظريه منتخب ابن تيمه است. نظريه دوم و سوم، منتخب برخى از فقهاى اهل سنت است. نظريه چهارم، نظريه منتخب شیعیان است. مؤلف با طرح هركدام از نظرات و پاسخ به شبهات مطرح‌شده درباره نظريه چهارم، مى‌گويد: «تحقيق در روايات بيانگر اين مطلب است كه زيارت قبرها نه‌تنها براى زنان جايز است، بلكه استحباب نيز دارد»، سپس به بررسى روايات واردشده در اين بحث مى‌پردازد.ادامه ...

مقالهٔ برگزیده
مصباح‌زاده، عباس

عباس مصباح‌زاده (1311-1401ش)، ادیب، خوش‌نویس، ریاضی‌دان و  منجم معاصر است که استخراج سالیانه تقویم نجومی و ترجمه قرآن، صحیفه سجادیه، مفاتیح الجنان و برخی ادعیه از آثار اوست. از شاگردان علامه شعرانی و الهی قمشه‌ای و داماد آیت‌الله حجت

نظريّات علمى و نجومى استاد همواره مورد توجّه محافل دانشگاهى و حوزه‌هاى علميّه بوده است. براى نمونه مى‌توان به مسئله طلوع فجر و محاسبه زاويه قبله در كشورهاى اروپائى و امريكايى و اوقات شرعيّه استخراج ايشان در مراكز اسلامى اروپا و امريكا اشاره كرد.

وى در اوان جوانى چندين سال در مدرسه حجّتيّه قم به تدريس هيئت و نجوم براى طلاّب حوزه علميّه قم اشتغال و با استاد جامع علاّمه ابوالحسن شعرانى مفاوضات و مناظرات داشته است.

سرانجام در روز شنبه 21 خرداد 1401 برابر با 11 ذوالقعده 1443ق در سن 90 سالگی در شهر چنتیلی(Chantilly) در ایالت ویرجینیای آمریکا درگذشت.

ادامه ...

چگونه ویکی‌نویس شویم
افتخارات
نشان «زرین سرآمد» پایگاه ویکی نور
نشان زرین سرآمد پایگاه ویکی نور در دهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال