فقیه ایمانی، مهدی

  از ویکی‌نور
  مهدی فقیه ایمانی
  نام مهدی فقیه ایمانی
  نام‌های دیگر
  نام پدر آیت‌الله میرزا محمدباقر فقیه ایمانی
  متولد 1308 ش
  محل تولد اصفهان
  رحلت چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ش
  اساتید آیت‌الله علامه طباطبایی

  آیت‌الله بروجردی

  برخی آثار عبقات الأنوار في إمامة الأئمة الأطهار

  مهدویت از دیدگاه نهج‌البلاغه

  کد مؤلف AUTHORCODE05637AUTHORCODE

  مهدی فقیه ایمانی (1308-1399ش) از اساتید حوزه علمیه اصفهان، محقق، عضو هیئت مؤسسین و بنیانگذاران رادیولوژی مرکز تشخیصی مهدیه اصفهان

  ولادت

  او در سال 1308 ش در اصفهان متولد شد. پدرش آیت‌الله میرزا محمدباقر فقیه ایمانی با تألیف 70 جلد کتاب عربی و فارسی بخش زیادی از عمر خود را صرف خدمت به خاندان عصمت و طهارت نمود که تعداد 27 جلد از آن‌ها مختص به حضرت بقیة‌الله(عج) است. جد مادریش آیت‌الله حاج‌آقا منیرالدین بروجردی متوفای سال 1342ق، در تحریم تنباکو بسیار فعال بود.

  تحصیلات

  مهدی فقیه ایمانی در قم در کلاس فقه و اصول مرحوم آیت‌الله حاج سید محمدباقر سلطانی و مرحوم آیت‌الله حاج شیخ مرتضی حائری و مدت کوتاهی در محضر مرحوم آیت‌الله بروجردی حاضر می‌شد. در فلسفه از درس مرحوم آیت‌الله علامه طباطبایی صاحب تفسیر المیزان استفاده می‌کرد.

  وی پس از وفات پدر به اصفهان مراجعت کرد و مراحل عالیه فقه و اصول را با شرکت در درس حاج‌آقا حسین خادمی که از شاگردان مرحوم آقای نائینی بودند، ادامه داد.

  ایمانی پس از شرکت در درس مرحوم آیت‌الله خادمی به تدریس سطح عالی فقه و اصول پرداخت و بعد از حدود ده سال در اوایل انقلاب بر اثر حادثه ترور و معلول شدن از ناحیة دهان و زبان از تدریس ناتوان و معذور شد و به کار تألیف و تحقیق بیش‌ازپیش ادامه داد.

  وفات

  او در شامگاه چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ش در ۹۱ سالگی درگذشت.

  آثار

  مقدمه‌ای بر «عبقات الأنوار في إمامة الأئمة الأطهار» میر حامد حسین هندی، مقدمه‌هایی بر کتاب‌های مطبوع مرحوم والد و بیش از بیست جلد کتاب نوشته که از آن جمله است:

  1. اصالة المهدوية في الإسلام في نظر أهل السنة و الجماعة؛
  2. مهدویت از دیدگاه نهج‌البلاغه؛
  3. الإمام علي(ع) في آراء الخلفاء؛
  4. الإمام المهدي عند أهل السنة؛
  5. امام امیرالمؤمنین(ع) یگانه مظلوم تاریخ؛
  6. حديث المنزلة عند أهل السنّة؛
  7. تحقیق الفرقة الناجية مرحوم بحرانی[۱].

  پانویس

  1. مجله موعود

  منابع مقاله

  1. مؤلفین مهدوی، گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی فقیه ایمانی، پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه، مجله موعود، فروردین 1385، شماره 62، ص 25-21
  2. خبرگزاری صدا و سیما

  وابسته‌ها