کاشانی، فتح‌الله بن شکرالله

  از ویکی‌نور
  کاشانی، فتح‌‎الله بن شکرالله
  نام کاشانی، فتح‌‎الله بن شکرالله
  نام‌های دیگر شریف کاشانی، فتح‌الله بن شکرالله

  Molla Fathollah Kashani

  نام پدر ملا شكراللّه
  متولد قرن دهم
  محل تولد کاشان
  رحلت 988ق
  اساتید محقق كركى

  فخرالدین علی بن حسن زواره‌ای

  برخی آثار تنبیه الغافلین و تذکرة العارفین

  منهج الصادقين في إلزام المخالفين

  زبدة التفاسير

  تفسیر خلاصه منهج الصادقین

  کد مؤلف AUTHORCODE04996AUTHORCODE

  فتح‌اللّه کاشانی (متوفای 988ق) فرزند ملا شكراللّه، مؤلف تفسير «منهج الصادقين» عالم، مفسر دانشمند، متكلم فقيه، عالم کامل، متبحر در تمام علوم دینی،عالم به لغات و ادبیات و اصول و جامع معقول و منقول از عالمان بزرگ اواخر قرن دهم هجرى و در عهد شاه طهماسب صفوى

  ولادت

  او در  در یکی از دهه‌های آغازین قرن دهم هجری قمری در کاشان به دنیا آمد.

  تحصیلات

  او در تحصيلات خود اساتيد متعددى را ديده است كه از مشهورترين چهره‌هاى علمى، على بن حسن زواره‌اى مى‌باشد كه در علوم قرآنى و تفسير استاد ايشان بوده است. زواره‌اى از مفسران معروف قرن دهم مى‌باشد كه در محضر فقيه نامور، شيخ على بن عبدالعالى، معروف به محقق كركى شاگردى نموده است، ملا فتح‌اللّه به توسط استادش از محقق كركى روايت كرده است.

  وفات

  متوفاى 988ق رحلت نموده و در کاشان دفن شد.

  آثار

  ملا فتح‌اللّه، از نويسندگان موفق دورۀ صفوى به شمار مى‌آيد، از تأليفات وى شرحى بر نهج‌البلاغة بنام «تنبيه الغافلين و تذكرة العارفين»، ترجمۀ احتجاج طبرسى بنام «كشف الاحتجاج» و سه تفسير قرآنى است بنامهاى:

  الف) تفسير منهج الصادقين به زبان فارسى (تفسير مورد بحث)

  ب) خلاصة المنهج كه گزينشى از تفسير منهج الصادقين است اين نيز به زبان فارسى بوده و از آثار ارزشمند تفسيرى است، آيت‌الله حسن‌زادۀ آملى به تصحيح و تحقيق آن پرداخته و در سه جلد چاپ و منتشر ساختند. اين تفسير براى كسانی كه در پى آشنايى اجمالى با آيات قرآن هستند و حوصله و فرصتشان تفسيرهاى طولانى را بر نمى‌تابد، اثر بسيار سودمندى است. مخصوصاً اينكه، در ترجمۀ آيات، بسيار دقيق و محتاط است.

  آيت‌اللّه حسن‌زاده، بجز تصحيح دقيق متن تفسير «خلاصة المنهج»، مؤخره‌اى دارند پيرامون اختلاف قرائت ابوبكر و حفص، راويان عاصم و خود، در اين باره چنين فرموده‌اند: «در تأليف رساله‌اى كه در آخر (خلاصة المنهج) در اختلاف قرائت ابوبكر و حفص، راويان عاصم، است هر چند رساله‌اى موجز است، ولى در آن كار و دقت به سزا نموده‌ايم.»

  ج) زبدة التفاسير، تفسيرى بزرگ به زبان عربى (انشاء اللّه در مقاله‌اى ديگر به آن خواهيم پرداخت.)

  از آثار قرآنى ديگر مفسر، ترجمه‌اى از قرآن به فارسى است كه تا ساليان متمادى به همراه قرآن چاپ و قرائت مى‌شد.

  انگيزۀ مفسر

  انگيزۀ نویسنده، لزوم نگارش تفسيرى بوده است براى فارسى زبانان، نه بيش از اندازه مفصل و نه بسيار مختصر، با اسلوب زبانى و لغاتى كه ملال انگيز نباشد و نيز موافق باورها و عقايد اماميه و شامل آثار و اخبار اهل‌بيت(ع) باشد.

  وابسته‌ها