المنطق (مظفر)

  از ویکی‌نور
  المنطق(مظفر، محمد رضا)
  المنطق (مظفر)
  پدیدآورانمظفر، محمد رضا (نويسنده) شیروانی، علی (مصحح)
  ناشردار العلم
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1382ش
  چاپ2
  شابک964-5976-83-9
  موضوعمنطق
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  1382 ‎‏/‎‏ع‎‏4‎‏م‎‏6‎‏ 78 BC
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  المنطق، اثر محمدرضا مظفر (متوفای 1383ق)، کتابی است در موضوع علم منطق که به زبان عربی نگارش یافته است.

  کتاب «المنطق» نسبت به سایر کتب درسی معمول منطق، کتابى جدید و تازه‏ است و بیش از پنجاه و اندى سال از زمان تألیف آن نمی‌‏گذرد و همین امر موجب گشته مؤلف کتاب، با برخى نظام‌هاى منطقى جدید و آراى بعضى از فیلسوفان اروپایى معاصر برخورد کرده و در تألیف و طرح تمرین‌هاى آن، به برخى از این سخنان، نظر داشته باشد. از امتیازات مهم این کتاب، علاوه بر استفاده از مثال‌هاى فراوان در مقام تفهیم قواعد و مطالب و نپرداختن به بحث‌هاى دشوار و درعین‌حال کم‌فایده، مانند بحث موجهات در عکس مستوى، عکس نقیض و تناقض، وجود تمرین‌هاى مناسب در جاى‏جاى آن است که دانشجویان را در تطبیق قواعد و به‌کارگیرى عملى آنها ورزیده مى‌‏کند. مؤلف کتاب، به‌خاطر آشنایى و برخورد با برخى مباحث و اشکالات منطقى در عصر حاضر، بعضى مباحث جالب و مفید و تازه را در کتاب مطرح ساخته و بدین وسیله پاره‏‌اى از شبهات را پاسخ گفته است. مجموع این مزایا است که به این کتاب موقعیت ویژه‏‌اى بخشیده و جایگاه رفیعى براى آن به وجود آورده است[۱].

  ازآنجاکه پیش از این، اصل کتاب، تحت نسخه چاپ‌شده توسط انتشارات «اسماعیلیان» معرفی گردیده، در این نوشتار، به معرفی نسخه‌ای پرداخته شده که توسط انتشارات «دارالعلم» و با تصحیح و تعلیقات علی شیروانی منتشر شده است.

  در این نسخه، با اینکه متن اصلی کتاب، به زبان عربی است، توضیحات و تعلیقات مصحح پیرامون برخی از مطالب و موضوعات مطرح‌شده در متن، در پاورقی‌ها، به زبان فارسی نوشته شده است[۲].

  فهرست مطالب، در ابتدای کتاب جای گرفته است.

  شایسته بود که مصحح محترم مقدمه‌ای در ابتدای کتاب افزوده و در آن، به روش تصحیح و اقدامات خویش در تصحیح و تعلیق مطالب، اشاره می‌نمود.

  پانویس

  1. ر.ک: ویکی‌نور
  2. ر.ک: متن کتاب، ص19، پاورقی 1

  منابع مقاله

  1. متن کتاب.
  2. ویکی‌نور، المنطق.

  وابسته‌ها