محدث، سید جلال‌الدین

  از ویکی‌نور
  محدث، جلال‌الدین
  نام محدث، جلال‌الدین
  نام‌های دیگر ارموی، جلال‌الدین

  حسینی ارموی محدث، جلال‌الدین

  محدث ارموی، جلال‌الدین

  میر جلال‌الدین حسینی ارموی

  سید‌ ‎جلال‌الدین حسینى

  نام پدر میرقاسم
  متولد 1283ش
  محل تولد ارومیه
  رحلت 1358ش
  اساتید سید حسین عرب باغى ارموى
  برخی آثار الغارات (الاستنفار و الغارات)

  شرح بر صد کلمه امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام

  کد مؤلف AUTHORCODE01875AUTHORCODE

  سید میر جلال‌الدین حسینى ارموى (1283-1358ش)، معروف به محدث ارموى، از مصحّحان و پژوهشگران برجسته در ‌حوزه متون اصیل تاریخ اسلامی

  سید میرهاشم محدث فرزند ایشان است.

  جلال آل احمد و شمس آل احمد برادر زن ایشان هستند.

  ولادت

  او فرزند میرقاسم  رمضان ۱۳۲۳ق، برابر با ۲ آذر ۱۲۸۳ش در ارومیه به دنیا آمد.

  تحصیلات

  تحصیل را با خواندن گلستان سعدى، صد کلمه رشید وطواط، کلیلة و دمنة و درّه نادرى آغاز کرد و در حین تحصیل به تدریس نیز مشغول شد.

  پس از اتمام تحصیلات مقدماتى و فراگرفتن ادبیات فارسى به خواندن ادبیات عرب و علوم اسلامى روى آورد. صرف و نحو و فقه و اصول و فلسفه را سال‌ها در محضر اساتید دانشور آن شهر فراگرفت و با آنکه بنیه ضعیفى داشت و گاهى دچار بیمارى مى شد و پزشکان او را از مطالعه زیاد منع کرده بودند، در تحصیل جدیتى فوق‌العاده از خود نشان داد و در بین علماى شهر مشهور گشت و على رغم آنکه در کسوت روحانیت نبود، مرحوم سید حسین عرب باغى ارموى (1369-1313ق) او را به لقب (محدّث) مفتخر ساخت او مدتى نیز به موازات تحصیل به کار پرداخت در همان ایام زبان فرانسه را نیز آموخت.

  او در سال ۱۳۲۰ با دختر سید احمد طالقانی، خواهر جلال آل احمد ازدواج کرد و از وی صاحب ۸ فرزند شد

  سپس به حوزه مشهد رفت وچهار سال از آن حوزه پرفیض بهره برد تا آنکه قیام مسجد گوهر شاد پیش آمد، در این قیام گروه زیادى از طلاب و مردم دستگیر شدند و محدث که در مدرسه میرزا جعفر مشغول به تحصیل بود نیز به زندان افتاد.

  پس از آزادى از زندان به تهران برگشت. او قصد داشت براى ادامه تحصیل به نجف برود، ولى در تهران به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و به تبریز رفت و در دبیرستان نظام تبریز مشغول تدریس شد.

  در زمان جنگ جهانى دوم تبریز را ترک گفت و به تهران آمد و در کتابخانه ملى با سمت سرپرستى بخش نسخ خطى مشغول کار شد.

  تحصیلات دانشگاهى را در دانشکده معقول و منقول به پایان برد، و با تصحیح کتاب فهرست منتجب‌الدین از آن دانشگاه با درجه عالى دکترا گرفت. دانشکده معقول و منقول آن روز (الهیات کنونى) محدث را به همکارى دعوت کرد و او در سال 1335 به آنها پاسخ مثبت داد و تا1347 - زمانى که بازنشسته شد - با آن دانشگاه همکارى کرد.

  اودر تحقیق و پژوهش اعتماد علما را به خود جلب کرد. نتیجه آن اجازات علمى فراوانى بود که از اساتید خود کسب کرده بود.

  فیض کاشانى، صوارم مهرقه در نقد صواعق محرقه ابن حجر تألیف قاضى شوشترى، کتاب النقض و....

  وفات

  او در در ۵ ذی‌الحجه ۱۳۹۹ق برابر با پنجم آبان سال 1358ش در سن 76 سالگی از دنیا رفت و در جوار حضرت عبدالعظیم حسنى به خاک سپرده شد.

  آثار

  آثار علمى محدّث ارموى، دو بخش است: اوّل، آثارى که خود او تألیف یا ترجمه کرده است. دوم، آثارى که به تحقیق و تصحیح و حواشى او انجام یافته است.

  عناوین برخى از آثار تألیفى، تصحیحى و ترجمه مؤلف بدین شرح است:

  میزان الملل تألیف على بخش میرزا قاجار، ترجمه اسرار اللصلوه شهید ثانى، محاسن برقى تألیف احمد بن محمد بن خالد برقى، زاد السالک، تفسیر گازر، تصحیح شرح فارسى مصباح الشریعه و مفتاح الحقیقه، از عبدالرزاق گیلانى و...

  منابع مقاله

  ر.ک: پایگاه شبکه شارح وابسطه به دفتر تبلیغات اسلامى حوزه علمیه قم

  وابسته‌ها