سیره معصومان علیهم‌السلام

سیره معصومان علیهم‌السلام ترجمه بخش‌هايى از كتاب «فى رحاب ائمه اهل‌البيت(ع)» اثر سيد محسن امين، صاحب «اعيان الشيعه» است. اين اثر در سال 1376ش، توسط على حجتى کرمانى به صورت روان و آزاد، به فارسى ترجمه و در شش جلد ارائه شده است.

سیره معصومان علیهم‌السلام
سیره معصومان علیهم‌السلام
پدیدآورانامین، سید محسن (نویسنده)

حجتی کرمانی، علی (مترجم)

وجدانی، حسین (مترجم)
عنوان‌های دیگرفی رحاب ائمه اهل البیت. فارسی فی رحاب ائمه اهل البیت
ناشرصدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران، انتشارات سروش
مکان نشرتهران - ایران
سال نشر1376 ش
چاپ2
موضوعچهارده معصوم - سرگذشت‌نامه
زبانفارسی
تعداد جلد5
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏36‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏ ‎‏ف‎‏9041
نورلایبمطالعه و دانلود pdf

على حجتى کرمانى مدتى در زندان ساواک، تحت شكنجه‌هايى سخت و طاقت‌فرسا زندانى بود و در آن شرايط، نذر كرد كه اگر از آن مخمصه نجات يابد، يك دوره سيره معصومان چهارده‌گانه را به رشته تحرير درآورد و اثر حاضر، حاصل همان نذر مى‌باشد.

مترجم، در حفظ امانت در ترجمه، دقت خاصى به كار برده است و لذا در پاره‌اى از موارد، ترجمه وى تحت‌الفظى مى‌نمايد كه اين امر باعث شده است تا حدى از سلالت و روانى متن، كاسته شود.

قابل توجه این که برای این که کتاب‌شناسی هر یک از مجلدات کتاب طولانی نشود، کتابشناسی هر بخش این کتابها به شکل مستقل آورده شده و در اینجا تنها به شکل مختصری به هر یک از این بخشها می‌پردازیم:

در جلد اول به زندگانی پیامبر اسلام خاتم الانبیاء صلی‌الله‌علیه‌وآله پرداخته شده است.

در جلد دوم دوران حيات حضرت فاطمه(س) بحث و بررسى گرديده است.

در بخش سوم در دوجلد تحليل گسترده، مشروح و نسبتاً دقيقى از سيره متعالى و زندگى امام على(ع) آورده شده كه مترجم جهت پرهيز از قطور شدن و ملال‌آور بودن كتاب، تنها متن آن را بدون هرگونه حاشيه و اظهار نظرى، هرچند گه‌گاه آن را ضرورى دانسته، ترجمه كرده است.

بخش چهارم، حاوى شرح زندگانى پندآموز سه امام همام: امام حسن(ع)، امام حسين(ع) و امام زين‌العابدين(ع) مى‌باشد، اما از آنجا كه اين بخش قبلاً توسط آقاى حسين وجدانى ترجمه شده بود، مترجم از همان ترجمه استفاده كرده است.

در بخش پنجم که آخرين جلد کتاب است، دربرگيرنده حيات نورانى و سيره آموزنده امامان معصوم: امام باقر(ع)، امام جعفر صادق(ع)، امام كاظم(ع)، امام رضا(ع)، امام جواد(ع)، امام هادى(ع)، امام حسن عسکری(ع) و امام مهدى(عج) مى‌باشد. البته مترجم در قسمت‌هاى اول اين جلد، از ترجمه آقاى حسين وجدانى، بى‌بهره نبوده است.

فهرست مطالب هر جلد، در ابتداى همان جلد آمده است.

پاورقى‌ها نيز توسط مترجم نوشته شده و بيشتر به ذكر منابع و ترجمه آيات و روايات اختصاص يافته است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.

وابسته‌ها