اصالت مهدویت در اسلام از دیدگاه اهل تسنن

  از ویکی‌نور
  اصالت مهدویت در اسلام از دیدگاه اهل تسنن
  اصالت مهدویت در اسلام از دیدگاه اهل تسنن
  پدیدآورانفقیه ایمانی، مهدی (نویسنده)
  ناشرمؤلف
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1418 ‌‎ق
  چاپ2
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - احادیث اهل سنت مهدویت
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ف‎‏7‎‏الف‎‏6
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اصالت مهدویت در اسلام از ديدگاه اهل سنت از مهدى فقيه ايمانى است. اصالت مهدویت در اعتقاد شيعى، امرى مسلّم و غير قابل انكار است، به همين سبب مصنف این اثر به بررسى كتب و آثار مربوط به علماى اهل تسنن پرداخته است تا وجود مهدى منتظر را حتى در ديدگاه اهل سنت اثبات كند.

  ساختار

  کتاب داراى ساختار خاصى نبوده است و طيى چند موضوع به بررسى مباحث مطرح شده و كتب مربوط به علماى اهل سنت پرداخته است.

  گزارش محتوا

  با مرورى بر مصادر حديثى، تاريخى، عقيدتى و تفسيرى در نزد شيعه و اهل‌تسنن بدين حقيقت پى خواهيم برد كه نخستين كسى كه موضوع مهدى منتظر و قيام جهانى او را مطرح كرد و مشخصات او را آن‌چنان دقيق بيان فرموده تا زمينه‌ى سوءاستفاده‌ى مهدى‌هاى دروغين را خنثى كند، همانا شخص رسول‌الله صلى‌الله عليه و آله و سلم بود. به طورى كه تنها بيش از یک صد و پنجاه جلد کتاب و رساله با حجم‌هاى مختلف و سبک ‌هاى گوناگون، هر یک شامل ده‌ها و صدها روايت از رسول خدا صلى‌الله عليه و آله درباره‌ى شؤون حياتى، خانوادگى، شمايل و مقام امامتى «امام مهدى» به قلم علما و دانشمندان روحانى و اساتيد دانشگاهى اهل تسنن چاپ و منتشر گرديده است.

  با این حال گاهى ديده مى‌شود كه بعضى افراد تحت عنوان استاد دانشگاه، رياست دانشكده و... احاديث پيرامون حضرت مهدى را در درجه‌ى ضعيف كمى و كيفى تلقى نموده و از این رهگذر، عقيده به مهدویت را به باد تمسخر مى‌گیرند. (اسامى تعدادى از این افراد و تأليفات آن‌ها در مقدمه‌ى کتاب ذكر شده است).

  در قسمت ابتدايى کتاب، نام علما و دانشمندانى از اهل سنت كه رويّه‌هایى بر منكرين مهدى منتظر نوشته‌اند، آورده شده است.

  در بخش بعدى به یک مجموعه از روايات تحت عنوان «احاديث من مات و لم يعرف امام زمانه مات ميتة جاهلية، و احاديث مشابه» كه در اثبات مهدویت بسيار كاربرد دارد، اشاره شده است و تمام مصادر آن كه بالغ بر 70 اثر مى‌باشد با نام مؤلف و توضيح مختصر ذكر شده است و در پایان آن، نام هفت نفر از صحابى پيامبر كه ناقل این روايات هستند و مورد تأييد علماى حديث اهل سنت، به طور جداگانه آمده است.

  در مباحث حديثى، یکى از قوى‌ترين استدلالات، اثبات تواتر و قطعى‌الصدور بودن روايات مربوط به یک موضوع است. به همين دليل مصنف در قسمت ديگر کتاب خود نام 34 نفر از معترفين به تواتر احاديث مهدى منتظر را همراه با کتابى كه در آن به این موضوع اشاره كرده‌اند، به طور دقيق بيان مى‌كند و سپس نام 25 نفر ديگر كه به صحت این احاديث اعتراف كرده‌اند را، برمى‌شمرد.

  مطلب مورد اهميت ديگرى كه به خصوص در بحث مدعیان دروغين مهدویت حائز اهميت است، نسب‌شناسى مهدى منتظر است. در این خصوص، دو گروه از روايت مورد توجه است. گروه اول رواياتى است كه دلالت بر این دارد كه مهدى منتظر از تبار فاطمه‌ى زهرا سلام‌الله‌عليها دختر پيامبر صلى‌الله عليه و آله است كه در این مورد در این کتاب به 64 مصدر از مصادر اهل سنت اشاره شده است.

  گروه دوم رواياتى است كه دلالت بر این مى‌كند كه مهدى منتظر از نسل امام حسین عليه‌السلام است كه این مطلب و اعتراف به ولادت امام زمان عليه‌السلام در نيمه‌ى دوم قرن سوم در بيش از 110 کتاب از شخصيت‌هاى بزرگ اهل‌سنت آمده است كه نام آن‌ها و كتب ايشان نيز در این کتاب جمع‌آورى شده است كه ثمره‌ى مهم آن این است كه روشن شود كه مسأله‌ى تولد امام مهدى عليه‌السلام از مسلمات گروه عظيمى از علماى اهل‌تسنن مى‌باشد.

  در بخش ديگرى از کتاب، نام 152 اثر تأليفى اعم از کتاب، رساله و مقاله از علماى اهل‌تسنن درباره‌ى حضرت مهدى عليه‌السلام همراه با توضيح مختصر گردآورى شده است تا كمكى باشد، برای اهل تحقيق و كسانى كه به موضوع مهدویت در ديدگاه اهل‌سنت علاقه‌مند هستند.

  بخش ديگر کتاب مربوط به تاريخچه‌ى مختصرى از كسانى است كه به دروغ ادعاى مهدویت كرده‌اند كه گروهى از آن‌ها در زمان ائمه و گروهى نيز تا زمان معاصر بوده‌اند. البته در ميان ن‌ها شخصيت‌هایى هم وجود دارند كه خود چنين ادعایى نداشتند، بلكه ديگران آن‌ها را مهدى موعود مى‌دانستند هرچند خودشان مى‌دانستند، هرچند خودشان از این مطلب اظهار برائت می‌كردند.

  بخش آخر کتاب هم اختصاص به نقل مصادر دو حديث از پيامبر صلى‌الله عليه و آله دارد كه در آن‌ها پيامبر كسى را كه منكر مهدى منتظر شود را، كافر و تكذيب كننده‌ى آن‌چه كه به پيامبر نازل شده است، دانسته‌اند. این روايت‌ها در 15 اثر از علماى اهل‌سنت نقل شده است.

  منابع مقاله

  متن و مقدمه کتاب


  وابسته‌ها