الصوارم المُهرقة في نقد الصواعق المُحرقة

  از ویکی‌نور
  الصوارم المُهرقة فی نقد الصواعق المُحرقة (ابن حجر الهیثمی)
  الصوارم المُهرقة في نقد الصواعق المُحرقة
  پدیدآورانشوشتری، سید نورالله بن شریف‌الدین (نویسنده) محدث، سید جلال‌الدین (مصحح)
  عنوان‌های دیگرصواعق المحرقه علی اهل الرفض و الزفرقة بشرح

  فیض الاله فی ترجمه القاضی نورالله رحمةالله

  رساله فیض الاله فی ترجمه القاضی نورالله

  الصوارم المحرقه فی جواب الصواعق المحرقه

  الصوارم المهرقه فی جواب الصواعق المحرقه

  کتاب انتقادی یبحث عن الامامه العظمی
  ناشرمشعر
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1385 ش
  چاپ1
  موضوعابن حجر هیتمی، احمد بن محمد، 909 - 974ق. الصواعق المحرقه علی اهل الرافض و الزندقه - نقد و تفسیر

  اهل سنت - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

  خلفای راشدین

  شیعه - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

  علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - اثبات خلافت
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏212‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ ‎‏ص‎‏9085‎‏ ‎‏1327
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الصوارم المهرقة في نقد الصواعق المحرقة، نوشته شهيد بزرگوار سيد‌ ‎قاضى نورالله شوشترى(شهادت 1019ق)، است. اين كتاب، به زبان عربى و در پاسخ به استدلالات و تهمت‌هاى نارواى ابن حجر هيثمى، در كتاب «الصواعق المحرقة»، نسبت به شیعیان و در موضوع اثبات امامت ائمه(ع) و برحق بودن شيعه است.

  قاضى نورالله شوشترى، كتاب «الصوارم المهرقة» را در اواخر عمر خود تأليف كرده و با توجه به اينكه از طرفى تاريخ شهادت وى، 1019ق، است و از سويى، وى، در اين كتاب، برخى مطالب را به ديگر كتاب‌هاى خود، از جمله «إحقاق الحق»، كه در سال 1014 تأليف شده، ارجاع داده است، مى‌توان اين نتيجه را گرفت كه تاريخ كتابت «الصوارم المهرقة»، بعد از سال 1014ق؛ يعنى كمتر از 5 سال مانده به پایان عمر اوست.

  اين نكته، مزيت مهمى براى يك اثر است، چرا كه مؤلف، پس از تجربه‌اندوزى فراوان و كسب علوم مختلف، دست به تأليف زده و ارزش‌مندترين اثر خود را به يادگار مى‌گذارد.

  ساختار

  كتاب، در قالب يك خطبه و حدود 120 عنوان مختلف تنظيم شده است. مؤلف، ابتدا عبارات ابن حجر را با عنوان «قال...» آورده، سپس با عنوان «أقول...» به آن پاسخ مى‌دهد.

  وى، عبارات كتاب را جدا جدا كرده و استدلال‌هاى ابن حجر را از يك‌ديگر تفكيك نموده و به آنها جواب داده است.

  گزارش محتوا

  مقدمه: يكى از مخالفان مذهب تشيع و ائمه(ع)، به نام ابن حجر هيثمى، كتابى تأليف نمود به نام «الصواعق المحرقة». وى، در كتاب خود، اصول اولیه شيعه را بررسى كرده و به خيال خود براى ابطال هر يك چندين دليل آورده است.

  او، ادله شيعه را در اثبات امامت اميرالمؤمنين(ع) ذكر كرده و آنها را رد كرده است.

  علاوه بر اينها، تهمت‌هاى ناروايى به شیعیان زده، از جمله اينكه شیعیان اهل بدعت و غلو مى‌باشند.

  ابن حجر، سعى فراوانى كرده تا ثابت كند ابوبكر سزاوارترين و آگاه‌ترين مردم براى خلافت بوده و وجهى شرعى، براى عهده‌دار شدن حكومت از جانب وى، بيان نمايد و روايات فراوانى را نيز براى اين منظور آورده است.

  ابن حجر، در كنار اين بحث‌هاى اصلى، بسيارى از نكات ريز تاريخى و عقيدتى مورد اختلاف بين شيعه و سنى را مطرح كرده و به عقيده خود، هيچ راهى براى پاسخ‌گويى شيعه به آن اشكالات باقى نگذاشته است.

  پس از انتشار كتاب ابن حجر، علماى بزرگوار شيعه هر يك به گونه‌اى در صدد جواب‌گويى به آن برآمدند. در اين خصوص كتاب‌هایى هم توسط علماى شيعه نگاشته شد و جواب‌هاى مستدل و محكمى به ابن حجر داده شد.

  اولین كسى كه اقدام به پاسخ‌گويى كرد و در اين زمينه دست به تأليف زد، قاضى نورالله شوشترى بود.

  قاضى نورالله، در اين كتاب، تا پایان باب سوم از كتاب ابن حجر را كه مربوط به ابوبكر است، نقد نموده و بحث پيرامون خلافت عمر و عثمان (از باب چهارم به بعد كتاب ابن حجر) را مطرح نكرده، زيرا با اثبات شرعى نبودن خلافت ابوبكر و مسجل شدن غصب خلافت توسط او، نيازى به ابطال خلافت عمر و عثمان نداريم، چرا كه با باطل شدن خلافت اولى، خلافت دومى و سومى هم باطل خواهد بود و بدين‌سان اثبات قول شيعه ضرورى مى‌شود.

  اين نكته نيز لازم به ذكر است كه يكى از شاگردان ابن حجر به نام ملا كاسر، كتاب ابن حجر را ترجمه كرده و مقدماتى به اول آن افزوده و در اين مقدمات نيز ادله‌اى براى اثبات مدعاى خود و استادش ذكر كرده است.

  به دنبال اين اقدام، قاضى نورالله شوشترى، كتابى تأليف نمود به نام «الرد على مقدمات ترجمة الصواعق المحرقة» و در آن، باطل بودن استدلال‌هاى شاگرد را مانند استادش ثابت كرد.

  وضعيت كتاب

  تحقيق و تصحيح كتاب «الصوارم المهرقة» توسط سيد‌ ‎جلال‌الدين حسینى انجام شده و مقدمه‌اى مبسوط و مفصل نيز در ابتداى آن آمده كه به شرح حال، تأليفات و زندگى‌نامه قاضى نورالله شوشترى اشاره دارد.

  در ابتداى كتاب، فهرست مقدمه و فهرست مطالب كتاب نيز آمده است.

  وابسته‌ها