مجموعه آثار میرزا حسن رشدیه تبریزی

  از ویکی‌نور
  مجموعه آثار میرزا حسن رشدیه تبریزی
  مجموعه آثار میرزا حسن رشدیه تبریزی
  پدیدآورانرشدیه تبریزی، میرزا حسن (نویسنده) باقریان موحد، سید رضا (مصحح)
  ناشرطه
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۴۰۰
  کد کنگره

  مجموعه آثار میرزا حسن رشدیه تبریزی تألیف میرزا حسن رشدیه تبریزی، مصحح سید رضا باقریان موحد؛ مجموعۀ حاضر شامل کتب درسی و نشریات علمی و آموزشی است که رشدیه برای اولین بار به سبک جدید فراهم کرده و در طول سال‏های متمادی در مدارس تازه تاسیس خود تدریس نموده است.

  ساختار

  مجموعه حاضر شامل 14 اثر(12 کتاب درسی، نشریه مکتب و نظامنامه مدرسه رشدیه است. بسیاری از این کتاب‌ها اولین متون درسی مدارس نوین ایران در دوره جدید بوده‌اند و در طول سال‌های متمادی در مدارس رشدیه و نیز مدارس دیگر تدریس شده‌اند.

  کتابهای این مجموعه عبارتند از: بدایةالتعلیم جلد اول، بدایةالتعلیم جلد دویم؛ بدایةالتعلیم جلد سیّم؛ کفایةالتعلیم جلد اول؛ کفایةالتعلیم جلد دویّم؛ نهایة التعلیم؛ هدایة التعلیم؛ صرف فارسی؛ کتاب المشتقّات؛ صد درس؛ شرعیات/ سال اول و دویّم؛ اصول عقاید یا اتحاد بشر؛ نظامنامۀ مدرسۀ مبارکۀ رشدیه؛ نشریه مکتب، لغات مشکل آخرین قسمت این کتاب است.

  در ابتدای کتاب مقدمه‌ای از سید رضا باقریان موحد آمده است.

  گزارش محتوا

  سید رضا باقریان موحد در مقدمه کتاب می‌نویسد:

  وقتی به هفتاد سال تلاش و مجاهدت میرزا‏‏ حسن رشدیه در راستای اصلاح نظام تعلیم و تربیت و بنیانگذاری مدارس جدید فکر می‏کنم و گزارش آن همه مشقت جسمی و روحی‏ را می‏‌خوانم، از صبر و همّت او شگفت‏‌زده می‏‌شوم.

  حتما قبل و بعد از رشدیه بوده‌اند کسانی که به اصلاح نظام آموزشی کشور اقدام کرده‏ اند، اما هیچ کدام همّت و پشتکار رشدیه را نداشته‏‌اند. اکثر آن‏ها‏ بعد از مدتی، دست از کار کشیده ‏اند و عطای این کار را به لقایش بخشیده ‏اند. میرزا حسن رشدیه، تمام سختی‏ها‏ را با آغوش باز قبول کرد و در برابر مخالفان (عوام و خواص) ایستادگی نمود.

  آموزش‌های رشدیه در این آثار از حد خواندن و نوشتن و الفبا و ادبیات فراتر می‌رود و سعی دارد به دانش‌آموزان و اصحاب تعلیم و تربیت وطن دوستی، حکومت قانون، اخلاقیات، و دین‌داری را بیاموزاند.

  هدف از احیای آثار رشدیه آن است که توجه برنامه‌ریزان نظام آموزش و پرورش و نیز سیاست‌گذاران ایران امروز به فلسفه تعلیم و تربیتی که در آثار رشدیه است برانگیخته شود و زمینه‌ای برای تجزیه و تحلیل این میراث ارزشمند و استفاده از آن فراهم آید.[۱]

  پانويس


  منابع مقاله

  کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران

  وابسته‌ها