شرح اشارات و تنبیهات (نمط سوم)

  از ویکی‌نور
  شرح اشارات و تنبیهات
  شرح اشارات و تنبیهات (نمط سوم)
  پدیدآورانسعادت مصطفوی، سید حسن (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرالاشارات و التنبيهات. شرح نمط سوم، در باب نفس
  ناشردانشگاه امام صادق(ع)
  مکان نشرايران - تهران
  چاپ1
  شابک978-964-774-588
  موضوعابن سینا، حسین بن عبدالله، 370 - 428ق. الاشارات و التنبيهات - نقد و تفسير

  عرفان - متون قدیمی تا قرن 14

  فلسفه اسلامى - متون قدیمی تا قرن 14

  ما بعد الطبيعه - متون قدیمی تا قرن 14

  منطق - متون قدیمی تا قرن 14
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BBR‎‏ ‎‏415‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏6‎‏ش‎‏4
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  شرح اشارات و تنبیهات، شرح فارسی آیت‌الله سید حسن مصطفوی، بر نمط سوم «الإشارات و التنبيهات» ابن سیناست.

  اصل این کتاب، حاصل درس‎هایی است که آیت‌الله سید حسن مصطفوی، در دانشگاه امام صادق(ع) تدریس کرده است. در همان زمان، قسمتی از مباحث آن توسط یکی از شاگردان ایشان تحریر شده و توسط مرکز تحقیقات دانشگاه امام صادق(ع) برای استفاده دانشجویان این دانشگاه منتشر شده است. وی در سال‎های اخیر تصمیم گرفت که مجموعه کامل شرح نمط سوم کتاب اشارات و تنبیهات را برای استفاده علاقه‌مندان و دوستداران مباحث فلسفی به چاپ رساند. کتاب حاضر، مباحث پیاده‌شده از نوار درس‎های ایشان است که پس از نگارش کامل متن، توسط شارح، بازبینی و اصلاحات مختصری در آن اعمال شده است[۱].

  به‌مناسبت انتشار این کتاب، استاد ارجمند، رساله مختصری نیز درباره برخی مسائل مهم علم النفس به نگارش درآورده که در این کتاب با عنوان «پیشگفتار» ملاحظه می‌شود. کسانی که برای اولین بار به مطالعه مباحث نفس می‌پردازند و از این کتاب به‌عنوان خودآموز استفاده می‌کنند، اگر ابتدا اصل کتاب را بخوانند و سپس به مطالعه پیشگفتار روی آورند، بهره بیشتری نصیبشان خواهد شد[۲].

  نکاتی درباره کتاب

  1. با توجه به اینکه این کتاب، یک کتاب حکمی و فلسفی است، سعی شده تا از مطالب غیر فلسفی، اعم از مضامین دینی (قرآنی و روایی) و ذوقیات عرفانی در آن استفاده نشود و برای تأیید و تثبیت مطالب، صرفاً از مباحث فلسفی کمک گرفته شده است. این مطلب بدین‎ معنا نیست که مسائل و قواعد فلسفی، با مضامین دینی و عرفانی تطابق ندارند، بلکه بدین‎ دلیل است که آمیزش مطالب علوم به یکدیگر امری پسندیده نیست؛ زیرا در هر علمی، باید طبق مبادی تصوری و تصدیقی همان علم، به اثبات یا نفی مسائل پرداخت.
  2. چون متن کتاب اشارات و تنبیهات، از افادات شیخ‌الرئیس است، در شرح این متن و حتی در پیشگفتار، سعی شده است تا فقط از سخنان و افادات ابن سینا استفاده شود؛ لذا اگر برخی از مطالب، چه در متن یا شرح و یا پیشگفتار، با توجه به سایر مکاتب فلسفی مورد اشکال است یا از قوت کامل برخوردار نیست، نباید بر نویسنده ایراد گرفت. به همین دلیل، نباید گمان شود که همه آنچه نوشته شده است، برای خود نویسنده مبرهن می‌باشد و نقدپذیر نیست، بلکه همان‎ گونه که گفته شد، سعی بر این بوده است تا نظرات ابن سینا، بدون هیچ‎گونه نقد و جرحی نسبت به آنها، بر طبق مبانی خودش تقریر شود.
  3. چون اثبات جوهریت نفس و ابطال عرضیت آن از مهم‎ترین مباحث و مبنای اثبات تجرد و بقای نفس است، لذا شارح در ابتدا بحثی کوتاه را درباره جوهر، عرض و اقسام آن بیان کرده است، سپس به‌اختصار اقسام اعراض و جواهر را معرفی کرده و در ادامه موضوع چیستی نفس ناطقه را مطرح کرده و به دلیل هماهنگی میان مطالب پیشگفتار و شرح متن و نیز به دلیل اینکه سخنان دیگران در این باب چیزی بیش از سخنان ابن سینا نیست، بر دیدگاه ابن سینا متمرکز شده است. درباره حقیقت نفس نیز به دو نظریه مطرح اشاره شده و دیدگاه ابن سینا مبنی بر اینکه نفس جوهری است مجرد از ماده و عوارض، توضیح داده شده است[۳].

  شیوه نگارش شرح بدین ‎صورت است که بخشی از متن کتاب اشارات و تنبیهات بر اساس نسخه تصحیح‌شده آقای زارعی نقل و سپس در ذیل آن شرح عبارات ابن سینا ذکر شده است. گاه توضیحات برخی الفاظ یا عبارات در قالب پاورقی ارائه شده است.

  فهرست مطالب اجمالی در ابتدا و فهرست تفصیلی در انتهای کتاب ذکر شده است. واژگان کلیدی مبحث نفس و عناوین کتب و اسامی اشخاص نیز در انتهای اثر آمده است.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه ویراستار، ص9
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: پیشگفتار، ص16-13

  منابع مقاله

  مقدمه ویراستار و پیشگفتار.


  وابسته‌ها