کلیدهای زرین

  از ویکی‌نور
  کلیدهای زرین
  کلیدهای زرین
  پدیدآورانبهرامی، غلامرضا (نويسنده)
  عنوان‌های دیگردر آمدی بر اصول تربیت
  ناشردليل ما
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1384ش
  چاپ1
  شابک964-397-153-8
  موضوعآموزش و پرورش - فلسفه - مقاله‏‌ها و خطابه‏‌ها - آموزش و پرورش - هدف‏ها و نقش‏ها - مقاله‏‌ها و خطابه‏‌ها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏ب‎‏94‎‏ ک‎‏8 17 ‏LB‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  کلیدهای زرین، نوشته غلامرضا بهرامی (متولد 1344ش)، نویسنده در این اثر به بررسی اصول دوازده‌گانه تعلیم و تربیت (آگاهی، تغییر ظاهر و تحول باطن، استعدادیابی و رعایت تفاوت‌های فردی، برنامه‌ریزی، اصلاح شرایط، مداومت در عمل، تعقل و اندیشه، مسئولیت‌پذیری و تذکّر، اعتدال و میانه‌روی، عزّت نفس و احساس شخصیت، حساب‌رسی و مراقبت از خود و محبّت) پرداخته است.

  بهرامی نوشته است: مربى باید در انجام اعمال تربیتى، اصل استمرار و مداومت در عمل را به خاطر داشته باشد؛ زیرا او در پى آن است که شاکله‌اى مطلوب و درعین‌حال پایدار در درون انسان ایجاد کند و یا شاکله نامطلوبِ ایجادشده در درون شخص را از بین ببرد[۱].

  او می‌گوید: یکى از اصولى که در تربیت باید مورد توجه قرار گیرد، محبت است. تغییر و تحولى که در نتیجه پیروى از محبت در انسان به وجود مى‌آید، بسیار بنیادى است؛ زیرا در اینجا سخن از رابطه میان مُحبّ و محبوب است. خداوند در تربیت انسان، محبت را به‌عنوان پیوندى محورى به‌کار مى‌گیرد؛ فَسَوْفَ يأْتِي اللّٰهُ بِقَوْمٍ يحِبُّهُمْ وَ يحِبُّونَهُ (پس به‌زودى خداوند گروهى را مى‌آورد که آنان را دوست مى‌دارد و آنان نیز او را دوست مى‌دارند) [۲].

  نگارنده، با بیان اینکه تعلیم و تربیت، علمى است که چگونگى پرورش انسان و شکوفایى استعدادهاى درونى را بیان مى‌کند، می‌افزاید: نوشتار حاضر، درآمدى بر اصول تعلیم و تربیت است و ضمن جداسازى اصول از روش‌ها، بر بیان مهم‌ترین قواعد و اصول تربیت تأکید می‌شود[۳].

  غلامرضا بهرامی نوشته است: مادیون به‌لحاظ اینکه اعتقادى به غیر ماده و مادیگرى ندارند، هدف تعلیم و تربیت را نیز بر این اساس تبیین مى‌کنند و زندگى همراه رفاه و رشد مادّى را هدف قرار مى‌دهند و کمال انسان را این‌گونه تلقّى مى‌کنند، اما موحدان و آنان که خلقت انسان و جهان را هدفمند مى‌دانند و انسان را در جنبه مادى‌اش خلاصه نمى‌کنند، هدف از تعلیم و تربیت را فراتر از ماده مى‌شمارند و مى‌گویند: وظیفه تعلیم و تربیت آن است که تمام استعدادهاى درونى بشر را به کمال مطلوب برساند. این استعدادها تماماً مادى نیست، بلکه استعدادها و گرایش‌هاى فطرى بشر نیز باید در این مسیر پرورش یابد[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص39
  2. ر.ک: همان، ص67
  3. ر.ک: مقدمه نویسنده، ص7
  4. ر.ک: متن کتاب، ص71-‌72

  منابع مقاله

  مقدمه نویسنده و متن کتاب.

  وابسته‌ها