مجموعه رسائل در شرح احادیثی از کافی

  از ویکی‌نور
  مجموعه رسائل در شرح احادیثی از کافی
  مجموعه رسائل در شرح احادیثی از کافی
  پدیدآورانکنگره بین‌المللی بزرگداشت ثقةالاسلام کلینی (شهر ری: 1387) (گردآورنده)

  درایتی، محمدحسین (گردآورنده)

  سلیمانی آشتیانی، مهدی (گردآورنده)
  عنوان‌های دیگرالکافی. شرح
  ناشرمؤسسه علمی فرهنگی دار الحديث، سازمان چاپ و نشر
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1388 ش
  چاپ1
  شابک978-964-493-407-0
  موضوعاحادیث شیعه - قرن 4ق. کلینی، محمد بن یعقوب، - 329ق. الکافی - نقد و تفسیر
  زبانفارسی
  تعداد جلد2
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏129‎‏ ‎‏/‎‏ک‎‏8‎‏ ‎‏ک‎‏2028‎‏ ‎‏1387
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مجموعه رسائل در شرح احادیثی از کافی يا شرح مشكل الحديث، در دو جلد توسط مجموعه آثار كنگره‌ى بين المللى بزرگداشت ثقةالاسلام كلينى چاپ شده است.

  جايگاه بلند كتاب كافي در ميان دانشمندان شيعه، باعث شده است همواره اين اثر سترگ مورد توجه، شرح، ترجمه و حاشيه قرار گيرد. در اين آثار به‌طور معمول مؤلف قصد داشته است همه كتاب و يا لااقل بخش عمده‌اى از آن را شرح كرده يا حاشيه بنگارد. اگر چه ممكن است موفق به انجام كار نشده باشد و يا دست نوشته آن به دست ما نرسيده باشد، اما برخى علما يك يا چند روايتِ مشخص از احاديث اين كتاب را شرح كرده‌اند. اين احاديث، از جهاتى داراى نكاتِ مهمى لااقل از ديد شارح بوده است. اين رساله‌ها شامل نكات فقه الحديثى، كلامى، عرفانى، فق‍ و گا مباحث رجالى است. اين رساله‌ها در اين مجموعه گردآورى شده است.

  اين مجموعه توسط مهدى سليمانى آشتيانى و محمدحسین درايتى تحقيق و جمع‌آورى شده است.

  ساختار و محتواى كتاب

  بيشتر آثارِ مربوط به كافى يا به صورت دست نوشته باقى مانده و يا به شكل مطلوبى به چاپ نرسيده است. در اين مجموعه سعى شده تا در حد توان براى جبران اين خسارت علمى، گام‌هايى برداشته شود، كه تصحيح و چاپ مجموعه رسائل در شرح احاديثى از كافى در همين راستا است.

  بسيارى از فقها، فلاسفه، حكما و ديگر عالمان، به فراخور علاقه و تخصص خود و يا در پاسخ به درخواست و خواهشِ جستجوگرى، يك روايت از كافى را شرح كرده‌اند و در اطراف آن بسط سخن داده و پرده از ابهام و كج فهمى نسبت به فقراتى از اين روايات برداشته‌اند.

  اين تك‌نگارى‌ها، حاوى دقايق و نكات پرفائده‌اى در مباحث فقه و كلام و فلسفه برآمده از ظرائف، مشكلات و ابهام احاديثِ كافى است.

  در دو جلد، بيست و نه رساله از رساله‌هايى كه درباره‌ى شرح كافى است، آورده شده است.

  كتاب با مقدمه‌اى از گروه احياء آثار پژوهشكده علوم و معارف حديث آغاز گرديده و سپس فهرست اجمالى و در ادامه مقدمه‌اى از آقاى مهدى سليمانى آشتيانى درباره مشكل الحديث در 27 صفحه در سال 1387‌ش آورده شده است. بعد از آن طى دو جلد، 29 رساله ذكر گرديده است كه معمولا در ابتداى هر رساله مختصرى از زندگانى و آثار و تصويرى از دو صفحه‌ى اصلى نسخه‌ى شارح آن حديث آورده شده است. در پايان هر جلد فهرست تفصيلى مطالب رساله‌ها عنوان گرديده است. ترتيب رساله‌ها، براساس چينش روايات مورد شرح قرار گرفته در الكافي است.

  منابع مقاله

  متن و مقدمه كتاب.

  وابسته‌ها