صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور
به ویکی‌نور خوش آمدید
دانشنامهٔ تخصصی کتاب‌شناسی و زندگی‌نامه (با 22455 مقالهٔ فارسی)
مقالهٔ برگزیده
حياة الإمام المنتظر عجل‌الله‌فرجه‌الشريف المصلح الأعظم: دراسة و تحليل

حياة الإمام المنتظر عجل‌الله‌ فرجه‌الشريف المصلح الأعظم، كتابى است به زبان عربى، نوشته شيخ باقر شريف القرشى، از نويسندگان شيعى معاصر كه به بررسى موضوع زندگانى حضرت صاحب الزمان عليه‌السلام و نيز موضوع غيبت و علائم ظهور مى‌پردازد.

انديشه مهدویت در جهان‌بينى اسلامى از جايگاه ويژه‌اى برخوردار است، از اين‌رو توجه و اهتمام مضاعف بدان، امرى مطلوب است، چرا كه امام مهدى(ع) حقيقتى نورانى است كه با سيره خود، كه همانا سيره و روش پيامبر اكرم(ص) است، كرانه‌هاى زندگى انسانى را روشن مى‌سازد؛ از اين رو بر مومنان در زمان غيبت لازم است، در انتظار فرج به سربرده و زمينه را براى ظهور مصلح جهانى فراهم نمايند.

بنا به گفته مؤلف، موضوع مهدویت و انتظار بيش از آن كه در آثار علماى شيعه انعكاس يافته باشد، در منابع اهل سنت مورد بررسى قرار گرفته است؛ از اين‌رو انكار مهدى(ع) از جانب برخى افراد نظير ابن‌ خلدون يا احمد امين مصرى جز از سر عناد و لجاج ايشان نيست، بدين جهت است كه هيچ يك از خوانندگان آثار اينان، وقعى به ديدگاه‌هاى ايشان نمى‌نهند.

مؤلف در اين كتاب، به معرفى برخى صفات و ويژگى‌هاى شخصيتى حضرت امام مهدى(ع) پرداخته و درباره بلايا و مشكلاتى كه از جانب حكّام جور متوجه سادات علوى و شیعیان اهل‌بيت طى قرون و اعصار گرديده سخن مى‌گويد. همچنين از زمان و مكان ظهور حضرت كه در روايات بدان اشاره شده، سخن گفته و درباره سياست امام و روش حكومت ايشان، پس از ظهور مطالبى را با استفاده از روايات بيان مى‌نمايد. سخن درباره اصحاب خاص حضرت و مجاهدان در ركاب آن امام منتظر و نيز علائم ظهور حضرتش مطالب ارزنده ديگرى است كه در اين كتاب بيان گرديده است.

تمام فرق اسلامى در ضرورت ايمان به ظهور مهدى(ع) اتفاق نظر دارند؛ اما درباره ولادت حضرت و وجود ايشان اختلاف ديدگاه وجود دارد. مؤلف در اين بخش به معرفى شخصيت‌هاى بسيارى از اهل سنت و شیعیان كه قائل به ولادت حضرت و وجود ايشان هستند، پرداخته و از كسانى؛ چون: محمد بن طلحه شافعى، ابن عربى، ابن اثير، ابن جوزى، ابن خلّكان، بيهقى، بخارى كه همگى از علماى اهل سنت هستند، نام مى‌برد و در ادامه از كتاب‌هايى كه درباره حضرت نگاشته شده، نام برده و اشعارى را از شاعرانى كه به وجود حضرت ايمان داشته‌اند، نقل مى‌كند.ادامه ...

مقالهٔ برگزیده
امامی کاشانی، محمد

محمد امامى كاشانى (1310- 1402ش)، تولیت مدرسه عالى شهيد مطهرى تهران، دبیر جامعه‌ی روحانیت مبارز تهران، ریاست دیوان عدالت اداری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضویت شورای نگهبان تا سال 1378، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران، خط امان پژوهشی در موعود ادیان از آثار پُربار و ماندگار اوست. آیت‌الله حسين امامى كاشانى پسر عموی ایشان بود.

وی در سال‌هاى خفقان ستم شاهی، در راه سازماندهى مبارزات مردم به رهبرى امام خمينى(ره) تلاش‌هاى بسيارى انجام داد و در اين مسير بارها دستگير و در سال 1355ش به شهرستان گنبد كاووس، تبعيد شد. پس از آن با ديگر ياران امام(ره) از قبيل شهيد دكتر بهشتى و شهيد مطهرى، هسته مركزى روحانیت مبارز را پى‌ريزى كرد.

وى پس از پيروزى انقلاب اسلامى و تدوين قانون اساسى جمهورى اسلامى، از طرف حضرت امام خمينى(ره) به عنوان يكى از اعضاى شوراى نگهبان منصوب و در اين سمت و مسئولیت خطیر مشغول به انجام وظيفه شد.

وى علاوه بر مسئولیت شوراى نگهبان، تولیت مدرسه عالى شهيد مطهرى تهران را به عهده دارد و به تدريس و تربيت طلاب مى‌پردازد. وى يكى از ائمه جمعه موقت تهران و از اعضاء مجلس خبرگان رهبرى از استان تهران است.

سرانجام در روز شنبه ۱۲ اسفند ماه سال ۱۴۰۲ش برابر با ۲۱ شعبان ۱۴۴۵ق در سن ۹۲ سالگی درگذشت.ادامه ...

چگونه ویکی‌نویس شویم
افتخارات
نشان «زرین سرآمد» پایگاه ویکی نور
نشان زرین سرآمد پایگاه ویکی نور در دهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال