صفحهٔ اصلی

از ویکی‌نور
به ویکی‌نور خوش آمدید
دانشنامهٔ تخصصی کتاب‌شناسی و زندگی‌نامه (با 22898 مقالهٔ فارسی)
مقالهٔ برگزیده
تخریب و بازسازی بقیع به روایت اسناد

تخريب و بازسازى بقيع به روايت اسناد، تأليف سيد على قاضى عسكر، از جمله آثار فارسی در موضوع حج است كه به بررسى آثار بقيع و تاريخچه تخريب آنها با استفاده از اسناد و مدارک پرداخته است.

در مقدمه كتاب مى‌خوانيم: «متأسفانه در زمان ما، آنگاه كه مسلمانان براى آشنايى با اين آثار و الگوهاى الهى به سرزمين وحى سفر مى‌كنند، با كمال تأسف آنها را ويران‌شده مى‌بينند و به‌ناچار اشك تأثر مى‌ريزند و با خود مى‌انديشند كه چگونه يك فكر غلط موجب از بين رفتن اين‌همه آثار بزرگ و عبرت‌آموز شده است! چرا قبور اهل‌بيت(ع) و گنبد و بارگاه‌هاى موجود در بقيع، احد، مقبرة المعلى تخريب شده است؟ چرا از خانه امام صادق(ع) و امام سجاد(ع) و صحابه جليل‌القدر رسول خدا(ص) در مدينه و خانه خديجه كبرى(ع) و محل ولادت كوثر رسول(ص) زهراى بتول(ع) خبرى نيست؟ چرا آثار به‌جامانده از جنگ‌ها و نبردهاى افتخارآميز مسلمانان در دفاع از اسلام همه از بين رفته است؟ اين چراها همه بى‌پاسخ است؛ زيرا مخاطبان، كسانى هستند كه مظاهر توحيد را، نشانه‌هاى شرك مى‌دانند و نگاه متحجرانه خوارج را به دين و آموزه‌هاى دينى، بار ديگر در مقابل افكار جهانيان به نمايش مى‌گذارند. اين نوشتار تنها توانسته است گوشه بسيار كوچكى از آثار اين فكر متحجرانه و واپس‌گرا را ترسيم كند.

نویسنده، مباحث را با اين عبارت آغاز مى‌كند: «بقيع تنها يك گورستان نيست، بلكه گنجينه تاريخ اسلام است. قبور چهار امام معصوم شیعیان و نيز قبور همسران، دختران، برخى فرزندان، اصحاب، تابعين و عمه‌هاى پيامبر خدا(ص) و نزدیک به ده هزار نفر از شخصيت‌هاى نامدار تاريخ اسلام در آنجا واقع است. بقيع بااين‌همه عظمت درعين‌حال غريب و مظلوم است...».

وى خاطرنشان مى‌كند كه: «قبور امامان معصوم(ع) و تعداد ديگرى از دفن‌شدگان در بقيع نيز داراى قبه و سايبان بوده، كه در حمله وهابيان تخريب گرديد و هم‌اكنون اين قبرستان، بدون سقف و خاکى است و تنها برخى از قبور آن با ديوارهاى سنگ‌چين‌شده مشخص و نسبت به ديگر قبرها ممتاز است».ادامه ...

مقالهٔ برگزیده
فلسطین از دیدگاه امام خمینی(س)

فلسطین از دیدگاه امام خمینی(س)، عنوان دفتر چهارم از مجموعه آثار موضوعی تبیان است که در آن به بیان اندیشه‌های امام خمینی(ره) در موضوعات مختلف پرداخته شده است. این اندیشه‌ها در ضمن سخنرانی‌ها و پیام‌های امام خمینی بیان شده و تدوین آن در قالب این دفتر به‌صورت نوشتاری توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) انجام شده است. در دفتر چهارم به بیان نظریه امام(ره) درباره فلسطین پرداخته شده است.

این اثر در یک مقدمه و چهار بخش اصلی ارائه شده است و در پایان مطالب، ضمائم کتاب آورده شده است. بخش اول، درباره ماهیت اسرائیل است و در آن از اسرائیل به‌عنوان دشمن اسلام و مسلمین یاد شده و از توسعه‏ طلبى اسرائیل، جدایى یهود از صهیونیست‌ها و حامیان اسرائیل صحبت شده است. در بخش دوم، از روابط ایران و اسرائیل در رژیم شاه صحبت شده است و در آن پیوندهاى رژیم شاه و اسرائیل و مواضع امام علیه اسرائیل قبل از اوج‌گیرى انقلاب ‏اسلامى‌‏ تبیین شده است. در بخش سوم، امام و انقلاب اسلامى به‌عنوان سنگر مقاومت علیه اسرائیل معرفی شده، علل ضعف مسلمین تبیین گردیده، توطئه‏‌ها و طرح‌هاى خائنانه افشا شده و کلمات امام(ره) در دعوت به اتحاد و حمایت از مبارزه علیه اسرائیل بیان گردیده و از اعلام روز جهانى قدس و همچنین برائت از مشرکین در سنگر حج صحبت به میان آمده است. در بخش چهارم، درباره تلاش دشمنان در بازداشتن ایران از پیشتازى در مبارزه در کلمات امام(ره) بحث شده است. جنگ تحمیلى و توطئه بعضى کشورها علیه ایران انقلابى و برخی اتهامات بى‏پایه به انقلاب و ایران، از جمله دیگر مواردی است که در این بخش، بیان می‌شود. در ضمائم، تاریخچه مختصری از فلسطین آمده است.ادامه ...

چگونه ویکی‌نویس شویم
افتخارات
نشان «زرین سرآمد» پایگاه ویکی نور
نشان زرین سرآمد پایگاه ویکی نور در دهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال