درایتی، محمدحسین

  از ویکی‌نور

  محمدحسین درايتى (متولد 1343ش)، نویسنده، محقق، معاون پژوهشی پژوهشکده دارالحدیث

  ولادت

  در سال 1343ش در مشهد متولد گردید.

  تحصیلات

  در سال 1355 وارد حوزه علميه مشهد شد و به مدت 4 سال در مدرسه علميه موسوى‌نژاد ادبيات عرب، منطق، بيان، اصول فقه، عقايد و احكام را به پايان برد و سپس لمعه را در محضر استاد جناب آقاى صالحى فراگرفت و رسائل و اكثر مكاسب و مقدارى از كفايتين را در محضر آیت‌الله مرتضوى به پايان برد و هم‌زمان به تدريس در حوزه اشتغال داشته و اين امر را در سال‌هاى بعد نيز ادامه داد.

  در سال 1362، به حوزه علميه قم منتقل شد و ادامه مكاسب و كفايتين را در محضر استاد محقق داماد تلمذ كرد و در سال 64 دروس سطح را به پايان برد. وى، به مدت سه سال به درس خاج اصول آیت‌الله وحيد خراسانى حاضر شد و از سال 74 به مدت دو سال در خارج اصول آیت‌الله تبريزى و از سال 66 تا 79 در درس خارج فقه آن فقيه به‌صورت مستمر حاضر شد.

  وى، هم‌چنين در دروس خارج آیت‌الله فاضل و منتظرى حاضر شد و در خلال اين ايام، از تحصيل فلسفه نيز غافل نگرديد و از محضر اساتيدى همچون عبداللهيان، فياض و شيرازى استفاده برد و در تفسير از محضر آیت‌الله جوادى آملى و مشكينى استفاده كرد.

  استاد، از سال 63 با معجم بحار، كار تحقيق را آغاز كرد و در سال 65 به تحقيق بر روى غرر الحكم مشغول شد و در سال 66 كار آن را به انجام رساند و هم‌زمان، كار معجم غرر را نيز شروع كرده و از سال 66 تا 78 به‌صورت مستمر در مركز تحقيقات وابسته به دفتر تبليغات اسلامى و در واحد احياء آثار، مشغول انجام كارهاى تحقيقى گرديد. وى، در مراكزى ديگر، از قبيل مؤسسه نشر آثار امام خمينى، بنياد معارف اسلامى امام رضا(ع) و مركز تحقيقات دار الحديث نيز همكارى داشته است.

  آثار

  وى، كار تحقيق بر روى آثار زير را انجام داده است:

  1. الاصفى فى تفسير القرآن؛
  2. الحاشية على اصول الكافى؛
  3. الدر المنظوم من كلام المعصوم و تليه الحاشية على اصول الكافى(كتاب التوحيد)؛
  4. الرسائل الرجالية؛
  5. القواعد الفقهية(للبجنوردى)؛
  6. الانتظار لما انفردت به الامامیه
  7. ترتیب دیوان الشریف المرتضی
  8. دیوان الشریف المرتضی
  9. الذخیره فی علم الکلام
  10. دیوان الشریف المرتضی
  11. طیف الخیال
  12. دیوان الشریف المرتضی
  13. جواب المسائل الطرابلسیات الاولی و الثانیه و الثالثه
  14. جمل العلم و العمل و شرح جمل العلم
  15. الملخص فی اصول‌الدین

  و...

  منابع مقاله

  پایگاه اندیشوران حوزه


  وابسته‌ها