الإرشاد (ترجمه ساعدی خراسانی)

از ویکی‌نور
الإرشاد
NUR02331J1.jpg
پدیدآورانمفید، محمد بن محمد (نویسنده)

ساعدی خراسانی، محمدباقر (مترجم)

بهبودی، محمدباقر (مصحح)
عنوان‌های دیگردر شناسائی مقام چهارده معصوم علیهم‌السلام و زندگانی ایشان الارشاد فی معرفه حجج الله علی العباد. فارسی - عربی
ناشرکتابفروشی اسلامیه
مکان نشرتهران - ایران
سال نشر1376 ش
چاپ3
شابک964-481-000-7
موضوعائمه اثناعشر چهارده معصوم - سرگذشت‌نامه
زبانعربی
تعداد جلد2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏36‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏7‎‏ ‎‏الف‎‏4041‎‏ ‎‏1376
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلودالإرشاد تألیف شيخ مفيد، ترجمه آقاى محمدباقرساعدی خراسانی

كتابى است كه به بيان تاريخ ائمه عليهم‌السلام و معرفى ايشان و نيز توصيف شئون امامت مى‌پردازد. اين كتاب از جمله منابع مهم و موثق در زمينه تاريخ شيعه است و مورد توجه و اهتمام خواص و عوام قرار گرفته چرا كه در عين اختصار، بيشتر مسائل تاريخى مهم كه در حيات اهل‌بيت عليهم‌السلام رخ داده را در برمى‌گيرد.

اين كتاب از دو بخش تشكيل يافته است:

بخش اول به تاريخ زندگانى على بن ابى‌طالب عليه‌السلام اختصاص يافته و گوشه‌اى از فضائل و نيز احاديث حضرت را به همراه ادله امامت آن بزرگوار در بر مى‌گيرد.

بخش دوم به تاريخ سائر ائمه عليهم‌السلام و ذكر فضائل ايشان اختصاص يافته و در انتهاى اين بخش، علائم ظهور و قيام امام مهدي عليه‌السلام بيان گرديده است.

قسمت عمده‌اى از بخش دوم كتاب به تاريخ زندگانى حسین بن على عليهماالسلام و نيز احوال مسلم بن عقيل در كوفه و جريان واقعه كربلا و شهادت امام حسین عليه‌السلام اختصاص يافته است.

الارشاد از منابع روايى مهم شيعه به حساب مى‌آيد چرا كه شيخ مفيد اخبار و روايات را از ائمه اهل‌بيت عليهم‌السلام تنها با سه يا چهار واسطه نقل مى‌كند. مؤلف در نگارش اين كتاب از منابع قبل از خود همچون مقاتل الطالبيين و نيز كافى و كتاب الغيبه سود جسته است.


وابسته‌ها