شرح فروع الكافي (ملاهادی مازندرانی)

  از ویکی‌نور
  (تغییرمسیر از شرح فروع الکافي)
  شرح فروع الکافي
  شرح فروع الكافي (ملاهادی مازندرانی)
  پدیدآورانمحمودی، محمدجواد (محقق)

  درایتی، محمدحسین (محقق)

  حمیداوی، علی (محقق)

  مازندرانی، محمد هادی بن محمد صالح (نویسنده)

  کلینی، محمد بن یعقوب (نویسنده)

  جلیلی، نعمت‌الله (محقق)
  عنوان‌های دیگرالکافی. فروع. شرح
  ناشرمؤسسه علمی فرهنگی دار الحديث، سازمان چاپ و نشر
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1388 ش یا 1430 ق
  چاپ1
  شابک978-964-493-328-8
  موضوعاحادیث شیعه - قرن 4ق. کلینی، محمد بن یعقوب، - 329ق. الکافی. فروع - نقد و تفسیر
  زبانعربی
  تعداد جلد5
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏129‎‏ ‎‏/‎‏ک‎‏8‎‏ ‎‏ک‎‏26028
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf


  شرح فروع الكافى تألیف محمد هادى بن محمد صالح مازندرانى (م 1120 ق) تنها شرحى است كه بر كتاب فروع كافى و به زبان عربى و در 5 جلد نوشته شده است. اين كتاب، شرحى بر كافى است كه ملا هادى در تكميل شرح پدرش بر كافى نگاشته و ظاهراً در بين سال 1090 تا 1106 ق، تأليف شده و به گفته علّامه تهرانى تنها شرح بر فروع كافى است و شامل شرح كتاب الصوم، حيض، جنائز، صلاة، الزكاة، الحج و الصوم می‌باشد. محققین اين كتاب آقايان محمد جواد محمودى و محمدحسین درايتى مى باشند.

  ساختار و محتواى كتاب

  اسلوب اين كتاب قبل از اين كه اسلوب حديثى باشد، فق‍ است. مؤلف در اين كتاب مسلك علمائى چون محقق و علامه و شهيدين را در اين كتاب پيموده و بعد از كتابت عنوان باب، اقوال مختلف در آن باب را ذكر مى‌كند سپس ادله و بعد بحث تامى از آن مبحث ارائه مى نمايد و با استناد به كتب لغت مانند صحاح و نهايه و قاموس و مغرب، به شرح احاديث باب می‌پردازد و در مواضعى مباحث رجالى مرتبط با احاديث را ذكر مى‌كند.

  شارح از مجلسى اول به محقق تعبير مى نمايد و مطالبى نقل مى‌كند و همچنين از علامه مجلسى مطالبى را نقل نموده و از ايشان به عنوان دائى خود تعبير مى‌كند، وى از والد خود نيز در كتابش نقل كرده است.

  از فهواى كلام ايشان استفاده می‌شود كه از كتاب مشرق الشمسين شيخ بهائى و كتب علامه حلى و كتب شهيد مخصوصاً ذكرى نقل نموده است.

  محقق كتاب، نص احاديث و كلمات علماء را با مصادر اصلیش تطبيق داده و در حاشيه از اعلام و اسماء وارده در كتاب با ذكر ترجمه مختصرى براى آنان، اشاره‌هايى كرده است وى همچنين كلمات و لغات نادرى را كه مؤلف شرح ننموده، شرح كرده و فهارس متنوعى را براى آسانى مراجعه طالبين، مهيا كرده است.

  كتاب با مقدمه‌اى از دبير كنگره بين المللى شيخ كلينى و مقدمه‌اى از محقق در سه فصل شامل مطالبى درباره مؤلف و كتاب و روش تحقيق وى در كتاب، شروع مى گردد. جلد اول شامل شرح كتاب الطهاره است، جلد دوم شرح كتاب الحيض و الجنائز و الصلاة می‌باشد در جلد سوم شرح كتاب الصلاة و الزكاه را مشاهده مى كنيم و در جلد چهارم شرح كتاب الصيام و الحج عنوان شده است و در پايان كه جلد پنجم می‌باشد شرح كتاب الحج به معرض گذاشته شده است.

  نسخه خطى: هفت نسخه خطى از اين شرح شناخته شده است.

  فهارس كتاب

  كتاب داراى 11 فهرست می‌باشد كه شامل: فهرست آيات، احاديث، اعلام، اديان و فرق و مذاهب، جماعات و قبائل، اماكن، حوادث و غزوات و وقائع و ايام، كتب وارده در متن، اشعار، مصادر و مراجع تحقيق و فهرست محتويات و موضوعات كتاب می‌باشد.

  منابع مقاله

  1. متن و مقدمه كتاب
  2. كتاب شناسى كلينى و كتاب الكافى.

  وابسته‌ها