الإشارات و التنبيهات

  از ویکی‌نور
  (تغییرمسیر از الإشارات و التنبیهات)
  الإشارات و التنبیهات
  الإشارات و التنبيهات
  پدیدآورانابن سینا، حسین بن عبدالله (نویسنده) زارعی، مجتبی (محقق)
  ناشربوستان کتاب قم (انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم)
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1381 ش
  چاپ1
  شابک964-371-128-5
  موضوععلوم طبیعی - متون قدیمی تا قرن 14

  فلسفه اسلامی - متون قدیمی تا قرن 14

  منطق - متون قدیمی تا قرن 14

  کلام - متون قدیمی تا قرن 14
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BBR‎‏ ‎‏189‎‏/‎‏1‎‏ ‎‏الف‎‏164‎‏الف*
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الإشارات و التنبيهات، اثر بوعلى سينا در موضوعات منطق، طبیعیات، فلسفه و عرفان است. درباره اين نسخه چند نكته گفتنى است:

  1. اثر حاضر یک جلدى است و آن را آقاى مجتبى زارعى تصحيح كرده و مقدمه‌اى به زبان عربى به آن افزوده و در آن زندگى و آثار ابن سينا را شناسانده و چگونگى تصحيح اثر حاضر و ويژگى‌هاى نسخه‌هاى مورد استفاده را شرح داده است (ر.ک: مقدمه كتاب، ص7-20).
  2. مصحح محترم تأكيد كرده است كه مشهور است كه ابن سينا، یکى از بزرگ‌ترين فيلسوفان مشاء است و آثار او مانند «الشفاء»، «النجاة» و «المبدأ و المعاد» روش او را آشكار مى‌كند، ولیکن چنين نيست؛ زيرا گاهى آراى ابن سينا با آراى مشائيان متفاوت است و فقط به استدلال عقلى صرف بسنده نكرده و همچنان كه در مقدمه كتاب «منطق المشرقيّين» گفته، از استدلال مبتنى بر حدس نيز استفاده كرده و همچنين در برخى از آثارى كه در اواخر عمرش نوشته، به مشرب عرفانى گرايش پيدا كرده و در رساله «حيّ بن يقظان» و «رسالة الطير» و نمط هشتم تا دهم اشارات، ايمانش به كشف حقائق از راه قلب و شهود را آشكار ساخته است... (ر.ک: همان، ص10-12).
  3. مصحح همچنين تصاويرى از صفحاتى از نسخه‌هاى خطى مورد استفاده را نيز آورده است (همان، ص21-30).
  4. در اين اثر فقط متن اصلى بوعلى سينا آمده و هيچ شرح و توضيحى ذكر نشده است. مصحح نيز در پاورقى‌ها فقط نسخه‌بدل‌ها را آورده است.
  5. مصحح محترم برای اثر حاضر، در آغاز كتاب فهرست اجمالى و در پایان آن فهارس فنى (آيات، احاديث نبوى، اعلام، واژگان منطقى، فلسفى و عرفانى) و منابع تحقيق و فهرست تفصيلى مطالب را فراهم كرده است.
  6. مصحح محترم برای تصحيح كتاب حاضر از منابع معتبر و متعددى (21 كتاب) به زبان عربى و فارسی استفاده كرده است (ر.ک: متن كتاب، ص429-430).

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب.


  وابسته‌ها