شبستری، عبدالحسین

  از ویکی‌نور
  شبستری، عبدالحسین
  نام شبستری، عبدالحسین
  نام‎های دیگر
  نام پدر
  متولد 1312 ش
  محل تولد نجف اشرف
  رحلت 29 دی 1395ش
  اساتید آیت‌الله خویى

  مامقانى

  آیت‌الله گلپایگانى

  آیت‌الله وحید خراسانى

  برخی آثار سبل الرشاد إلی أصحاب الإمام الجواد علیه‌السلام

  الفائق فی رواة و أصحاب الإمام الصادق علیه‌السلام

  کد مؤلف AUTHORCODE01385AUTHORCODE

  عبدالحسین شبستری (1312-1395ش)، نویسنده، محقق، پژوهشگر

  ولادت

  در 18 دی ماه سال 1312ش در نجف اشرف به دنیا آمد.

  تخصص اولیه‌اش مباحث اقتصادى و حسابدارى بود. حضور در محافل مذهبی و مجالس علم و شعر و ادب سبب شد به علوم حوزوی علاقمند شود.

  اساتید

  در حوزه نجف از اساتیدى چون آیت‌الله خویى و مامقانى فرزند مؤلف تنقیح المقال فی علم الرجال بهره برد. پس از ورود به قم نیز در درس آیت‌الله گلپایگانى شرکت کرد و در سال‌هاى اخیر در درس آیت‌الله وحید خراسانى نیز حضور مى‌یافت.

  او در کنار کار تجارت به تألیف و پژوهش روی آرد. او برای انجام تحقیقات خویش کتابخانه‌ای بزرگ پدید آورد و برای دستیابی به منابع تحقیق به کشورهای مختلف سفر کرد و کتاب‌های فراوان گرد آورد. او به زبانهای عربی، فارسی و انگلیسی تسلط کامل داشت و اشعاری به زبانهای عربی و انگلیسی سروده و با شاعران و ادبای بزرگ عراق همچون: دکتر مصطفی جواد، دکتر علی الوردی و محمد مهدی الجواهری مراودات بسیار داشت.

  وفات

  سرانجام آن مرحوم در 83 سالگی در روز سه شنبه 29 دی 1395ش (19ربیع الثانی 1438ق) بدرود حیات گفت و پیکرش پس از تشییع در روز پنجشنبه و نماز آیت‌الله سید علی میلانی بر آن به نحف اشرف انتقال داده شد و در صحن حرم مطهر کمیل بن زیاد نخعی به خاک سپرده شد.[۱]

  آثار

  شبسترى بیش از ده کتاب تألیف کرده که مهمترین آنها: اعلام القرآن، الفائق فى اصحاب الامام الصادق(ع)، سبل الرشاد در اصحاب امام جواد(ع) و چندین جلد با عنوان التمییز درباره اصحاب امیرالمؤمنین است که از سوى مؤسسه آل البیت در حال انتشار مى‌باشد.

  پانویس

  1. انصاری، ناصرالدین؛ ص157

  منابع مقاله

  انصاری، ناصرالدین، «درگذشتگان: حجت‌الاسلام مظفری آیت‌الله خسروشاهی آیت‌الله محمدی بامیانی استاد شبستری آیت‌الله شرعی استاد عالم زاده حجت‌الاسلام حججی آیت‌الله حسینی میانجی»، پایگاه مجلات تخصصی نور، مجله: آینه پژوهش - فروردین و اردیبهشت 1396 - شماره 163 (‎9 صفحه - از151 تا 159).

  وابسته‌ها