وردانی، صالح

  از ویکی‌نور

  صالح وردانی (متولد 1952م)، نویسنده، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی مصری، از معروف‌ترین شخصیت‌های مستبصر معاصر است.

  ولادت

  وی در سال ۱۹۵۲م، در قاهره پایتخت مصر در خانواده‌ای شافعی‌مذهب به دنیا آمد.

  محیط تربیتی

  صالح در فضای اسلامی مصر بزرگ شد و پرورش یافت. این دوره مصادف با جریان‌های اسلامی در دهه‌ی هفتاد در قالب فکر سنی بود و وی با این جریانات ارتباط برقرار کرد؛ آن‌هم ارتباط یک ناقد، نه اینکه تسلیم اندیشه آن‌ها شود. ازاین‌رو به دلیل تناقضات موجود در این جریانات، به فکر جایگزینی برای آن‌ها بود.

  تحول فکری

  در پایان دهه‌ی هفتاد (۱۹۷۷م) سفری به عراق داشت. در آنجا به خانه یکی از دوستانش که فردی بافرهنگ، اهل پژوهش و شیعی بود، رفت. در خلال حضورش در عراق به زیارت مرقد‌ خاندان اهل‌بیت در بغداد و مساجد شیعه رفته و به دروس و سخنرانی‌ها و گفتگو با جوانان شیعه گوش سپرد؛ درنتیجه بسیاری از اوهام و تصوراتی که درباره‌ی شیعه داشت و صحیح نبودند، از ذهنش دور شد.

  او سپس به کویت رفت و با برخی از جوانان شیعی ملاقات نمود و تعدادی از کتب، از جمله کتاب «السقيفة»، کتاب «عقائد الإمامية» و کتاب «المراجعات» را مورد مطالعه قرار داد. در اثر جستجو و تلاشش برای او روشن شد که الگوی بدی بعد از رسول بر سر کار آمده است که از آن الگو، همه‌ی اندیشه‌هایی که حقیقت اسلام را ناصحیح جلوه داد، آشکار شد. همچنین نصوص را جعل کرد و با اقوال و تفسیرهایش، حقیقتش را از مردم پوشاند. در ادامه خودش را در تحکیم باطل و ضعیف و سست کردن حق سهیم کرد. همچنین راه‌های مختلفی را اختراع کرد که امت را از راه خدا گمراه ساخت.

  جایگاهی که اهل سنت برای امام علی قرار داده‌اند، سبب شگفتی الوردانی شد؛ اینکه عثمان را علی‌رغم کارها و منکراتی که انجام داده بود، بر امام علی مقدم داشتند. برابر دانستن امام علی با معاویه‌ای که جزء طلقاء بود و نسبت دادن گناهان کوچک و بزرگ به حضرت، از دیگر عوامل تعجب او بود. از نظر او همه این امور عذری برای رمیدن از فقه قوم و رساله‌شان و بی‌میلی نسبت به جستجوی حقیقت در دایره‌ی رساله‌های دیگر بود و سبب توجه او به اندیشه هدایت‌گرانه شیعه شد. به‌خصوص به جایگاه و خصوصیت امام علی در اعتقاد شیعه، آگاهی یافت.

  آثار

  1. الشيعة في مصر من الإمام علي حتی الإمام الخميني؛
  2. الكلمة والسيف محنة الرأي في تاريخ المسلمين (کتابی است که مسائل گذشتگان در رأی، اعتقادات و همچنین برخورد نص و رأی را بیان می‌کند. همچنین از توقیف کردن رأی و شهیدانی که در راه آرائشان جان سپردند، سخن می‌گوید)؛
  3. عقائد السنة وعقائد الشيعة، التقارب والتباعد؛
  4. السيف والسياسة، صراع بين الإسلام النبوي والإسلام الأموي؛
  5. دفاع عن الرسول ضد الفقاء والمحدثين؛
  6. الخدعة، رحلتي من السنة إلی الشيعة؛
  7. زواج المتعة حلال، محاكمة المنهج الفقهي عند أهل السنة؛
  8. الحركة الإسلامية والقضية الفلسطينية؛
  9. فتاوی ابن باز؛
  10. المناظرات بين فقهاء السنة وفقهاء الشيعة؛
  11. النزاع والتخاصم في ما بين بني‌أمية وبني‌هاشم (نگارش تقی‌الدین مقریزی (۸۴۵-۷۷۶ق) با تصحیح و تعلیق صالح الوردانی)؛
  12. تثبيت الإمامة (اصل کتاب را قاسم رسّی (۱۶۹-۲۴۶ق) نوشته و صالح الوردانی آن را تصحیح کرده است)؛
  13. علي سيف ‌الله المسلول، التاريخ الجهادي للإمام علي؛

  و...[۱].

  پانویس

  1. ر.ک: نورمحمدی، محسن، ص294-303

  منابع مقاله

  نورمحمدی، محسن، «بررسی علل گرایش مستبصرین به تشیع در پنجاه سال اخیر»، قم، دارالتهذیب، چاپ اول، 1394ش.


  وابسته‌ها